Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.  

Už třikrát jsem při vzletu vedeném směrem k nejbližšímu křoví řekla slovo kurw@, a to ještě nebylo šest večer. Snažím se zůstat slušná holka, takže v případě vyššího emočního vypětí přecházím do své rodné ostravštiny, která má přece jen pro expresivní výrazy výrazně posunutý limit. Slova, která bych se bála použít i v žižkovské páté cenové, totiž znamenají v mém rodném městě pouze mazlivou rodinnou přezdívku. Taktéž můj instruktor by mohl překrásnými výrazy s „k..wap.c@nosorožec“ v čele směle dláždit Masarykovo náměstí. Takže teď obcházíme letadlo při předletové prohlídce a vystačíme si díky tomu při popisu možných závad a problémů jen s několika technickými termíny. Nemožnost vzletět nastane, pokud se kryt motoru „bude j.b.t takhle“, „tohle bude rozj...ný“, případně „wocaď něco bude ch..át, ale koukni pod éro už v hangáru a pořádně šáhni sem“. Pomalu obcházím letadlo, zkoumám pevné uchycení vrtule a celistvost náběžných hran, stav pneumatik, pevnost křídel a funkci křidélek a směrovek, očichávám ho pro případ úniku provozních kapalin (už po čichu rozeznám unikající benzín od chladící kapaliny) a potichu si zpívám písničku „Chodí pilot wokolo, nekouká se pod éro, něco mu tam šplouchne, do země to bouchne.“

Úkony před startem. Zacvaklý pásy - jo, zavřený dveře - jo, první klapky nahoře - JO, rádio - JO, teploty kapalin - OK, QNH – JO, volnost řízení – AU, to bylo moje koleno, motorová zkouška – VRUUUUUM, bordel v letadle – setrvalý stav. Hlášení, SIERRA-TŘI-NULA na vyčkávací dráhy Delta, připraven k odletu dráha NULA-ŠEST a budou to okruhy. Esíčko, ať vidíš, jestli nepřistává někdo hluchej, slepej nebo bez rádia a jedem. „A drž tam tu pravou, pravá noha, PRAVOUWOE!“ Letadlo jde nahoru, tentokrát zase v o kousek přímějším kurzu než posledně. Krátké spokojené CHA ze strany instruktora, já si utřu zpocenou dlaň do kalhot. „No vidiš! Tak jdem na ty wokruhy, jak ses tak bála!“

Hukot na letištním wokruhu připomíná ten starý fór o rabínovi a koze. To takhle přijde Kohn k rabínovi celej ustaranej a prej „Rebeleben, mám v bytě čtyři děti, ženu, tchýni, to se nedá vydržet. Poraď mi něco!“ Moudrý rabín se zamyslí a praví „Pořiď si kozu.“ Za týden přiběhne Kohn za rabínem celej vyřízenej, prý „Rebeleben, ale tohle už teda vážně nejde! Děti křičí, žena křičí, koza děsně smrdí a tchýně to všechno komentuje!“. A moudrý rabín se zamyslí a praví: „No tak dej tu kozu pryč.“ A za další týden dává Kohn peněžitý dar synagoze, protože rabín je moudrý a doma už mají bez té kozy všichni spoustu místa. S leteckými úkony na okruhu letiště je to stejný - instruktor dělá v prvním wokruhu všechno a s každým dalším kolečkem okolo letiště, s každým dalším přistáním a startem žákovi postupně předává úkony jeden za druhým, až jednoho dne dokáže přistát i s kozou na křídle. Teda možná.

Letištní wokruh je přesně definovaná trasa v přesně určené výšce vedoucí okolo letiště. Létá se podle větru buď doleva, nebo doprava, má čtyři zatáčky, zhruba oválný tvar a jeho absolvování trvá podle výkonu letadla na našem LKPM pět až deset minut. Slouží buď k zařazení letadla přilétajícího odjinud do letištního frmolu tak, aby se mohlo v klidu zorientovat a podle pořadí přistát, nebo k zadření posloupnosti úkonů nutných pro bezpečný vzlet a přistání pod pilotovu kůži. Zdálo by se, že v tom druhém případě po něm pilot znuděně krouží jak křeček v kolečku, ale ve skutečnosti je v každé vteřině okruhu o zábavu postaráno. Takže, realita:

