Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Účet za eurovolby – dál nám vládnou eurofederalisti

Eurovolby se konaly před pěti týdny, ale až dnes byl první den, kdy zasedl europarlament v novém složení. Až dnes se dá reálně hodnotit (jakkoliv se to dalo tušit dopředu), jestli volby přinesly nějakou sebereflexi hlavního integračního proudu. Výsledek je jasný. Volby nepřinesly vůbec nic.

Říkal to už na podzim Václav Klaus, že od těchto evropských voleb nečeká vůbec nic. Necítil ve společnosti poptávku po opravdové změně a to volby potvrdily. Vlastně by se nestalo vůbec nic, kdyby se volby nekonaly. Předsedou parlamentu byl dnes znovuzvolen Martin Schulz, kandidát frakce evropských socialistů. Předsedou komise je opět kandidát evropských lidovců. Jen už to není Barroso, který už si svou dekádu (2 období, první od roku 2004) odkroutil. Nyní je to bývalý šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Snad jediná změna je, že díky hře na demokracii mezi evropskými lidovci, socialisty, zelenými, euroliberály a ultralevičáky je Juncker první předseda Evropské komise, který si myslí, že sám osobně vyhrál volby a má legitimitu přímo od lidu. Může za to fakt, že tyto evropské politické skupiny si před volbami vybrali svého kandidáta do čela Komise, přestože k tomu neměli žádnou oporu ve smlouvách. Předsedu Evropské komise vybírá Evropská rada. A to je zřejmě největší povolební zklamání. Čelní představitelé jednotlivých zemí přistoupili, ať už z lenosti hledat jiného kompromisního kandidáta nebo z jiných důvodů, na hru, že eurovolby rozhodly o tom, že nejsilnější frakcí jsou evropští lidovci, kteří tak mají automatický nárok nominovat si svého člověka, kterým byl Juncker.

Vlády se vzdaly své pravomoci

Představitelé vlád se tak dobrovolně vzdali své pravomoci, kterou už nikdy nezískají zpět. Jediní proti byli za Velkou Británii David Cameron a za Maďarsko Viktor Orbán. Proti všem. Brit, který vyhrožuje vystoupením své země z unie a vysmívaný Maďar, kterého euromainstream obviňuje z nedemokratických praktik. Nikdo jiný se proti Junckerovi neozval.

To je další vítězství eurofederalistů. A jak jsem napsal v předchozím článku (viz minulý odkaz), evropské instituce – Evropský parlament a Evropská komise – se utrhly z řetězu a vlády členských států významně ztrácí vliv na běh událostí. Nutno dodat, že toho vlivu se vzdávají zcela dobrovolně.

Juncker = eurounijní Černěnko

Přidávám se k tomu, co už napsal Jan Zahradil, výměna Barrosa za Junckera je jako nástup Černěnka po úmrtí Andropova. Kus za kus. Žádná změna. Kurz je nastaven stále stejný – integrovat, integrovat, integrovat. Jen si dovolím tuto myšlenku trochu rozvést. Po Černěnkovi už nastoupil Gorbačov, Sovětský svaz se tou dobou ekonomicky hroutil a i přes snahu o přestavbu se nakonec rozpadl.

Rozpad Evropské unie v dnešní podobě může nastat rychle a poměrně nečekaně (podobně jako rozpad SSSR), jakmile uspořádání přestane být pro některý velký stát výhodné. Oproti SSSR navíc dnes podle mého názoru má EU mnohem víc myslitelných alternativ, jak se tranformovat.

Že vystoupí Británie, na to si vsadím hned jak to sázkovky vypíšou. Vážnější by ale pro EU byl postupný rozpad eurozóny, který je stále reálnou (a pravděpodobně neodvratnou, avšak především pomocí politik Evropské centrální banky do budoucna odsouvanou) hrozbou. Může jej opět iniciovat některý z velkých států (Francie, Itálie), pro které členství v eurozóně stejně není výhodné. Když neudělá nikdo nic, budou státy dál kumulovat dluhy a ECB poskytovat bankám peníze kryté bezcennými dluhopisy, které nikdo nesplatí a systém se jednou zhroutí sám.

