Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se hraje hra na "Chytí Kluk své dolmuši?"

Dnes mě Kluk při cvičení Pěti Tibeťanů neviděl, proto nic neřekl. Ale v pátek řekl: "Ježíšmarjá," a k psovi ucedil: "Panička nás straší, že?"


 
Říkala jsem, že je dospělý? Hluboce jsem se mýlila. Minulý týden mu dvakrát ráno ujel autobus do školy. Když mu ujede autobus, znamená to, že nechytne vlak a přijde pozdě. O hodinu až dvě. V pátek jsem u toho asistovala, neboť jsem venčila právě psa, i viděla jsem autobus, skoro jsem si říkala, jestli do něj nemám s tím psem nastoupit místo kluka. Abych jako něco zachránila. Taky jsem viděla Kluka rozvážně scházejícího ze schodů. Pan starosta, zvolna kráčející na městskou radu. Autobus mu ujel. Protože JEL DRZE O PĚT MINUT DŘÍVE. A jezdí tak víceméně pravidelně. A Kluk takový šlendrián trpět nebude. Sedm lidí do autobusu nastoupilo, a skoro tam nastoupilo osm plus pes, sedm lidí se přizpůsobilo podmínkám. Jen Kluk ne.
 
Vedla jsem výchovné řeči. O přizpůsobení se situacím. Ne, Kluk neustoupí. Bude si dál chodit na autobus dle jízdního řádu. A bude si stěžovat. Dnes ráno mi sdělil: "Modli se, ať nejede ten autobus o tři minuty dříve." Zírala jsem na to divadlo z okna. Vidím, pan starosta rozvážně schází ze schodů. Zpoza rohu vyjíždí autobus. O tři minuty dříve. Myslíte, že starosta zrychlí krok? To i já, babka, jsem čipernější. Kluk rozvážně dochází na zastávku autobusu. Možná nastupovalo více lidí než sedm, takže je autobus na zastávce o něco déle. Zkrátka kluk dochází k autobusu a jako poslední nastupuje. Sláva. Pro dnešek jsme vyhráli. Obávám se, že tohle bude moje každodenní zkouška trpělivosti.
 
Napadlo mě zdolat ho zevnitř, pokud ho není schopen zdolat předchvilný řidič. Každé ráno ječet. Doma. Každé ráno ječet. Z okna. "Přidej, přidej, utíkej...", prostě dělat ostudu. Ostudy, kterou je schopna jeho matka dělat, se bojí Kluk víc než čehokoliv jiného. Ale stejně si myslím, že tohohle paličatého Berana prostě nezdolám ani já, ani autobusy. To jeho "modli se", které ke mně pronesl, mi trochu signalizuje, že hru "ujede, neujede" už hraje nejen s dopravci, ale i se mnou. Pasoval mě na svého diváka. Na svého fandu. Lehce neurotického. Jako by to své "běda ti, jestli mi to ujede", neadresoval jen dopravcům, ale i mně.
 
A mně bylo tak divné, proč ho v Turecku tolik nadchly dolmuši. Proč o nich každý den zaujatě a nadšeně mluvil. Proč o nich mluví občas pořád. Dolmuši jsou takové autobusy, které vám na trase, po které jezdí, zastaví vpodstatě kdekoliv, něco jako skutečné autobusové zastávky funguje velice sporadicky. Prostě vidíte dolmuši, tak si mávnete. Nebo dolmuši samo zpomalí, když vidí lidi, kteří by se mohli chtít svést. Kluk si zasněně představoval, jak něco takového funguje i v Česku. Nefunguje. Zatím. Ale kluk už se podle toho chová.

Autor: Božena Mokrošová | úterý 7.1.2014 15:06 | karma článku: 9,45 | přečteno: 589x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik