Řešení padlo, Temelín nebude
foto autor
Jádro ano nebo ne? Jednou ano, ale ne Temelín, ale rekonstrukce Dukovan. Proč? Jsou dva důvody. Za prvé stárnou Dukovany rychleji než Temelín a bude je potřeba obnovit. Dnes má jeden reaktor výkon cca 440 MW. Nové reaktory běžně dovedou 1000 až 1500 MW. Je tam plně funkční infrastruktura a to včetně rozvodné sítě VVN 400 kV. A to je ten druhý důvod. Nový Temelín by potřeboval nejen infrastrukturu, ale především by potřeboval výstavbu nové linky 400 kV z Temelína do Havlíčkova Brodu. Jestli lidé jásali, že bude nový Temelín, tak lidé na Vysočině z nové linky 400 kV nadšení nebyli.
A ještě jedna věc se zapomněla veřejnosti říci. Nové jádro v Temelíně by potřebovalo v souběhu výstavbu energetického zdroje pro regulaci rozvodné sítě. Přetíženost sítě je potřeba něčím umět vyrovnat. Výstavba obdobné varianty jako je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Dukovany mají dvojkombinaci Dalešice-Mohelno.
Jádro bude, ale postupně se zapomene na politický cíl a vrátí se k ekonomickému cíli, k Dukovanům.
Co ale do té doby? Je tu naděje, že se vytvoří prostor pro rozumná technická řešení a nastane renesance pro malé, střední, ale i možná pro velké vodní zdroje. Místa tu jsou, jen se držela dlouho hluboko na samých dnech úřednických šuplíků. Bez rekonstrukce zaniklých a výstavby nových vodních zdrojů to nepůjde. Ano, bude se možná někdo muset přestěhovat, ale snad už máme tak vyspělou společnost, že těm lidem nabídneme pomoc s novým bydlením a s hledáním nové práce. Potřeba ochrany vody je nutná a nezbytná. Energetické vodní zdroje jsou stálé, dobře regulovatelné a umí najet i z takzvané tmy v době blackoutu. Když se dobře navrhnou, tak umí být ochranou před povodněmi. Zadržet vodu, když je jí moc a pustit, když je málo. Krásný příklad byl vloni. V červnu pršelo až tak, že byly povodně, měsíc na to nastalo extrémní suchu. Vody si musíme vážit a umět s ní hospodařit. Pitná voda, to je vážný problém. Celosvětově je už dnes nyní o pitnou vodu větší zájem než o ropu. V ČR ale máme místy problém, dochází k výraznému snížení zásob podzemní vody. Je potřeba se naučit zadržovat povrchovou vodu tak, aby se mohly obnovovat zásoby podzemní vody. Voda k rekreaci a pro zemědělské účely, to snad není potřeba vysvětlovat.
Nebojme se a začněme opět vytvářet si zásoby vody, zejména pro zdroje pitné vody a energetické zdroje. Je tu jenom jedno úskalí, česká legislativa. Je tak komplikovaná, že bere vůli dopředu cokoliv dělat. Najde se tu kdejaký pomatenec, který je ochoten přenést žabičku i kilometry, jen aby mohl házet klacky pod nohy. Ale jak říkám, i on se potřebuje jednou za čas doma umýt a rozsvítit si žárovku. Vždy závidím Jakubu Krčínovi, že nemusel bojovat s pomatenci a mohl tak vytvořit krásné a užitečné jihočeské rybníky.
Jiří Baudyš
Plameňáci to umí. A co lidé?
Lidé jsousoučástí přírody, ale na přírodní zákony zapomínají. Příliš jsme se zavřelimezi beton a ocel. Měli bychom vyrazit někdy do přírody a ponaučit se.Nelekejte se, téma nebude o ekologii, ale o vztazích.
Jiří Baudyš
Práva dětí! Bez tabu a bez ostychu!
Jste rodič, politik, soudce opatrovnického soudu, zástupce OSPOD a nebo jen nezávislý pozorovatel či občanský aktivista? Je jedno, kdo jste, ale sedněte si ke stolu a napište dle svých zkušeností, co jsou práva dětí. Pokud budeme hodně o tom diskutovat, nebudeme se bát tabu, můžeme se shodnout na třech bodech: 1) právo na radostné dětství, hry a zábavu 2) právo na lásku a ochranu od svých rodičů 3) právo na vzdělání a právo dokola klást otázku „a proč?“
Jiří Baudyš
Osmdesát miliónů
Když pánbůh dopustí, tak i motyka spustí, jak říká české pořekadlo. Aneb když se chce, tak se peníze najdou.
Jiří Baudyš
Analfabetizmus nebo lajdáctví?
Máme novou Vládu. Nebo máme novou Vláďu? Krátce a stručně, vidí někdo v tom rozdíl?
Jiří Baudyš
Kdo jinému jámu kopá, sám do ni padá
Oddělí se Skotsko po referendu od Velké Británie? Je to pravděpodobné. Ale tento proces si sama Velká Británie nastartovala už před 20 lety.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Coca-Cola distribuuje Finlandii. Češi mají rádi kokosovou, říká ředitelka
Coca-Colu si spousta lidí spojuje s limonádou, ale americký výrobce nápojů boduje poslední dobou i...
Trouba, vánoční světýlka, televize. Víte, kolik elektřiny propálíte na svátky?
Premium Zatímco o Vánocích spotřeba elektřiny v celé České republice klesá, domácnosti jí naopak využívají...
Brutální a bezcitní. Ojedinělá sonda do dětských zločinů: jsou nečekaně hrůzné
Premium Brutalita, agresivita, bezcitnost a chladnokrevnost dětí, které páchají nejzávažnější trestné činy,...
Energie z jádra v ohrožení. Francie ztratila kontrolu nad uranem z Nigeru
Premium Vojenští vládci ze západosaharského Nigeru se rychle vzdalují kdysi spřátelené Francii. Od převratu...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 757x