Covidový zápal plic

Čím je koronavirový zápal plic nebezpečnější než zápal plic způsobený jinými infekčními agens, bakteriemi a jinými viry?

Dříve než si budeme rozebírat různé druhy zápalu plic, bude dobré si uvědomit, k čemu ty naše plíce slouží. Ze školy každý z nás víme, že plíce slouží k výměně plynů. Plícemi přijímáme kyslík, nezbytný pro náš život a vydáváme nadbytečný kysličník uhličitý vznikající při metabolismu. Všichni také víme, že kyslík se váže na hemoglobin v červených krvinkách, kterými je roznášen do celého těla. Bez něho žádný orgán, žádná tkáň dlouho nepřežije.

Je však také dobré vědět, že výměna plynů v plicích je základ udržování pH krve. Při jeho výkyvu nad rozhraní jedné desetiny stupně kyselosti ohrožuje člověka na životě. Kyselost krve je stabilizována několika pufry, z nich nejúčinnější je pufr přes kysličník uhličitý. Kysličník uhličitý (CO2) snadno reaguje s vodou a vzniká slabá kyselina uhličitá (H2CO3), která snadno přechází v uhličitan (=CO3) a kyselý uhličitan (-HCO3), které snadno mezi sebou vzájemně přecházejí a uvolňují radikály vodíku, které jsou podstatou kyselosti.

Při vzestupu pH nás ohrožuje alkalóza a při snížení pH nás ohrožuje acidóza. Tyto stavy mohou být projevy nejrůznějších nemocí, nebo si je můžeme vyvolat sami. Asi každý z vás slyšel o holotropním dýchání, které si někteří z nás vyvolávají úmyslně. Hluboké, rychlé nádechy jeden za druhým vedou ke zvýšené hladině kyslíku a snížené hladině kysličníku uhličitého v krvi, což vede k alkalóze krve, brnění po celém těle a svalovým křečím. První pomoc spočívá v dýchání přes igelitový pytlík, kdy vydechovaný kysličník uhličitý opět vdechujeme zpět do plic, a stav se upraví během několika vteřin. Při zánětech plic nám však spíše hrozí acidóza.

Při bakteriálním zánětu plic je zánět převážně v dýchacích cestách intraluminálně v průduškách, průdušinkách a plicních sklípcích, přes jejichž membránu dochází k výměně plynů do lumina plicích cévek. Pokud jsou průdušinky a plicní sklípky plné hlenu, vázne výměna plynů. Po včasném zásahu odpovídajícím antibiotikem se většinou hlenový obsah vykašláváním zmenšuje, dochází k úzdravě a obnově výměny plynů.

Virové záněty plic mohou být vážnější, pokud pronikají do vmezeřené tkáně a utlačují průdušinky, cévy a ztlušťují sklípkové membrány, čímž omezují výměnu plynů. Pokud takový zánět trvá dlouho, může dojít ke změnám ve vazivu plic a resultují trvalé změny omezující výměnu plynů.

A koronaviróza je viróza s afinitou k dýchacímu traktu. Většinou začíná zánětem v nose, kde po zduření sliznice ztrácíme čich, a v hltanu. Proto někteří virologové doporučují po návratu domů si řádně vykloktat, abychom viry, které přistály v horních dýchacích cestách, alespoň částečně vyloučili. Koronavirus dále atakuje dolní dýchací cesty a snadno proniká do vmezeřeného vaziva, kde zánět dlouhodobě přetrvává a omezuje naše dýchání.

Zrádnost koronavirového zánětu plic je v týdny až měsíce přetrvávajícím zhoršeném dýchání. A navíc je tu jedna záludnost v podobě onemocnění nejrůznějších orgánů s menší či větší latencí od onemocnění, jehož příčinou může být mikrothrombotizace drobných cév kdekoliv v těle.

Na transplantaci plic bych nespoléhal. Prevence onemocnění je lepší! Vyhýbat se shluku lidí, vyhýbat se nemocným, nosit roušku, opakovaně si mýt ruce a desinfikovat je. Dostatek přirozených vitamínů ve stravě, žít v pohodě a vyhýbat se větším stresům. Pak přežijeme, i kdyby nám bylo sto let! A po očkování můžeme být již zcela klidní.

Autor: Bohumír Šimek | pátek 8.1.2021 23:14 | karma článku: 26,47 | přečteno: 6362x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Vlastenci a zbabělci

26.4.2024 v 16:25 | Karma: 20,53

Bohumír Šimek

Je Babiš bezpečnostní riziko?

25.3.2024 v 18:15 | Karma: 23,98

Bohumír Šimek

Akce překabátěných komunistů

14.3.2024 v 15:50 | Karma: 38,95

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

1.3.2024 v 23:05 | Karma: 35,19

Bohumír Šimek

Vážení farmáři!

23.2.2024 v 17:24 | Karma: 37,04