Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

JENOM je nebezpečnější než celej koronavirus!

S příchodem krásných jarních dní národu sevřenému v karanténních kleštích otrnulo. Konec karantény? Ne, to se jen někteří jedinci naučili používat slovo JENOM.     

Sociální sítě se rojí rozjuchanými selfíčky, nad silnicemi lomozí motorky, a hory a cyklostezky jsou tak plné, že udržet sociální distanc není možné bez použití skládacího metru a tyče na odlov neplavců. Udělala jsem si soukromý průzkum a všichni přistižení výletníci vysvětlují svůj pohyb těsně za hranou vládních doporučení jediným slůvkem. JENOM. Já jsem JENOM se dvěma kamarády jel na vyjížďku, dělám to pro své zdraví a mám na to tedy právo (cyklista z Prahy 6 vysvětluje selfie z Brd, na kterém se k dalším dvěma mužům tulí rouškou na roušku, ač nepatří k jeho rodině). Já jsem si JENOM jela nakoupit do drogerie a podpořit kamarádku (motorkářka z Letné na otázku, proč postuje selfie z kavárny na opačné straně Prahy). Výčtem podobných chytrých ze včerejška dále zjišťujeme, že se dva motorkáři čelně srazili u Nymburka (při vší úctě ke zbytečně zmařeným životům předpokládejme, že oba JENOM jeli nakoupit nemocné babičce a trošku při tom spěchali). Tři skialpinisté zase štrádovali exponovaným terénem v Krkonoších, až jeden svým zřícením v těžkém svahu zaměstnal na několik hodin složky IZS včetně vrtulníku (v rámci presumpce neviny ovšem předpokládejme, že JENOM během činnosti utužující jejich zdraví nesli chlapcům z Horské služby pivo z údolí, aby se jim v těchto kritických časech líp pracovalo).

Indové mlátí podobné výletníky klackem po prdeli. Já se pokusím demokraticky diskutovat.

Očůrávky systému byly vždycky cestou evoluce, o tom žádná. Být ten přičinlivej ve stádu poslušných blbců se na první pohled jeví jako rozumné řešení zajišťující přežití. Otázkou je, zda je to férový přístup k ostatním v době nouzového stavu, kdy chování jedince zasahuje do hranic svobody druhého víc než kdy dřív. Karanténa totiž není jen fašistickej výmysl chlápka s ušima jako Hurvínek, který má národ udržet v područí diktatury. Není to jen nástroj k tomu, aby na sebe občani co nejméně prskali ten divnej čínskej nesmysl. Karanténa je tlumič veřejného života, který má statisticky snížit pravděpodobnost, že budete potřebovat pomoc už tak přetížených veřejných složek. Pokud držíte basu s ostatními, sedíte doma na zadku, šijete roušky a vybíráte lowe na ochranné obleky, eliminujete tím možnost, že se na vás při nějaké nevydařené eskapádě výše zmíněné roušky, prostředky a čas IZS zase zbytečně vyplýtvají. Ovlivňujete tím nejen život záchranářů, kteří díky tomu budou mít o trochu víc času na to učit se s dětmi nebo se pomilovat se ženou. Chráníte tím i sebe samé, protože v případě oprávněného průšvihu se vám bude věnovat odpočinutější zdravotník, kterému ještě nedošly gumové rukavice. Nebo vaší matce. Vašemu dítěti.  

Vyčůránci většinou argumentují větou, že když to udělám JENOM já, ono se to nepo... Jenže teorie kolektivního bordelu říká, že úskalím každého systému je to, když jeden ochcávač spoléhá na druhého, o kterém ale netuší, že je taky ochcávač. A pokud se počet ochcávačů v systému blíží více než třiceti procentům, máme tu situaci zvanou "bordel jak v tanku". Karanténní opatření opravdu počítají s určitým počtem obyvatel, kteří jsou tak nepřizpůsobiví nebo duševně jinací, až nejsou schopni pravidla dodržet. Když se ale k tomuto předpokládatelnému procentu přidají jinak duševně způsobilí rebelové, pufrovací kapacita karantény se přešvihne a opatření se díky tomu budou muset zpřísnit. Nebo prodloužit. Protože jinak bude z karantény během několika dní pouliční cirkus plný lidí, kteří si JENOM (na pár hodin a na druhý konec republiky nejlépe) vyjeli na nákup pro nemohoucího strejdu ze třetího kolena. A stát bude muset v restrikcích pro všechny znovu přitlačit, až situace začne připomínat třídu, která kvůli dvěma uličníkům dřepí tři hodiny po škole. Za šedesát procent platu, další měsíc.