LKPM, wokruh a ATZ (Zdroj: https://aim.rlp.cz/vfrmanual/actual/lkpm_text_cz.html)

Vzlet, stoupáme sto metrů nad letiště. Shoď klapky, motor, co makal naplno, dej na 80% výkonu. Zatáčka doleva, PLOCHÁWOE, nejsme akrobati! Tak, a stoupej až na 800 m n.m., pak stáhni motor na 4000 otáček. Z rádia se ozve zachrčení pronesené pravděpodobně v čisté klingonštině: „KCHKCHPCHKCH, Z JIHU DO VAŠEHOCHKCHKCHKCH ŤAPŤAPHUÍÍÍ“. No schválně, Baruškowoe, co říkal? „Že vstupuje z jihu do našeho ATZ?,“ zkusím štěstí, protože jiný význam sdělení krom přímého útoku na naši planetu mě nenapadá. „Ani ho...o, to je támhleten Pilatus, co přilítá z východu. A neřadí se do třetí zatáčky, ale do první. Vždycky věř sobě. Lidi dělaj blbosti. I instruktor, i inspektor. Věř svým očím, ty tě zacháněj,“ dí instruktor a otevře nám nealko pivo. Napít se nestihnu, točím druhou zatáčku a do toho hlásí další dvě letadla vzlet, přistání a zpětné pojíždění po RWY. Možná se u stanoviště paragánů rozbil automat a vydává pivo zdarma, tak si všichni přijeli zalítat. „Neleť nad ty koně, támhle je taková modrá střecha, tak jenom k ní. Tak, druhá zatáčka, no wostrou teď můžeš. A teď mezi ty dva rybníky a na horizontu vidíš dva komíny, tak spíš na ten levej. Koukni na Brdy, ať z toho něco máš.“ Hlášení polohy po větru, ať všichni ví, kde na okruhu teď jsme. SIEERA-TŘI-NULA-POVĚTRULEVÉHONULAŠEST. Úkony v poloze po větru. Pásy a dveře – ještě drží. Vyvážení letadla – nemá těžký čumák ani wocas. Bordel v letadle – setrvalý stav. Rádio – plynná klingonština. „KCHKCHPCH, POVETRULEVÉHODVAČTYRYOPRAVANULAŠEST.“ Mám ho v zádech, je rychlej! „Klid! To je jeho problém, udělá si kolečko nad Brdama,“ povídá guru. „Třetí zatáčku toč nad tamtím lesem, neleť nad domy, jo? Bydlí tam jeden stěžovatel, pořád na nás nadává, tak ať nám to tu nezavřou. Točim, točim, za tu výkluzovou zatáčku si hned jednu vraž. PLÁC. No vidiš! A miř na ten komín tamhle. Koukni se, jestli nějaký Klingon neletí na finále před náma a nezapomněl se hlásit. Nikdo? Tak točíme čtvrtou zatáčku. Neutrál. Koukni na pytlík, odkud fouká? Zpomal si to. První klapky. Druhý. A do osy dráhy, rovnej si to.“ Letadlo zpomalí, teď to vypadá jako v počítačové hře. RWY se přibližuje, sérií více či méně intuitivních pohybů kniplu a pedálů směruju stroj na betonový pás. SIERRA-TŘI-NULA-FINÁLE-NULA-ŠEST-PRAVÁ-TOUCH-AND-GO. Dotyk koleček se zemí, položení příďáku, krátké úlevné uf. A znovu start. „Plnej plyn, jedem, jedem, a PRAVOU!“

Po pátém okruhu si instruktor začne libovat, že takhle k večeru konečně všichni vypadli domů a my máme vzduch volnej na práci. Osobně si myslím, že vylidnění způsobil můj velice osobitý styl vzletů a přistání, jež v některých momentech silně připomíná teroristický útok. K ohrožení na životech naštěstí díky pravidelným zásahům instruktora nedochází, ale pohled na kymácející se letadlo, jež po sérii krkolomných vyrovnání dopadá na střed RWY jen díky kombinaci náhody a boží milosti, není zrovna posilující. Nicméně s každým dalším okruhem získávám víc a víc na jistotě. Vypadá to nadějně. Zkouším podojit letištní automat o jedno nealko pivo a k mému překvapení mi ho dává zdarma. Možná tu kozu ani nebudu potřebovat.    

LKPM, 20.8. 2020

Autor: Barbora Topinková | sobota 3.10.2020 12:10 | karma článku: 23,15 | přečteno: 496x
  • Další články autora

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma: 12,33 | Přečteno: 336x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

23.10.2020 v 11:42 | Karma: 16,86 | Přečteno: 353x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma: 17,75 | Přečteno: 564x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 3: Do nebe! (4:09 - 6:47)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je výzva. Takže knipl a odvahu do ruky, a marš nahoru!

17.9.2020 v 10:27 | Karma: 20,04 | Přečteno: 349x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 2: Nakul to tam, Baruškowoe! (1:19 - 4:09)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nebezpečný. Zvlášť když je třeba uvést letadlo i do ostrých zatáček

21.8.2020 v 11:19 | Karma: 22,06 | Přečteno: 498x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 1: Přímý vlet (1:19)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nápad hodný blondýny. Proto považuji za nutné jej důkladně zaznamenat.

24.7.2020 v 15:53 | Karma: 24,14 | Přečteno: 771x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

JENOM je nebezpečnější než celej koronavirus!

S příchodem krásných jarních dní národu sevřenému v karanténních kleštích otrnulo. Konec karantény? Ne, to se jen někteří jedinci naučili používat slovo JENOM.

29.3.2020 v 17:12 | Karma: 45,40 | Přečteno: 11646x | Diskuse| Společnost

Barbora Topinková

Koronavirus neumí plavat kraula!

Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!

12.3.2020 v 8:02 | Karma: 25,53 | Přečteno: 1133x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Barbora Topinková

Geologická glosa k turecké invazi do Sýrie

Turecká armáda bratrsky vyklidila příhraniční pásmo syrského souseda od nebezpečných živlů, demokracie se štítících. Jaký podtext probíhajícího odsunu teroristů, remcalů, cyklistů a Kurdů lze vyčíst z geologické mapy?

24.10.2019 v 11:27 | Karma: 45,23 | Přečteno: 10112x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Barbora Topinková

Všechno, co opravdu potřebuji znát o životě, jsem se naučila při chůzi o berlích

Stát se v jednom momentu z výkonné sportovkyně uživatelkou francouzských holí vám otevře netušené obzory. Čas, který jste předtím věnovali sportu, máte najednou volný pro...jak je to neznámé slovo? Život!

27.5.2018 v 17:19 | Karma: 29,23 | Přečteno: 2132x | Diskuse| Společnost

Barbora Topinková

Stop vidlákokracii!

Fenomén, kdy ve volbách vyhrávají vidlákmani typu amerického či českého prezidenta, by si zasloužil důkladnější sociologickou studii, ale jeho podstata je jasná. Za to, že se svět v koňskou řiť obrací, můžou vidláci.

11.11.2016 v 12:47 | Karma: 27,43 | Přečteno: 2714x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Olympiáda všedního dne

Olympiáda v Riu vrcholí, pot, slzy a emoce tečou. Přihlížející dav áchá a óchá nad úspěchy sportsmanů a zapomíná přitom na to, co se děje mimo vysílací čas. Přináším tedy komentovaný záznam čtyř zápasů olympiády všedního dne:

19.8.2016 v 13:30 | Karma: 16,97 | Přečteno: 664x | Diskuse| Ona

Barbora Topinková

Krysí stezky Pražáků, které by každý vidlák měl znát (o taxících nemluvě)

Vzhledem k nestandardní situaci, jež na dobu neurčitou změnila Prahu v parkovací zónu, bych ráda mimopražským účastníkům silničního provozu prozradila pár domorodých triků, jak proplout městem, i když nevlastníte říční člun.

8.2.2016 v 11:34 | Karma: 37,11 | Přečteno: 6750x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Pivařův průvodce galaxií

V celém našem kosmíru existuje mnoho průvodců, cestopisů, bedekrů, webů, časopisů a jiných podezřelých spisků, které mají člověka informovat o místě, do kterého hodlá cestovat. Lépe řečeno o místě, ve kterém se právě ztratil.