Nyní mají tedy moc v EU rozparcelovanou dvě největší evropské strany. Aby toto bylo poslední volební období, kdy mají tyto strany většinu, je zapotřebí, aby si občané v Evropě uvědomili, že Evropa potřebuje změnu. Změnu nejen kurzu, ale změnu celého uspořádání Evropské unie. To tyto strany nepřinesou. Musí přijít ta poptávka po změně, o které Klaus mluvil, jinak v současnosti nastaveným kurzem míří Evropa nevyhnutelně vstříc ekonomické katastrofě.

Autor: David Bartas | úterý 1.7.2014 19:02 | karma článku: 26,50 | přečteno: 664x

Další články autora

David Bartas

Svítá na pravici naděje?

Pro tradičního pravicového voliče je pohled na politickou scénu v České republice už řadu let trpký. V průzkumech se první z pravicových stran pohybuje zpravidla až za komunisty na čtvrtém místě s předpokládaným ziskem pod 10 %.

24.11.2015 v 13:10 | Karma: 20,21 | Přečteno: 783x | Diskuse | Politika

David Bartas

Ztráta důvěry k médiím

Lidé v Německu podle průzkumu Forsa Institute ztrácí důvěru v mainstreamová média. Celých 44 % z 1000 dotazovaných souhlasí s tvrzením, že mediální výstupy jsou řízené z vrchu, a proto šíří zkreslené a nepřesné zprávy.

6.11.2015 v 17:54 | Karma: 36,87 | Přečteno: 1205x | Diskuse | Média

David Bartas

Svobodou k lepšímu životu

Posledních 10 let česká ekonomika stagnovala. Sílí hlasy o ztracené dekádě. Přestali jsme dohánět Němce, naopak se na nás dotáhli Slováci a blíží se k nám Polsko. Dokonce nám utíká i postsovětské Estonsko. Co s tímto stavem dělat?

26.10.2015 v 13:26 | Karma: 18,68 | Přečteno: 450x | Diskuse | Ekonomika

David Bartas

Proč chtějí někteří lidé přijímat uprchlíky?

Proč někdo je zatvrzelým odpůrcem přijímání uprchlíků a někdo je naopak chce přijímat s otevřenou náručí? Jde o to, čemu věří. A máme dost argumentů, aby tato víra byla něčím podložena? Jaký zaujmout postoj, jestli ne?

20.10.2015 v 15:02 | Karma: 36,19 | Přečteno: 3696x | Diskuse | Politika

David Bartas

Kampaň o EU se v Británii dostává do horké fáze

Ve čtvrtek spustili svou kampaň euroskeptici, kteří bojují za vystoupení Velké Británie z EU. V pondělí jim kontrovali eurohujeři s kampaní za setrvání v EU.

12.10.2015 v 17:34 | Karma: 33,71 | Přečteno: 1409x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Z návrhu o povinné registraci ubytovacích zařízení nejspíš zmizí regulace Airbnb

25. března 2025  5:55

Poslanci budou jednat o povinné registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v...

Brňanka z Mauricia zachránila středočeský cukrovar. Cukr z něj zná skoro každý

25. března 2025

Premium Podnikatelka Hanaa Beebee Khodabocus pochází z ostrova Mauricius. Na sklonku loňského roku...

Umělé světlo stojí za depresí i nádory. Lékaři volají po jeho omezení na školách

25. března 2025

Premium Málo přirozeného denního světla, a naopak nadbytek toho umělého má negativní dopady na zdraví....

O úspěšných přijímačkách básním. Testy z češtiny se vrací s rozborem poezie

25. března 2025

Premium Bez poezie by byl život smutný. Je součástí našich životů od prvních říkanek v dětství až k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1592x
Studuji hospodářskou politiku a mezinárodní vztahy. Jsem člen Svobodných a asistent europoslance Petra Macha.
 

Follow @DavidBartas

Seznam rubrik