Češi moc rádi remcají nad tím, jaký je u nás bordel. Korupce, protekce, ohýbání zákonů podle toho, jak je kdo důležitý nebo kde má zrovna známý. Za tohle všechno ale nemůžou JENOM politici. Může za to slovo JENOM, které občas vysloví každý z nás. Začíná to nevinně, pokračuje hůř:

„Já si dala JENOM kousek čokolády.“ Nenapravitelná dietářka, která nepochopí, že bez dodržování pravidel těch deset kilo nikdy nesundá.

„Slyšel jsem od sousedů rány a vytí, ale tak co, vždyť to byl JENOM pes.“ Vyjádření souseda nad několikaměsíčním týráním psa, které eskalovalo ve fyzické násilí na matce vlastníka zvířete žijící ve společné domácnosti.  

„Vždyť mu dal JENOM pár facek, byl to jeho syn, tak na to má právo.“ Vyjádření babičky k domácímu násilí v jedné rodině.

„Já jsem JENOM za tu službu vzala taxu, která je tady na úřadě běžná. Kdybych to neudělala, okrádala bych svoji rodinu.“ Nejmenovaná úřednice nejmenovaného úřadu k obálce s penězi, kterou přijala, aby uspíšila úřední proces prováděný v rámci svých pracovních povinností.

„Já jsem kradl, ale JENOM trochu. Kdybych to nevzal já, JENOM by to vzal někdo jiný.“ Neznámý český zloděj odsouzený za krádež drobného majetku ležícího zdánlivě bez užitku.  

„Já jsem JENOM dělal to, co všichni ostatní.“ Cit. jednoho z dozorců v tzv. Stanfordském experimentu při odpovědi na to, proč do svých spolužáků pouštěl elektrický proud i přesto, že věděl, že je může zabít a viděl jejich bolest.

„Vždyť to byli JENOM Židi. Tehdy byla jiná doba, věřili jsme tomu učení i celonárodní politice všichni.“ Část obhajoby jednoho z dozorců koncentračního tábora Birkenau při Norimberském procesu.

Rozhodně nebudu srovnávat vraždění lidí v koncentrácích s jednou zdánlivě nevinnou vyjížďkou na jarním sluníčku. Ale nedá mi neupozornit na fakt, že slovo JENOM je jedno z nejnebezpečnějších na světě. Protože ho používáme jako zaklínadlo, kterým se snažíme bagatelizovat své slabosti a špatnosti. A protože zlo nevzniká JENOM díky velkým státnickým chybám, ale má podhoubí v malých ubohostech, které sami sobě tolerujeme a maskujeme je právě pod slovíčkem JENOM. To díky JENOM některých z nás máme problémy, nad kterými neřešitelně remcáme u piva.

Osobně JENOM lituju, že nikdo nevyfotil tu skrumáž nudistů, které včera přistihla Policie ČR při bezrouškovém slunění v písnících u Pardubic. Fotka nahých savců oděných JENOM do ústenek by určitě vyhrála zvláštní cenu Czech Press Photo. V ostatních případech si ale, prosím pěkně, dávejte na svá JENOM větší pozor.

Autor: Barbora Topinková | neděle 29.3.2020 17:12 | karma článku: 45,40 | přečteno: 11646x
  • Další články autora

Barbora Topinková

Modlitba za České země, verze 2.0.2.0.

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha, a kohokoliv na nebesích potkáš, krom ozónové díry, exkurze z Marsu a Artura C. Clarka! Korona eleison.

28.10.2020 v 11:54 | Karma: 12,33 | Přečteno: 336x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 5: Hledání bodu G (7:42 – 15:10)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je boj. Zvlášť, když ještě nevíte, kde máte svůj bod G.

23.10.2020 v 11:42 | Karma: 16,86 | Přečteno: 353x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Popelnicová proklamace

Setkáte-li se při vyhazování odpadků s člověkem, který současně s vámi obsah popelnice s tyčí v ruce a soustředěným výrazem ve tváři prohledává, získáte dost jasný názor na dopady existující/ neexistující pandemie.

11.10.2020 v 20:01 | Karma: 17,75 | Přečteno: 564x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Letecký deníky 4 – Lítá pilot wokolo, nekoukej se na něho (6:47 - 7:42)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je ryzí rozkoš. I když na wokruhu lítá víc pr..lí než vrabčáků.

3.10.2020 v 12:10 | Karma: 22,92 | Přečteno: 496x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 3: Do nebe! (4:09 - 6:47)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je výzva. Takže knipl a odvahu do ruky, a marš nahoru!

17.9.2020 v 10:27 | Karma: 19,85 | Přečteno: 349x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 2: Nakul to tam, Baruškowoe! (1:19 - 4:09)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nebezpečný. Zvlášť když je třeba uvést letadlo i do ostrých zatáček

21.8.2020 v 11:19 | Karma: 22,06 | Přečteno: 498x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Letecký deníky 1: Přímý vlet (1:19)

Začít si dělat pilotní průkaz v době, kdy se světové letectví potácí v největší krizi od doby, co Jára Cimrman havaroval se svým kamenným letadlem v Jámách, je nápad hodný blondýny. Proto považuji za nutné jej důkladně zaznamenat.

24.7.2020 v 15:53 | Karma: 24,14 | Přečteno: 771x | Diskuse| Sport

Barbora Topinková

Koronavirus neumí plavat kraula!

Pandemie přiškrcuje dech i peněženky, uzavírá školy, divadla i hranice. Zachovejte paniku s chladnou hlavou, hydrogeologie má pro vás ohledně koronaviru dobré zprávy!

12.3.2020 v 8:02 | Karma: 25,53 | Přečteno: 1133x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Barbora Topinková

Geologická glosa k turecké invazi do Sýrie

Turecká armáda bratrsky vyklidila příhraniční pásmo syrského souseda od nebezpečných živlů, demokracie se štítících. Jaký podtext probíhajícího odsunu teroristů, remcalů, cyklistů a Kurdů lze vyčíst z geologické mapy?

24.10.2019 v 11:27 | Karma: 45,23 | Přečteno: 10112x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Barbora Topinková

Všechno, co opravdu potřebuji znát o životě, jsem se naučila při chůzi o berlích

Stát se v jednom momentu z výkonné sportovkyně uživatelkou francouzských holí vám otevře netušené obzory. Čas, který jste předtím věnovali sportu, máte najednou volný pro...jak je to neznámé slovo? Život!

27.5.2018 v 17:19 | Karma: 29,23 | Přečteno: 2132x | Diskuse| Společnost

Barbora Topinková

Stop vidlákokracii!

Fenomén, kdy ve volbách vyhrávají vidlákmani typu amerického či českého prezidenta, by si zasloužil důkladnější sociologickou studii, ale jeho podstata je jasná. Za to, že se svět v koňskou řiť obrací, můžou vidláci.

11.11.2016 v 12:47 | Karma: 27,43 | Přečteno: 2713x | Diskuse| Politika

Barbora Topinková

Olympiáda všedního dne

Olympiáda v Riu vrcholí, pot, slzy a emoce tečou. Přihlížející dav áchá a óchá nad úspěchy sportsmanů a zapomíná přitom na to, co se děje mimo vysílací čas. Přináším tedy komentovaný záznam čtyř zápasů olympiády všedního dne:

19.8.2016 v 13:30 | Karma: 16,97 | Přečteno: 664x | Diskuse| Ona

Barbora Topinková

Krysí stezky Pražáků, které by každý vidlák měl znát (o taxících nemluvě)

Vzhledem k nestandardní situaci, jež na dobu neurčitou změnila Prahu v parkovací zónu, bych ráda mimopražským účastníkům silničního provozu prozradila pár domorodých triků, jak proplout městem, i když nevlastníte říční člun.

8.2.2016 v 11:34 | Karma: 37,11 | Přečteno: 6750x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Pivařův průvodce galaxií

V celém našem kosmíru existuje mnoho průvodců, cestopisů, bedekrů, webů, časopisů a jiných podezřelých spisků, které mají člověka informovat o místě, do kterého hodlá cestovat. Lépe řečeno o místě, ve kterém se právě ztratil.

26.6.2015 v 14:10 | Karma: 15,13 | Přečteno: 876x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Padesát odstínů osobnostní zamrzlosti

O tom, že nad sexuálními technikami slečny Steel a pana Greye se musí se shovívavou zkušeností pousmát i patnáctiletý předplatitel Bravíčka, není třeba dále spekulovat. Stejně tak o tom, že jen v záporných hodnotách se pohybující emoční inteligence slečny Belly Swan dokáže vytvořit incestní milostný trojúhelník mezi menšinovou skupinou pohádkových tvorů. Otázkou k rozlousknutí ale zůstává, proč ženy platí horentní sumy za tyto paperbackové nesmysly psané dikcí desetileté chovanky ústavu duševně nerovnocenných, místo aby si užily svá milostná dobrodružství naživo a za ušetřený obnos si koupily třeba tak doporučované Venušiny kuličky?

7.3.2015 v 11:38 | Karma: 20,40 | Přečteno: 1236x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Jasná zpráva o konci slavičího světa

Osud tomu chtěl, že jsem musela strávit celý večer sledováním přenosu Českého slavíka. Recyklace odpadu je v současnosti v módě, takže přehlídka vrcholu naší popmusic-scény by vlastně měla být v pořádku bez ohledu na jakékoliv výstřednosti v podobě intonačních přešlapů a zdrogovaných majitelek ukulele, ale dovolte mi prosím v době, kdy nás prezident krmí dílem recyklovanými citáty a dílem vulgaritami, a televize i rádia dílem klamavými reklamami a dílem duševním odpadem, malou reportáž psanou na bidýlku. Protože hrůza, které jsem byla svědkem, by měla tvořit náš kulturní prostor a proti tomu cítím coby bytost obdařena mozkem potřebu se ohradit.

29.11.2014 v 23:25 | Karma: 28,51 | Přečteno: 1798x | Diskuse| Kultura

Barbora Topinková

Nový dress code pro nákupní centra v ČR

Gentleman znalý světa si do opery bere smokink, na golf tričko s krokodýlem otočeným na tu správnou stranu a na sobotní nákup do chrámu rozežranosti a mamonu předražené hilfigerky a mokasíny bez fuseklí. Vymykáte-li se ovšem trochu z davu, buďte připraveni na to, že vás bdělá ochranka eskortuje z nákupní uličky rovnou do přilehlého kontejneru.

18.7.2014 v 11:30 | Karma: 39,15 | Přečteno: 13126x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Běsy bosé běžkyně

„Běhejte jako Keňani, běhejte bosky!“ zní nový zdravotní trend poté, co se profláklo, že extrémní obsah železa ve špenátu byl jen analytickou chybou, margarín máslo nenahradí a zázračné mýdlo na hubnutí dělá v ručnících dírky. I když neholduji módním rozmarům, musela jsem si přiznat, že jako státem uznaný platfusák stojím nemocniční pokladnu dvoje vložky do bot ročně, nehledě na to, že můj běžecký styl trpí rozvinutým patičkařením, což mě stojí minuty trápení navíc v čase, kdy už ostatní dopíjejí zasloužené zrzavé ionty v cíli. A tak jsem to bosé běhání zkusila.

11.6.2014 v 10:25 | Karma: 25,42 | Přečteno: 1880x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Konce netoholismu

Od doby, co mě o profesní přátelství na LinkedIn požádal neznámý fešák, začínám být výrazně paranoidní. Ani po důkladném dolování v paměti jsem si nedokázala vybavit, ve kterém baru jsme se my dva mohli potkat. Když jsem při pohledu do jeho profilu zjistila, že k setkání nikdy dojít nemohlo, protože dlouhodobě žije v Hong Kongu, nedala mi ta záhada spát hned několik nocí po sobě. Jak na mě ten vzdálený krasavec vůbec přišel? Moje zrcadlo mi sice po ránu dost rázně rozmluvilo teorii o tom, že se jedná o romantického ctitele na dálku, ale utkvělá myšlenka mi v hlavě vrtat nepřestala.

28.4.2014 v 15:53 | Karma: 20,98 | Přečteno: 1289x | Diskuse| Ostatní

Barbora Topinková

Jak rozeznat ženu

Těhotné ženy v Londýnské hromadné dopravě nosí speciální placky, kterými, podobně jako osoby s jiným tělesným postižením, prokazují zevlujícím pubescentům společenskou nutnost uvolnění míst k sezení. Protože se vůči tomuto jednání ohradily ženské spolky "Za život s křečovými žilami" a "Matky s kojeci v náručí", Antidiskriminační komise EU nařídila diskutované zpátečnické opatření, díky kterému bude zavedena povinnost pouštět sednout VŠECHNY ženy.

18.3.2014 v 11:35 | Karma: 30,08 | Přečteno: 2635x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4257x
Geoložka, běžkyně, triatlonistka a tanečnice flamenka s rozvinutým smyslem pro hédonismus.

Autorka knih "Z lehu k běhu" a "Vánoce na sádle a jiné trable". Redaktorka časopisu Cosmopolitan.

Principiální odpůrkyně pitomců všeho druhu a propagátorka užívání zdravého rozumu ve všech aspektech lidského života.

www.pivaruvpruvodcegalaxii.cz

https://www.facebook.com/barboratopinkovaspisovatelka/

http://www.vecizpolicky.cz