Lékařské omyly kolem krevního tlaku

Dnes se chci s Tebou podělit o zkušenosti praktického lékaře, které se nedozví ani adept medicíny od svých profesorů a které se nedozvíš ani na internetu.

Jakkoliv statisticky víme, že vysoký krevní tlak člověka poškozuje a podstatně mu zkracuje život, zdaleka nevíme vše o jeho regulaci. Je řízen nejrůznějšími mechanismy, především vegetativním nervstvem, hormony a humorálně. Jeho výše odvisí od dostatku tekutin, solí, dobré činnosti srdeční, stavu cév a stavu psychiky. Je to nejproměnlivější hodnota, jeho výše se mění každou vteřinou.

Hodnotu krevního tlaku měříme na arteria brachialis na paži. Ale naše tělo dokáže měnit krevní tlak i v jednotlivých orgánech. Mnohý z nás má zkušenost, že po jídle má chuť si dát šlofíka. Proč? Naše tělo zvyšuje průtok břichem, které po jídle má větší práci. Při nedostatku vody nebo při krevních ztrátách naše tělo preferuje mozek, zásobení nejdůležitějšího orgánu. Kůže bledne, ale mozek pracuje. Ve stavu ohrožení kromě mozku naše tělo zásobuje především svaly, které se připravují k útoku nebo k útěku. Pokud prochládáme, pak v první fázi naše tělo sníží průtok krve kůží a drží si krev v centrálních orgánech a mozku. Kůže je tak bílá a teprve v druhé fázi se překrvuje, je zarudlá, což je již příznak selhávání krevního oběhu, mozek se odkrvuje a tak je tělo k člověku ve fázi selhání při smrti umrznutím milosrdné.

Pokud měřím u člověka krevní tlak, musím jej měřit pokud možno v klidovém stavu, pokud jej chci ovlivňovat léky. Opakovaně se mi stalo, že pacient se dostal k internistovi, který naměřil TK 180/100 a rovnou nasadil léčbu. Pacient vzal první tablety a zkolaboval. Proč? Protože v klidu měl bez léků kolem TK 120/80 a když tento krevní tlak dále snižoval, nedostávalo se krve v mozku.

Člověk vydrží hodně. Jednomu mému pacientovi jeden magistr napsal na krabičku Digoxinu 3x1. Po týdnu přišel ke mně do ordinace a já mohl jen konstatovat, že tu otravu náprstníkovým jedem přežil v pohodě.

Když měříš krevní tlak, měl bys pozorovat pacienta v jakém je psychickém stavu a vždy počkat, až se zklidní. To platí i pro domácí autometrii. Protože lékař dnes v ordinaci nemá na pacienta čas, může se pokusit zklidnit pacienta přes vegetativní nervstvo. Káži pacientovi, aby se pomalu nadechoval a pak pomalu vydechoval. A měřím krevní tlak ve výdechu. Krevní tlak je vyšší v nádechu a nižší ve výdechu. Rozdíl po zklidnění může být až 40 torrů! Pokud bych nastavil léčbu na aktivovaný krevní tlak, mohl bych pacienta ohrozit kolapsem.

Pravda, nejsem vždy s tímto manévrem úspěšný. Obecně se o tomto manévru nic neví. A tak když vzbudím zájem pacienta o tento vegetativní manévr, tak jeho krevní tlak stoupá. Pak mu doporučím, aby si pomalu zvolna dýchal, a po chvíli se také zklidní.

Ještě pro zajímavost, když měříš svého pacienta pravidelně a pravidelně má svůj krevní tlak stejný, a dnes má krevní tlak o 10 torrů vyšší, můžeš se ho rovnou ptát, co jste se chtěl zeptat. Již pouhá myšlenka, abych se na něco neopomněl zeptat, zvyšuje krevní tlak asi o deset torrů.

Jednou jsem zastupoval na obvodě svého souseda a přišel mi do ordinace člověk, asi padesátník, který chtěl změřit krevní tlak, nic mu není, jen dnes měl na ulici závrať. Přes veškerou moji snahu měl tlak neměřitelný. Systolický tlak měl přes 300 (přístroje měří jen do 300) a spodní, diastolický krevní tlak měl 160. V této výši krotíme i systolický krevní tlak! To mne vyděsilo a přes veškeré jeho ujišťování, že mu nic není, jel rovnou do nemocnice. Vysoký krevní tlak většinou nevnímáme. A jeho tradované příznaky není vhodné brát za bernou minci!

Jsou mezi námi lidé, kteří mají krevní tlak nastavený na nízké hodnoty. Znal jsem člověka, který měl krevní tlak trvale nastavený na 90/60 a vcelku mu to nedělalo žádné potíže. Nenechte se odbýt lékařem, že máte nízký krevní tlak, a proto máte závratě. Naše tělo se s nízkým krevním tlakem většinou snadno vyrovnává, pokud se nepřidá něco dalšího. Při nízkém krevním tlaku mohu mít snáze závrať při současném nedostatku vody, nedostatku soli nebo při bloku na krční páteři.

Funkční blok na krční páteři je v podstatě zaseknutí dvou obratlů v lehkém posunutí, které se proti sobě nepohybují. Skrze příčné výběžky krčních obratlů probíhají tepny zásobující mozek a při funkčním bloku dochází v nich k lehkému snížení průtoku krve. Zásobování mozku krví je jištěno Willisovým bazálním tepenným okruhem, do kterého ústí obě vnitřní krkavice a obě obratlové tepny, takže při částečném výpadku jedné z nich nemusí dojít ke katastrofě, pokud Willisův okruh není deformován vrozeně nebo není snížen průtok aterosklerotickými pláty nebo snížen průtok při blokádě krční páteře. A tak zejména u starších lidí, u kterých se jednotlivé příčiny sčítají, je funkční blok krční páteře nejčastější příčinou závratí, zvracení a někdy i dramatičtějších příhod.

Změněný krevní tlak není nemoc. Je to jen příznak a my často pořádně nevíme přesně čeho. Jen známe důsledky nekroceného vysokého krevního tlaku. Proto tento příznak zcela vyjímečně léčíme. Pokud zjistíme příčinu, léčíme příčinu. Pokud nezjistíme příčinu, krotíme alespoň příznak, abychom zabránili zbytečnému zkrácení života ohrožením životně důležitých orgánů.

Autor: Bohumír Šimek | neděle 11.9.2016 4:50 | karma článku: 39,91 | přečteno: 7238x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Vlastenci a zbabělci

26.4.2024 v 16:25 | Karma: 19,73

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

25.3.2024 v 18:15 | Karma: 23,98

Bohumír Šimek

Akce překabátěných komunistů

14.3.2024 v 15:50 | Karma: 38,95

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

1.3.2024 v 23:05 | Karma: 35,19

Bohumír Šimek

Vážení farmáři!

23.2.2024 v 17:24 | Karma: 37,04