Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

trpajzlík na hlavu postavený

Taky už vám leze reklama s trpaslíkem za 2 různé ceny na nervy? Uznávám, že obchodní nabídka, kterou propaguje zní zajímavě a férově, ale nejsem úplný odborník. Právě jako laikovi mi přijde divné, že právě tento mobilní operátor sám podobné dvojí ceny za stejné služby nabízí.

Vodafone.cz

Na úvod bych rád podotkl, že pokud celá kampaň předpokládá, že "tarif" tedy smlouva s pravidelnou platbou faktury (byť bez výpovědní lhůty) a předplacená karta, je možné i následující 2 služby možné pokládat za obdobné. Minimálně používají podobný princip tarifikace, tedy za objem přenesených dat.

 • Operátor Vodafone nabízí tzv. Připojení na stálo za 650 korun měsíčně
  Při jednoduchém prostudování zjistíme, že tento paušál zahrnuje přenesení až 3 GB dat - tedy prostým vydělením nám vyjde cena jednoho MB dat na necelých 21 haléřů. Data nad rámec 3 GB jsou zpoplatněna jinak, tento příklad to nijak neovlivňuje, jedná se o jakousi penalizaci nadměrného provozu. Přecejenom mobilní datový tarif, notabene v pomalé síti Vodafonu nepředpokládá velkou zátěž.

 

 • Tentýž operátor nabízí připojení tarifikované za přenesený megabajt dat - respektive paušální částku, podobně jako výše uvedený tarif, ale tato částka se zvyšuje s ohledem na objem dat, jaký zákazník přenese. Připojení tarifem na dlouho vyjde zákazníka, který přenese do 15 MB dat zaplatí pouhých 200 korun (13 Kč/MB dat), pokud přenese až 45 MB zvýší se částka na 500 korun (11.1 Kč/MB). Pokud zákazník vyčerpá více než 45 MB dat, zaplatí 750 korun, megabajt dat přijde na 24 haléřů za předpokladu, že zákazník opět přenese celé 3 GB dat. Obyvkle však zákazník tuto kvótu nevyčerpá, jinak by si objednal rovnou vyšší (levnější) tarif. Řekněme, že vyčerpá  1 GB dat, zaplatí pak za jedno MB téměř trojnásobek - 73 haléřů

 

 • Nejhorší situace nastane s tarifem Připojení na skok, kde je ovšem situace nejabsurdnější. Za stejný megabajt dat vám Vodafone nepochopitelně účtuje rozdílně WAP a rozdílně běžný internetový provoz. Obě technologie jsou účtovány po přenesených kilobajtech! WAP vás příjde na neuvěřitelných 48 haléřů za kB a za službu internet pak na 0,6 haléře za kB
  Počítat v tomto případě cenu megabajtu připojení je až neslušné, vyjde pro WAP 492,50 a pro internet bratru za 61,45

Proč Vodafone, pionýr jednoduchých tarifů bez závazku účtuje za stejnou službu 3 různé tarify, budiž - zřejmě chce vyjít vstříc zákazníkům a nenutí platit občasné uživatele celých 600 korun paušálu za "neomezený" přístup s FUP. Existence třetího tarifu je už úplně nepochopitelná, logicky přepdpokládám, že není těžké zařídit, že pokud zákazník nepoužije datový tarif vůbec, tak neplatí ani paušální částku.

Ale naprosto proti duchu trpasličí reklamy je prostě fakt, že ve stejném tarifu - Na skok tarifikuje stejný megabajt podle toho, jakou technologii používáte. Vzdáleně podobně je na tom i operátor T-mobile, který ovšem předem avizuje že za cca 50 korun měsíčně používáte internet pouze z mobilu a pouze z předem stanovených aplikací (Mini Opera, Integrovaný browser telefonu, NE IMAP, NE E-MAIL, NE ICQ). Takže alespoň upozorní. Smutné je, že tuhle dvojí cenovou politiku ani nemusíte předem znát. Tarif Na Skok je tzv. defaultní nastavení - a je velmi pravděpodobné, že jej také máte nastaven.

Osobně si myslím, že bludiště tarifů pouze slouží k tomu, aby zákazník neznalý služeb a bojácný on-line samoobsluh, automatických IVR telefonních linek (byť až vlezle cool a kamarádských) prostě občas nechtěně ťukne.... špatně nastaví a pak za přenesení jedné větší fotografie e-mailem zaplatí klidně 500 korun (v případě, že má nastaven tarif Na skok a použijete technologii WAP).

Autor: Pavel Bláha | pondělí 29.9.2008 18:16 | karma článku: 23,98 | přečteno: 3157x
 • Další články autora

Pavel Bláha

Další protest před ministerstvem spravedlnosti

Dovolím si doplnit jednu ze včerejších událostí, o které média vesměs neinformovala. Včera se před ministerstvem spravedlnosti opět konal protest několika desítek lidí. Z mého úhlu pohledu (jediné informace , které jsem v tuto chvíli dohledal) se jednalo o protest proti postupu ministryně spravedlnosti, která si do úřadu přivedla nové spolupracovníky. Především se pak zřejmě jednalo o náměstkyni Marvanovou.

4.3.2014 v 14:20 | Karma: 17,26 | Přečteno: 731x | Diskuse| Politika

Pavel Bláha

Když už prezident lustruje

koho mu pan skoroprimátor S. za ministra předložil, chtěl bych ctěnému čtenářstvu připomenout že se nějak pozapomnělo na jeho spolupracovníka pana Mynáře. Pan prezident s oblibou hledá kde by co mohl komu vytknout nebo čím by koho urazil. To už všichni víme a nikoho to nejspíš ani nepřekvapuje.

12.1.2014 v 1:18 | Karma: 22,10 | Přečteno: 703x | Diskuse| Politika

Pavel Bláha

Happy já :)

tak jsem po půl roce a téměř tříleté přestávce našel "klíče" od blogu. Hurá, hračka není rozbitá!

6.7.2013 v 2:53 | Karma: 0 | Přečteno: 26x | Miniblogy

Pavel Bláha

Je mi nevolno ze sociálních demokratů (a nejen z nich)

Už zase se mi udělalo špatně. Konkrétně po přečtení titulku: Sociální demokraté našli kličku, jak nevyplatit větší důchody. Ústavní soud svým rozsudkem zrušil redukční hranice pro výpočet důchodu. Můžeme s rozsudkem soudu nesouhlasit, nicméně to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Já osobně s ním souhlasím. Už zase se mi udělalo špatně. Konkrétně po přečtení titulku: Sociální demokraté našli kličku, jak nevyplatit větší důchody. Ústavní soud svým rozsudkem zrušil redukční hranice pro výpočet důchodu. Můžeme s rozsudkem soudu nesouhlasit, nicméně to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Já osobně s ním souhlasím.

19.4.2010 v 10:55 | Karma: 30,42 | Přečteno: 1803x | Diskuse| Ostatní

Pavel Bláha

Půjdou důchodci stávkovat?

Teď jsem se konečně přesvědčil na vlastní selský rozum, že je něco shnilého v našem důchodovém systému. Ne, že bych o tom neslýchal často a zřetelně.. - ale nikdy mi to tak nějak... nedocvaklo. Důchodce, který si za aktivního pracovního nasazení vydělával téměř 70 tisíc korun najednou spadl na "pouhých" 13,5 tisíce korun. (Částky neuvádím zcela přesně, ale to není důležité) Je to spravedlivé? Konec konců, když vydělával platil také patřičně vysoké sociální pojištění. A tady, myslím si, je kámen úrazu. Pokud se pojistím, dostávám plnění za daných podmínek. Pojistím-li se vyšší částkou - logicky mám nárok na úměrně vyšší plnění. Nicméně u důchodů to (tradičně) neplatí tak docela.

16.4.2010 v 19:01 | Karma: 21,25 | Přečteno: 1729x | Diskuse| Ostatní
 • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Po ukrajinských útocích v Belgorodské oblasti hlásí Rusko zraněné

25. června 2024  6:08

Sledujeme online Zranění čtyř lidí a poškození řady domů způsobily v úterý ukrajinské vzdušné útoky na Belgorodskou...

Kritiku od pozůstalých nesu těžce, Bek využil majáček legitimně, říká Rakušan

25. června 2024

Premium Nerezignuji a nikoho neodvolám. Ministr vnitra Vít Rakušan trvá na tom, že policie při pátrání po...

 • Počet článků 40
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 1613x
Těším se na diskuzi s Vámi. Někdy, asi jako každý z nás, mám pocit, že některé věci prostě potřebuju okomentovat :) a idnes mi dal šanci. Už dávno