26.6.2015 v 14:10 | Karma: 15,13 | Přečteno: 876x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Padesát odstínů osobnostní zamrzlosti

O tom, že nad sexuálními technikami slečny Steel a pana Greye se musí se shovívavou zkušeností pousmát i patnáctiletý předplatitel Bravíčka, není třeba dále spekulovat. Stejně tak o tom, že jen v záporných hodnotách se pohybující emoční inteligence slečny Belly Swan dokáže vytvořit incestní milostný trojúhelník mezi menšinovou skupinou pohádkových tvorů. Otázkou k rozlousknutí ale zůstává, proč ženy platí horentní sumy za tyto paperbackové nesmysly psané dikcí desetileté chovanky ústavu duševně nerovnocenných, místo aby si užily svá milostná dobrodružství naživo a za ušetřený obnos si koupily třeba tak doporučované Venušiny kuličky?

7.3.2015 v 11:38 | Karma: 20,40 | Přečteno: 1236x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Jasná zpráva o konci slavičího světa

Osud tomu chtěl, že jsem musela strávit celý večer sledováním přenosu Českého slavíka. Recyklace odpadu je v současnosti v módě, takže přehlídka vrcholu naší popmusic-scény by vlastně měla být v pořádku bez ohledu na jakékoliv výstřednosti v podobě intonačních přešlapů a zdrogovaných majitelek ukulele, ale dovolte mi prosím v době, kdy nás prezident krmí dílem recyklovanými citáty a dílem vulgaritami, a televize i rádia dílem klamavými reklamami a dílem duševním odpadem, malou reportáž psanou na bidýlku. Protože hrůza, které jsem byla svědkem, by měla tvořit náš kulturní prostor a proti tomu cítím coby bytost obdařena mozkem potřebu se ohradit.

29.11.2014 v 23:25 | Karma: 28,51 | Přečteno: 1798x | Diskuse| Kultura

Barbora Topinková

Nový dress code pro nákupní centra v ČR

Gentleman znalý světa si do opery bere smokink, na golf tričko s krokodýlem otočeným na tu správnou stranu a na sobotní nákup do chrámu rozežranosti a mamonu předražené hilfigerky a mokasíny bez fuseklí. Vymykáte-li se ovšem trochu z davu, buďte připraveni na to, že vás bdělá ochranka eskortuje z nákupní uličky rovnou do přilehlého kontejneru.

18.7.2014 v 11:30 | Karma: 39,17 | Přečteno: 13126x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Běsy bosé běžkyně

„Běhejte jako Keňani, běhejte bosky!“ zní nový zdravotní trend poté, co se profláklo, že extrémní obsah železa ve špenátu byl jen analytickou chybou, margarín máslo nenahradí a zázračné mýdlo na hubnutí dělá v ručnících dírky. I když neholduji módním rozmarům, musela jsem si přiznat, že jako státem uznaný platfusák stojím nemocniční pokladnu dvoje vložky do bot ročně, nehledě na to, že můj běžecký styl trpí rozvinutým patičkařením, což mě stojí minuty trápení navíc v čase, kdy už ostatní dopíjejí zasloužené zrzavé ionty v cíli. A tak jsem to bosé běhání zkusila.

11.6.2014 v 10:25 | Karma: 25,42 | Přečteno: 1880x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Konce netoholismu

Od doby, co mě o profesní přátelství na LinkedIn požádal neznámý fešák, začínám být výrazně paranoidní. Ani po důkladném dolování v paměti jsem si nedokázala vybavit, ve kterém baru jsme se my dva mohli potkat. Když jsem při pohledu do jeho profilu zjistila, že k setkání nikdy dojít nemohlo, protože dlouhodobě žije v Hong Kongu, nedala mi ta záhada spát hned několik nocí po sobě. Jak na mě ten vzdálený krasavec vůbec přišel? Moje zrcadlo mi sice po ránu dost rázně rozmluvilo teorii o tom, že se jedná o romantického ctitele na dálku, ale utkvělá myšlenka mi v hlavě vrtat nepřestala.

28.4.2014 v 15:53 | Karma: 20,98 | Přečteno: 1289x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Jak rozeznat ženu

Těhotné ženy v Londýnské hromadné dopravě nosí speciální placky, kterými, podobně jako osoby s jiným tělesným postižením, prokazují zevlujícím pubescentům společenskou nutnost uvolnění míst k sezení. Protože se vůči tomuto jednání ohradily ženské spolky "Za život s křečovými žilami" a "Matky s kojeci v náručí", Antidiskriminační komise EU nařídila diskutované zpátečnické opatření, díky kterému bude zavedena povinnost pouštět sednout VŠECHNY ženy.

18.3.2014 v 11:35 | Karma: 30,08 | Přečteno: 2635x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4257x
Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz