Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Účet za eurovolby – dál nám vládnou eurofederalisti

Eurovolby se konaly před pěti týdny, ale až dnes byl první den, kdy zasedl europarlament v novém složení. Až dnes se dá reálně hodnotit (jakkoliv se to dalo tušit dopředu), jestli volby přinesly nějakou sebereflexi hlavního integračního proudu. Výsledek je jasný. Volby nepřinesly vůbec nic.

Říkal to už na podzim Václav Klaus, že od těchto evropských voleb nečeká vůbec nic. Necítil ve společnosti poptávku po opravdové změně a to volby potvrdily. Vlastně by se nestalo vůbec nic, kdyby se volby nekonaly. Předsedou parlamentu byl dnes znovuzvolen Martin Schulz, kandidát frakce evropských socialistů. Předsedou komise je opět kandidát evropských lidovců. Jen už to není Barroso, který už si svou dekádu (2 období, první od roku 2004) odkroutil. Nyní je to bývalý šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Snad jediná změna je, že díky hře na demokracii mezi evropskými lidovci, socialisty, zelenými, euroliberály a ultralevičáky je Juncker první předseda Evropské komise, který si myslí, že sám osobně vyhrál volby a má legitimitu přímo od lidu. Může za to fakt, že tyto evropské politické skupiny si před volbami vybrali svého kandidáta do čela Komise, přestože k tomu neměli žádnou oporu ve smlouvách. Předsedu Evropské komise vybírá Evropská rada. A to je zřejmě největší povolební zklamání. Čelní představitelé jednotlivých zemí přistoupili, ať už z lenosti hledat jiného kompromisního kandidáta nebo z jiných důvodů, na hru, že eurovolby rozhodly o tom, že nejsilnější frakcí jsou evropští lidovci, kteří tak mají automatický nárok nominovat si svého člověka, kterým byl Juncker.

Vlády se vzdaly své pravomoci

Představitelé vlád se tak dobrovolně vzdali své pravomoci, kterou už nikdy nezískají zpět. Jediní proti byli za Velkou Británii David Cameron a za Maďarsko Viktor Orbán. Proti všem. Brit, který vyhrožuje vystoupením své země z unie a vysmívaný Maďar, kterého euromainstream obviňuje z nedemokratických praktik. Nikdo jiný se proti Junckerovi neozval.

To je další vítězství eurofederalistů. A jak jsem napsal v předchozím článku (viz minulý odkaz), evropské instituce – Evropský parlament a Evropská komise – se utrhly z řetězu a vlády členských států významně ztrácí vliv na běh událostí. Nutno dodat, že toho vlivu se vzdávají zcela dobrovolně.

Juncker = eurounijní Černěnko

Přidávám se k tomu, co už napsal Jan Zahradil, výměna Barrosa za Junckera je jako nástup Černěnka po úmrtí Andropova. Kus za kus. Žádná změna. Kurz je nastaven stále stejný – integrovat, integrovat, integrovat. Jen si dovolím tuto myšlenku trochu rozvést. Po Černěnkovi už nastoupil Gorbačov, Sovětský svaz se tou dobou ekonomicky hroutil a i přes snahu o přestavbu se nakonec rozpadl.

Rozpad Evropské unie v dnešní podobě může nastat rychle a poměrně nečekaně (podobně jako rozpad SSSR), jakmile uspořádání přestane být pro některý velký stát výhodné. Oproti SSSR navíc dnes podle mého názoru má EU mnohem víc myslitelných alternativ, jak se tranformovat.

Že vystoupí Británie, na to si vsadím hned jak to sázkovky vypíšou. Vážnější by ale pro EU byl postupný rozpad eurozóny, který je stále reálnou (a pravděpodobně neodvratnou, avšak především pomocí politik Evropské centrální banky do budoucna odsouvanou) hrozbou. Může jej opět iniciovat některý z velkých států (Francie, Itálie), pro které členství v eurozóně stejně není výhodné. Když neudělá nikdo nic, budou státy dál kumulovat dluhy a ECB poskytovat bankám peníze kryté bezcennými dluhopisy, které nikdo nesplatí a systém se jednou zhroutí sám.

Nyní mají tedy moc v EU rozparcelovanou dvě největší evropské strany. Aby toto bylo poslední volební období, kdy mají tyto strany většinu, je zapotřebí, aby si občané v Evropě uvědomili, že Evropa potřebuje změnu. Změnu nejen kurzu, ale změnu celého uspořádání Evropské unie. To tyto strany nepřinesou. Musí přijít ta poptávka po změně, o které Klaus mluvil, jinak v současnosti nastaveným kurzem míří Evropa nevyhnutelně vstříc ekonomické katastrofě.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Bartas | úterý 1.7.2014 19:02 | karma článku: 26,50 | přečteno: 664x
  • Další články autora

David Bartas

Svítá na pravici naděje?

Pro tradičního pravicového voliče je pohled na politickou scénu v České republice už řadu let trpký. V průzkumech se první z pravicových stran pohybuje zpravidla až za komunisty na čtvrtém místě s předpokládaným ziskem pod 10 %.

24.11.2015 v 13:10 | Karma: 20,21 | Přečteno: 783x | Diskuse| Politika

David Bartas

Ztráta důvěry k médiím

Lidé v Německu podle průzkumu Forsa Institute ztrácí důvěru v mainstreamová média. Celých 44 % z 1000 dotazovaných souhlasí s tvrzením, že mediální výstupy jsou řízené z vrchu, a proto šíří zkreslené a nepřesné zprávy.

6.11.2015 v 17:54 | Karma: 36,87 | Přečteno: 1205x | Diskuse| Média

David Bartas

Svobodou k lepšímu životu

Posledních 10 let česká ekonomika stagnovala. Sílí hlasy o ztracené dekádě. Přestali jsme dohánět Němce, naopak se na nás dotáhli Slováci a blíží se k nám Polsko. Dokonce nám utíká i postsovětské Estonsko. Co s tímto stavem dělat?

26.10.2015 v 13:26 | Karma: 18,68 | Přečteno: 450x | Diskuse| Ekonomika

David Bartas

Proč chtějí někteří lidé přijímat uprchlíky?

Proč někdo je zatvrzelým odpůrcem přijímání uprchlíků a někdo je naopak chce přijímat s otevřenou náručí? Jde o to, čemu věří. A máme dost argumentů, aby tato víra byla něčím podložena? Jaký zaujmout postoj, jestli ne?

20.10.2015 v 15:02 | Karma: 36,19 | Přečteno: 3696x | Diskuse| Politika

David Bartas

Kampaň o EU se v Británii dostává do horké fáze

Ve čtvrtek spustili svou kampaň euroskeptici, kteří bojují za vystoupení Velké Británie z EU. V pondělí jim kontrovali eurohujeři s kampaní za setrvání v EU.

12.10.2015 v 17:34 | Karma: 33,71 | Přečteno: 1409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1592x
Studuji hospodářskou politiku a mezinárodní vztahy. Jsem člen Svobodných a asistent europoslance Petra Macha.
 

Follow @DavidBartas

Seznam rubrik