Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všechno, co opravdu potřebuji znát o životě, jsem se naučila při chůzi o berlích

Stát se v jednom momentu z výkonné sportovkyně uživatelkou francouzských holí vám otevře netušené obzory. Čas, který jste předtím věnovali sportu, máte najednou volný pro…jak je to neznámé slovo? Život!

Hobby běžci jsou zdánlivě hodně divný kmen. Honí se za osobními rekordy v době, kdy je většina vrcholových sportovců už dávno v důchodu, a to s jasnou vidinou toho, že světových výkonů už nikdy nedosáhnou. Popravdě řečeno, většina z nich se nedostane ani na časy průměrné. I tak na sociální sítě postují tuny fotografií ozdobených výkřiky endorfinového nadšení a prapodivně barevnými oblečky, ze kterých více či méně vytékají ven. Místo výletů jezdí na závody a soustředka. Neflámují. Pravidelně regenerují a protahují bolavé svaly. Celé kapesné utrácejí za boty, šortky, tejpy a potravinové doplňky slibující zvýšení výkonnosti ve stylu dávných obchodníků s deštěm. Byla jsem jednou z nich. Tréninkový plán se přece musí dodržet do puntíku, jinak se do středu startovního pole neprohrabu.

Proč to všechno děláme? Možná proto, že milujeme ten pocit svobody při pohybu, možná proto, že psychoterapie i liposukce stojí daleko víc peněz než jeden pár tenisek. A i když si (alespoň menší většina) uvědomujeme mírnou humornost tohoto svého počínání, pořád je to lepší, než kdybychom skuhrali nad bolavými zády a politickou situací při sledování ságy rodu Štikových.  

Když mne před nedávnem křupnutí v kotníku způsobené natrženým vazem odsoudilo k dvouměsíční nemohoucnosti, netušila jsem, jak moc se změní můj život. Ošetřující lékař pojal  podezření, že jsem blázen hazardující se svým zdravím (a finančním rozpočtem své zdravotní pojišťovny), takže mi na šest týdnů napařil nechodící sádru s přesvědčením, že takto znehybněna dostanu konečně rozum. Pravdu měl. Při svém průzkumu života přímou konfrontací ve stavu nepohyblivém jsem jmenovitě zjistila, že:

1. Díky tělu za každý nový špek

Dříve jsem se snažila špeky na břiše zatahovat tak důrazně, až jsem mnohdy (především při míjení zrcadla nebo pěkného exempláře osoby opačného pohlaví) končila ve stavu těžké hypoxie. Dnes si vážím každého z nich. Důvody jsou ryze praktické. Vzhledem k tomu, že při sádrování rozdávají heparinové injekce se stejným fortelem jako lentilky ve školce, strávila jsem bodáním do svého modrozelenajícího břicha celých pět týdnů. Někdy to proběhlo bez zaváhání, jindy jsem před objevem místa, které bylo průrazné bez pomoci sbíjecího kladiva, bodala několikrát. Zakrátko jsem zjistila, že pro vpich je nejlepší ta část mého těla,  kde jsem schopna nabrat mezi palec a ukazováček pořádný kus špeku. Nedokážu si představit nepohodlí, jakému bych byla vystavena, kdybych měla místo břicha jen tukem nechráněný six pack! Na kteréžto životní zjištění si vzpomenu pokaždé, když si s blikajícím signálem „dieta nutná!“ v hlavě prohlížím reklamu na spodní prádlo nebo doslova a do písmene libový profil nějaké sportovní instagramové hvězdy.

2. Cit pro detail je třeba průběžně optimalizovat

V životě jsou věci důležité a méně důležité, a aktuální míra jejich důležitosti se věkem, zkušenostmi a životními souvislostmi posunují dopředu a dozadu jako dvě zemské desky. Etiketa a pořádkumilovnost, například, jsou přepych, který si nemůže dovolit každý. Pajdáte-li bytem s berlemi v jedné ruce jako hybrid dřevonohého piráta a střelené kachny, zatímco druhou rukou obstaráváte všechny ostatní životní funkce (tj. rovnováha, záchrana, základní hygiena a potravinový most lednice-pusa), je nejjednodušší sníst donesené jídlo na koberci v předsíni ihned po jeho doručení do bytu. Čína z papundeklu chutná oproti unifikované nabídce internetové dovážky jako mana nebeská a kocoury prachu, hromadící se ve všech koutech, je třeba přehlédnout s nadhledem rozené královny. Až budete zase nervózně ťukat nehty o stůl v restauraci, že vám ihned po usednutí nepřinesli s velkou úklonou menu, dupat nohou nad pomalostí důchodce ve frontě před vámi nebo komentovat nedostatek úklidnosti v ulicích odlišných kultur, račte si na podobný moment vzpomenout. Ne každý má zdravé ruce a za některé věci nemůže jen lenost, ale spíše důvody, které my nevidíme, ale pro ně jsou fatálně určujícní.

3. Životní rovnováha tkví v umění stanovit si priority. Jen musíte natvrdo zjistit, které-že to jsou

V případě chůze o berlích se musíte během mikrosekundy rozhodnout, zda v rámci zachování stability uprostřed schodiště (prosím na tomto místě architekty, aby proboha vždy a všude dělali schody stejně vysoké!!!) riskovat došlap na bolavou nohu a nové natržení vazu, nebo dát přednost pádu po tlamě a zlomení protilehlé ruky. Sofiina volba hadr! Pokud si to neumíte představit, musíte si takový karambol na vlastní kůži vyzkoušet. Já i všichni kaskadéři vám odpřisáhneme, že pád do schodů je lepší směrem na pusu (tzv. hodit tygra), zatímco obráceně to máte padesát na padesát, takže je lepší se nestresovat a nechat to osudu. Jakékoliv další karamboly včetně prošvihnuté uzávěrky nebo nesložené zkoušky jsou pouze drobné životní potíže. Čili – cokoliv, kde nejde o život, je oprávněně pod moji rozlišovací schopnost.

4. Jediný fyzikální zákon, který funguje bez výjimky, je ten Murphyho

Kdykoliv může, spadne vám berle na zem (a při jejím zvedání se ještě praštíte o stůl do hlavy). Myslím, že výrobce je už z principu konstruuje tak, aby se jakkoliv úpravně odložené či zavěšené berle skácely k zemi přesně ve chvíli, co na ně jen pomyslíte nebo se k nim na dva metry přiblížíte. Nejlepší je odložit je přímo na zem, protože co leží, už nespadne, ale i pak vám hrozí devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se o ně přerazíte. Proto v životě používejte berličky jen v krajním případě a jinak se na ně nespoléhejte.

5. Blízká setkání všemožného druhu vám otevřou oči

V jedné povídce od Daphne du Maurier se hrdinka po operaci očí probere a vidí lidi tak ošklivé nebo krásné, jakou mají duši. Radno říci, že většinu svých dobrých kamarádů pro jejich ošklivost s hrůzou nepoznává.  Změníte-li se do podoby bezmocného tvora, konečně poznáte, komu na vás záleží. Nebo kdo už zažil podobnou věc a ví, jak moc zranitelní jste. Takže vám přinese až pod nos talíř polívky. Nebo noviny (ty totiž na rohlik.cz ještě nemaj). Nebo vám obden napíše povzbudivý vzkaz. A lidé, nad kterými byste ještě donedávna zvedali obočí, se ukážou jako sympaťáci. Třeba dvojka bezdomovců, která svými krámy a taškami zabrala celou zadní plošinu tramvaje, takže za zdrava bych nad nimi leda ohrnula pysk. Jenže jak jsem se tak o jedné ruce a jedné noze drala do tramvaje (ty schody jsou vyšší než ty do nebe, BOŽE!), ona mě chytla za límec a vytáhla do výšin jak kocoura z plev, zatímco on hbitým kopem uvolnil manipulační prostor do té míry, že jsem si zvládla před rozjetím sednout, nikoliv se zabít.  

Měla jsem kliku, po dvou měsících mi berle sebrali a do tramvaje už skáču sama. Jen jsem se nějak naučila rozeznávat podstatné od zbytečného a kamarády od známých. Tréninkový plán už není středobod mého světa, ale jeho vítaný doplněk. A říkám si, že nejlepším způsobem výchovy k občanskému soužití by bylo…každému jednou v životě naordinovat na pár týdnů berle. Bez těch injekcí, samozřejmě!

Autor: Barbora Topinková | neděle 27.5.2018 17:19 | karma článku: 29,23 | přečteno: 2132x
  • Další články autora

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma: 12,33 | Přečteno: 336x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

23.10.2020 v 11:42 | Karma: 16,86 | Přečteno: 353x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma: 17,75 | Přečteno: 564x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.

3.10.2020 v 12:10 | Karma: 22,92 | Přečteno: 496x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 3: Do nebe! (4:09 - 6:47)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je výzva. Takže knipl a odvahu do ruky, a marš nahoru!

17.9.2020 v 10:27 | Karma: 19,85 | Přečteno: 349x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 2: Nakul to tam, Baruškowoe! (1:19 - 4:09)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nebezpečný. Zvlášť když je třeba uvést letadlo i do ostrých zatáček

21.8.2020 v 11:19 | Karma: 22,06 | Přečteno: 498x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 1: Přímý vlet (1:19)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nápad hodný blondýny. Proto považuji za nutné jej důkladně zaznamenat.

24.7.2020 v 15:53 | Karma: 24,14 | Přečteno: 771x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

JENOM je nebezpečnější než celej koronavirus!

S příchodem krásných jarních dní národu sevřenému v karanténních kleštích otrnulo. Konec karantény? Ne, to se jen někteří jedinci naučili používat slovo JENOM.

29.3.2020 v 17:12 | Karma: 45,40 | Přečteno: 11646x | Diskuse| Společnost

Barbora Topinková

Koronavirus neumí plavat kraula!

Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!

12.3.2020 v 8:02 | Karma: 25,53 | Přečteno: 1133x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Barbora Topinková

Geologická glosa k turecké invazi do Sýrie

Turecká armáda bratrsky vyklidila příhraniční pásmo syrského souseda od nebezpečných živlů, demokracie se štítících. Jaký podtext probíhajícího odsunu teroristů, remcalů, cyklistů a Kurdů lze vyčíst z geologické mapy?

24.10.2019 v 11:27 | Karma: 45,23 | Přečteno: 10112x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Barbora Topinková

Stop vidlákokracii!

Fenomén, kdy ve volbách vyhrávají vidlákmani typu amerického či českého prezidenta, by si zasloužil důkladnější sociologickou studii, ale jeho podstata je jasná. Za to, že se svět v koňskou řiť obrací, můžou vidláci.

11.11.2016 v 12:47 | Karma: 27,43 | Přečteno: 2713x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Olympiáda všedního dne

Olympiáda v Riu vrcholí, pot, slzy a emoce tečou. Přihlížející dav áchá a óchá nad úspěchy sportsmanů a zapomíná přitom na to, co se děje mimo vysílací čas. Přináším tedy komentovaný záznam čtyř zápasů olympiády všedního dne:

19.8.2016 v 13:30 | Karma: 16,97 | Přečteno: 664x | Diskuse| Ona

Barbora Topinková

Krysí stezky Pražáků, které by každý vidlák měl znát (o taxících nemluvě)

Vzhledem k nestandardní situaci, jež na dobu neurčitou změnila Prahu v parkovací zónu, bych ráda mimopražským účastníkům silničního provozu prozradila pár domorodých triků, jak proplout městem, i když nevlastníte říční člun.

8.2.2016 v 11:34 | Karma: 37,11 | Přečteno: 6750x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Pivařův průvodce galaxií

V celém našem kosmíru existuje mnoho průvodců, cestopisů, bedekrů, webů, časopisů a jiných podezřelých spisků, které mají člověka informovat o místě, do kterého hodlá cestovat. Lépe řečeno o místě, ve kterém se právě ztratil.

26.6.2015 v 14:10 | Karma: 15,13 | Přečteno: 876x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Padesát odstínů osobnostní zamrzlosti

O tom, že nad sexuálními technikami slečny Steel a pana Greye se musí se shovívavou zkušeností pousmát i patnáctiletý předplatitel Bravíčka, není třeba dále spekulovat. Stejně tak o tom, že jen v záporných hodnotách se pohybující emoční inteligence slečny Belly Swan dokáže vytvořit incestní milostný trojúhelník mezi menšinovou skupinou pohádkových tvorů. Otázkou k rozlousknutí ale zůstává, proč ženy platí horentní sumy za tyto paperbackové nesmysly psané dikcí desetileté chovanky ústavu duševně nerovnocenných, místo aby si užily svá milostná dobrodružství naživo a za ušetřený obnos si koupily třeba tak doporučované Venušiny kuličky?

7.3.2015 v 11:38 | Karma: 20,40 | Přečteno: 1236x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Jasná zpráva o konci slavičího světa

Osud tomu chtěl, že jsem musela strávit celý večer sledováním přenosu Českého slavíka. Recyklace odpadu je v současnosti v módě, takže přehlídka vrcholu naší popmusic-scény by vlastně měla být v pořádku bez ohledu na jakékoliv výstřednosti v podobě intonačních přešlapů a zdrogovaných majitelek ukulele, ale dovolte mi prosím v době, kdy nás prezident krmí dílem recyklovanými citáty a dílem vulgaritami, a televize i rádia dílem klamavými reklamami a dílem duševním odpadem, malou reportáž psanou na bidýlku. Protože hrůza, které jsem byla svědkem, by měla tvořit náš kulturní prostor a proti tomu cítím coby bytost obdařena mozkem potřebu se ohradit.

29.11.2014 v 23:25 | Karma: 28,51 | Přečteno: 1798x | Diskuse| Kultura

Barbora Topinková

Nový dress code pro nákupní centra v ČR

Gentleman znalý světa si do opery bere smokink, na golf tričko s krokodýlem otočeným na tu správnou stranu a na sobotní nákup do chrámu rozežranosti a mamonu předražené hilfigerky a mokasíny bez fuseklí. Vymykáte-li se ovšem trochu z davu, buďte připraveni na to, že vás bdělá ochranka eskortuje z nákupní uličky rovnou do přilehlého kontejneru.

18.7.2014 v 11:30 | Karma: 39,15 | Přečteno: 13126x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Běsy bosé běžkyně

„Běhejte jako Keňani, běhejte bosky!“ zní nový zdravotní trend poté, co se profláklo, že extrémní obsah železa ve špenátu byl jen analytickou chybou, margarín máslo nenahradí a zázračné mýdlo na hubnutí dělá v ručnících dírky. I když neholduji módním rozmarům, musela jsem si přiznat, že jako státem uznaný platfusák stojím nemocniční pokladnu dvoje vložky do bot ročně, nehledě na to, že můj běžecký styl trpí rozvinutým patičkařením, což mě stojí minuty trápení navíc v čase, kdy už ostatní dopíjejí zasloužené zrzavé ionty v cíli. A tak jsem to bosé běhání zkusila.

11.6.2014 v 10:25 | Karma: 25,42 | Přečteno: 1880x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Konce netoholismu

Od doby, co mě o profesní přátelství na LinkedIn požádal neznámý fešák, začínám být výrazně paranoidní. Ani po důkladném dolování v paměti jsem si nedokázala vybavit, ve kterém baru jsme se my dva mohli potkat. Když jsem při pohledu do jeho profilu zjistila, že k setkání nikdy dojít nemohlo, protože dlouhodobě žije v Hong Kongu, nedala mi ta záhada spát hned několik nocí po sobě. Jak na mě ten vzdálený krasavec vůbec přišel? Moje zrcadlo mi sice po ránu dost rázně rozmluvilo teorii o tom, že se jedná o romantického ctitele na dálku, ale utkvělá myšlenka mi v hlavě vrtat nepřestala.

28.4.2014 v 15:53 | Karma: 20,98 | Přečteno: 1289x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Jak rozeznat ženu

Těhotné ženy v Londýnské hromadné dopravě nosí speciální placky, kterými, podobně jako osoby s jiným tělesným postižením, prokazují zevlujícím pubescentům společenskou nutnost uvolnění míst k sezení. Protože se vůči tomuto jednání ohradily ženské spolky "Za život s křečovými žilami" a "Matky s kojeci v náručí", Antidiskriminační komise EU nařídila diskutované zpátečnické opatření, díky kterému bude zavedena povinnost pouštět sednout VŠECHNY ženy.

18.3.2014 v 11:35 | Karma: 30,08 | Přečteno: 2635x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4257x
Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz