Tak co s tím letním časem?

Sněmovna jedná o zrušení střídání zimního a letního času. Budeme se řídit fysiologií člověka nebo půjde jen o běžné politické hádky, které nás opět jen nějak poznamenají?

Střídání zimního a letního času někomu vadí a někomu nevadí. Těm, co vadí, požadují jeho zrušení. Většina z nás se s touto změnou vyrovnává rychle. Mezi ně patřím i já. Přechod na letní čas mi mnoho nevyhovuje, ale prodloužené odpoledne od jara do podzimu, kdy aktivní člověk zvládne mnohem více práce na zahrádce, jsem vítal vždy.

Bijcové proti změně shánějí argumenty proti této změně, i když nejsou vždy věrohodné. A ohánějí se vědeckými důkazy. Jeden z nich dokonce věřil, že propagace zastavení této změny ho vynese na post prezidenta naší republiky.  Argumentoval jsem vždy proti nim, že časový posun sportovců a politiků o mnohem více hodin musí tito lidé také unést a vyrovnat se s tím, pokud mají výt výkonní. Ale tím jsem neklepal hřebíček na hlavičku.

Vám, kteří protestujete proti střídání času zimního a letního, nevadí to, že se posune čas o hodinu. Jde o mnohem závažnější věci. Vám vadí, že to střídání času v předjaří, kdy již se natěšujete, že budete vstávat do světla, najednou opět vstáváte za tmy. A to je ta skutečná příčina narušení biologického rytmu. Člověk potřebuje být aktivován do dne přirozenou cestou. A člověka aktivuje sluneční svit. Pokud by se ten posun času odehrával až v květnu, většině by vůbec nevadil. Vstávali byste opět do plného světla. Toto platí pro ty, kteří z vás vstávají na sedmou hodinu do práce. Ale někteří vstávají mnohem dříve. A těm by to nepomohlo.

V zimním čase jsme unavenější a méně výkonní než v létě. Svádíme to na nedostatek vitamínů. Ale pravá příčina leží v tom, že vstáváme za tmy bez aktivace slunečním svitem. Snad trochu to řeší Angličané, kteří nevstávají na sedmou, ale začínají pracovat převážně od devíti hodin. Alespoň mi to tvrdila učitelka angličtiny v dětství. Daní za toto rozhodnutí je však to, že z práce chodí půl roku až potmě. To by nám určitě také nevyhovovalo.

Tak dobře, lépe bude čas neměnit. Pak je otázka, zda zvolit čas zimní nebo letní. A to bych se přimlouval za čas zimní, protože ta aktivace slunečním svitem trvá déle do zimy. A na tu ztrátu sluneční aktivace si postupně zvykáme až od listopadu.

Jsem sice zvědavý, jak nám to naši politici nastaví. Ale ve skutečnosti je mi to již jedno. Důchodci mají možnost vstávat po celý rok po aktivaci sluníčkem.

Autor: Bohumír Šimek | středa 31.10.2018 17:28 | karma článku: 16,99 | přečteno: 687x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Vlastenci a zbabělci

26.4.2024 v 16:25 | Karma: 20,53

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

25.3.2024 v 18:15 | Karma: 23,98

Bohumír Šimek

Akce překabátěných komunistů

14.3.2024 v 15:50 | Karma: 38,95

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

1.3.2024 v 23:05 | Karma: 35,19

Bohumír Šimek

Vážení farmáři!

23.2.2024 v 17:24 | Karma: 37,04