Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

JEB. JEB! JEB. Menší jeb. „No vidiš! Už by ses nezabila, maximálně bys utrhla příďák nebo křídlo,“ dí instruktor, utře si děsem zpocené čelo do rukávu, slupne další Lexaurin a přátelsky prohodí, že v případě utrženého příďáku mám přistávat na beton, nikoliv na trávu. Skřípe to, ale klouže to, pokusy o hlubokou orbu laskavě přenech jiným. Zatímco moje vzlety se z kategorie „pokus o leteckou katastrofu“ zvolna přesunuly do škatulky „ v příhodném větru uspokojivé“, styl přistání stále silně připomíná nezapomenutelného Rampu McKváka.

Hledání bodu G (LKPM sunset)

Touch and go, znovu nahoru na wokruh, první zatáčka, druhá, třetí. Přiblížení na přistání vypadá přesně jako v počítačové hře. Letadlo udělá čtvrtou zatáčku (PLOCHOUWOE, nebo tě tou petkou v rámci simulace nehody fakt praštim po hlavě!) a vznášejíce se vysoko nad ranvejí snaží se v poryvech větru o různé síle a směru trefit shora relativně úzký pás betonu s čárou uprostřed. Klouzavý let na neutrál, stovka na rychloměru, v očích děs. První klapky, pak druhé – cuk. Z letadla je papírový drak, který jde krom výchylek do stran docela slušně k zemi. Pilot míní, vítr mění a letadlo šněruje ze strany na stranu jak opilec vracející se úzkou ulicí po patnácti rumech. Sleduj rychlost, ať nejde letadlo do pádu, sleduj pytel ukazující směr větru, sleduj tamten Pilatus, který už měl dávno odletět, ale pořád ještě dřepí vprostřed RWY. Nebo sleduj to pako, co si spletlo směr wokruhu 06 a 24 a vzlétá rovnou proti nám. A sleduj dráhu, kul to pěkně do osy, mám ti snad dát dejchnout?

Posádka Skynranger Vmax

Země se rychle přibližuje a v momentu, kdy to vypadá, že mě i éro užuž sežere (NEBOJ SE TÝ ZEMĚ, WOE!!!), smím přitáhnout knipl lehce k sobě a uvést stroj do přechodového oblouku. Letadlo teď letí těsně nad asfaltem RWY, postupně vytrácí rychlost. Přichází čas bodu G. Bod G zvaný též antiJEB se nachází pár desítek centimetrů od letecké katastrofy. Je to místo v čase a prostoru mezi přechodovým obloukem a vteřinou dosednutí koleček na asfalt, kdy pilot musí překonat strach z proti němu se řítící ranveje, trpělivě počkat na zlatý moment a pak s přesně dávkovanou směsicí citlivosti a razance zapracovat kniplem. Přesně ten moment vidím, ale spolupráce hlava-ruce za touto vidinou dost pokulhává. Takže:  

JEB. JEB! JEB s výskokem do vzduchu následovaný dalším JEB o zem (tzv. kozel), JEB, které nadneslo letadlo do takový výšky nad RWY, až instruktor přidal plyn, zakuckal se dalším Lexaurinem a opakoval okruh (tzv. oprava přistání nebo též megakozel). Omlouvám se letadlu, že ho tak trápím a instruktorovi kupuju drobné sladkosti na obalení nervů. Večery přicházejí čím dál dřív, počet pokusů o přistání narůstá a RWY nade mnou stále vyhrává vysoko na body. JEB a efektní jízda po pravém kole (2x za sebou). Já vs. RWY, 3:37. Pro vytažení mého pilotního sebevědomí aspoň trochu výš nad kotníky nacvičujeme pády a glisády, ale o tom jindy. Taky létáme ve větru, zn. „Třeba se konečně pozvracíš, Baruškowoe!“. To aby mi pak přistání ve vzduchu líném jako olej přišla jednoduchá a konečně jsem se trefila.

Pusinka vyčkávající na svého dobrodruha, se kterým odletí k dobrodružstvím při západu slunce

MiniJEB. S každým okruhem se přibližuji bodu G víc a víc, už je to na pár cenťáků. Občas napíšu pár stesků z letecké mateřské školy jednomu bývalému vojenskému pilotovi. Odpověď: „Tak ty chceš mít všechno hned? Tvůj bod G je trochu dál než si myslíš. Nespěchej!“ Nespěchám. Koupila jsem si svetr s obrázkem letadýlka Stearman, v něm přece musí přistát každá blondýna! Klidný vzduch, podzimní západ slunce z malované kategorie „aeroporno“. První klapky, druhý, křidélka mírně proti větru zleva. Klesám, překonávám strach z rychle se blížící země a podvědomou chutí letadlo zvednout a nenarazit do ní. Vyčkávám na svůj bod G. Jako v jiné oblasti, i tady je to věc napětí a načasování. RWY je kamarád, jen je třeba si na ni trpělivě počkat. Škrt - škrt. Mírné potlačení kniplem způsobující položení příďového kolečka na zem. Škrt. JO!

Instruktor zajásá, až málem upustí zápisník, do kterého mi známkuje poznámky za letecké prohřešky a píše čárky za wokruhy jak vypitá piva. „Zabrzdi to,“ velí a uprostřed RWY mi v jediné tiché vteřině této lekce vlepí na čelo mlaskavou pusu.

40:3 a postupně stahuju náskok hned o 3 samostatná přistání za sebou. Tak první klapky, plyn a jedem nahoru. A PRAVOU, TLAČ PRAVOU!

Heaven, I´am in heaven...

Než nám zavřou i nebe...

 

Autor: Barbora Topinková | pátek 23.10.2020 11:42 | karma článku: 16,86 | přečteno: 354x
  • Další články autora

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma: 12,33 | Přečteno: 338x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma: 17,75 | Přečteno: 566x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.

3.10.2020 v 12:10 | Karma: 23,15 | Přečteno: 498x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 3: Do nebe! (4:09 - 6:47)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je výzva. Takže knipl a odvahu do ruky, a marš nahoru!

17.9.2020 v 10:27 | Karma: 20,04 | Přečteno: 351x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 2: Nakul to tam, Baruškowoe! (1:19 - 4:09)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nebezpečný. Zvlášť když je třeba uvést letadlo i do ostrých zatáček

21.8.2020 v 11:19 | Karma: 22,06 | Přečteno: 498x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Čeští politici jsou v bezpečí. Slovensko musí situaci zklidnit, řekl Lipavský

19. května 2024  12:19

Slovenský tisk atentát na Fica označuje za ránu do srdce tamní společnosti, která čelí pokročilému...

Vozidlo skončilo v poli úplně zdemolované, hasiči vyprostili tři lidi

19. května 2024  12:17

Tři muži se zranili v sobotu večer při vážné nehodě nedaleko Uhřic na Blanensku. Řidič auta značky...

Fico je mimo ohrožení. Pellegrini: Na hovor o uklidnění situace nedozrál čas

19. května 2024  11:06,  aktualizováno  11:59

Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident...

Česku dnes hrozí krupobití a lokální bouřky, přívalové srážky už ne

19. května 2024  11:04

Přímý přenos Na většině území Česka se dnes odpoledne a večer mohou objevit bouřky s kroupami a silnými dešti....

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4257x
Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz