Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Najdi deset rozdílů

Připravil jsem si pro vás dvě krátká videa. Vaším úkolem je přečíst si nebo shlédnout proslov nalézající se v každém z nich a na základě toho rozhodnout, který z těch dvou politiků má tah na bránu...

Dalo by se říci, že na pořadí nezáleží, takže jsem si hodil mincí a zde je první politik:

Viktor Orbán, tohoto času premiér Maďarska. Dovolil si natočit malou reportáž z Bruselu. [1]

Řekl v ní doslova: Toto je Brusel. Brzy začne summit ministrů. Všichni v Bruselu si kladou jedinou otázku. Kde jsou peníze? Protože komise předložila návrh na změnu rozpočtu a žádá členské státy, aby zaplatily další stovky miliard. Nabízí se otázka, jak k této situaci došlo? Jak se Evropská unie dostala na pokraj bankrotu?

Zde jsou hlavní položky. 
Chtějí od členských států získat padesát miliard eur, které mají dát Ukrajině, zatímco nejsou schopni ani vyúčtovat peníze, které jsme dosud dali. Chtějí od členských států další peníze, aby mohli zaplatit úroky z dříve přijatých půjček EU. To jsou půjčky, z nichž Polsko a Maďarsko dosud neviděly ani cent.
(Pozn.: Předpokládám, že ani Česko nevidělo nic z těch peněz)
Přinejmenším frivolní.
(Pozn.: slovník cizích slov říká frivolní - nicotné, lehkomyslné, nemravné, v právním oboru odvážné, drzé, trestné,  též: lehkomyslnost, drzost, lehkovážnost, kleslost mravní)
Chtějí od nás ještě více peněz na migraci, ale ne na ochranu hranic, nýbrž na dovoz migrantů. A samozřejmě nezapomněli ani na vlastní kapsy, žádají miliardy eur na zvýšení platů bruselských byrokratů. 
Maďarský postoj je jasný. Nejprve chceme vědět, na co bylo vynaloženo obrovské množství peněz, které jsme dosud dali. Poté chceme vědět, kdo je zodpovědný za to, že EU přivedl na pokraj bankrotu.

K témuž summitu se vyjádřil i náš premiér: „Podařilo se mi do závěrů prosadit explicitní zmínku o nutnosti hledat finanční zdroje na podporu těch, kteří používají nástrojů dočasné ochrany, tedy pro Ukrajince,“ řekl Fiala. Hořce však dodal, že se finální dohoda nepodařila schválit kvůli odmítnutí ze strany Maďarska a Polska. [2]

 

Tím druhým politikem je Petr Fiala, tohoto času premiér Česka. Na stránkách vlády jsem našel jeho proslov z května 2023 k nekulatému výročí vstupu ČR do EU [3]

Vysílání jeho signálů budu rovněž korigovat doplňujícími komentáři: Dnes je to devatenáct let od chvíle, kdy naše země vstoupila do Evropské unie.
Česko se tak stalo součástí prostoru, který zajišťuje volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Stali jsme se součástí společenství, které nás pevně ukotvilo k západním demokraciím a jejich hodnotám. (Nejlépe jsou ty hodnoty dnes patrné na aktuálním dění ve Francii [4], že Péťo?)
Posléze jsme navíc získali členství v Shengenském prostoru. To znamenalo konec kontrol na státní hranici a rozšíření našeho svobodného pohybu. Pro naši zemi s její exportní ekonomikou představuje Evropská unie velkou výhodu. Navíc díky jejím finančním nástrojům můžeme rozvíjet infrastrukturu, ochranu životního prostředí, výzkum a další důležité oblasti. 
To všechno pomáhá zrychlovat náš hospodářský růst a celkově zlepšovat kvalitu 
života našich občanů. Se svobodou se pojí také odpovědnost a Česká republika si plně uvědomuje 
(Tady se loutkovodičům něco nepovedlo. Bez viditelného střihu proslov na sebe nenavazuje.)
Minulý rok naše země zvládla své druhé evropské předsednictví. Museli jsme vyřešit dopady ruské agrese na Ukrajině (Ona je Ukrajina součástí EU? Nevšiml jsem si podobné dojemné péče v jiných již proběhlých agresích mimo EU) a vypořádat se s energetickou krizí s důrazem na energetickou soběstačnost Evropy. (Aneb jak se pochlubit, že díky sankcím proti Rusku se EU dobrovolně střelila do vlastních nohou.)
Mohu říct, že se nám to díky skvělé spolupráci s našimi evropskými partnery podařilo a stále daří. (Proč Péťo neřekneš: díky skvělé spolupráci vyrábíme jednu z nejlevnějších elektřin v EU, kterou si však zpětně kupujeme jako jednu z nejdražších v celé EU?) 
My tvoříme Evropu.(Osobně si myslím -s příhlédnutím ke Green Dealu, ve kterém díky svému předsednictví přispělo Česko k dalšímu propadu životní úrovně [5]- že je na místě změnit slovo tvoříme na boříme)

Závěrem se musím přiznat, že já jsem našel rozdíl jen jeden: První projev patří politikovi, který získal 53% mandát od svých voličů a které hájí. 
Ve druhém případě jde o projev plný frází od lháře a diletanta, který nehájí ani zájmy svých voličů ani zájmy své země, nemá ani většinový mandát, ale zato je na té nejlepší cestě zatáhnout celou zemi do bídy a války.  

 

Dodatek vložený 5.7. v 8:50
Ani v uzavření obranné smlouvy s USA Česko nenapodobilo Maďarsko. Tam se od české smlouvy liší například tím, že si maďarská armáda ponechává velení nad prostory, které americkým vojenským silám dávají k dispozici. Dokonce ani smlouva o pobytu sovětských vojsk v ČSSR nebyla tak nevýhodná jako současná vazalská smlouva, ale pod to se podepsal někdo jiný než český premiér.

 

[1]  www.facebook.com/jaobcan1/videos[2www.irozhlas.cz/zpravy-svet/summit-v-bruselu-polsko-a-madarsko-blokuji-finance-pro-uprchliky[3www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/videa/predseda-vlady-petr-fiala-k-vyroci-vstupu-cr-do-eu
[
4cz24.news/paul-j-watson-pravda-o-francii-video-cz-dab-7-min/[5neviditelnypes.lidovky.cz/politika/ceske-predsednictvi-eu-z-pytlaka-hajny

Autor: Karel Babica | středa 5.7.2023 8:00 | karma článku: 26,09 | přečteno: 498x
  • Další články autora

Karel Babica

Arény bezuzdného násilí

Co všechno je možné ve spořádaném Německu již prosakuje i do politicky korektního mainstreamu. Jen do makovic některých politiků to -zdá se- stále neprosáklo. A tak díky nim si můžeme i my začít říkat: Již brzy i ve vašem městě...

1.6.2024 v 12:30 | Karma: 29,40 | Přečteno: 543x | Diskuse| Společnost

Karel Babica

Přesto děkuji ČT za její závazek

Nevím, zda vyhrožování omezením výroby premiérových pořadů až o 45% je nejvhodnější reakcí na možný neúspěch u chystané novely mediálního zákona, nicméně děkuji ČT i tak za její závazek...

29.5.2024 v 23:30 | Karma: 25,85 | Přečteno: 498x | Diskuse| Společnost

Karel Babica

V nové době nejen host vyhazuje vrchního

V nové době také prohrávající může diktovat své podmínky vítězícímu mančaftu. Alespoň takový je názor českého ministerstva války řízeného mikinózní odbornicí.

29.4.2024 v 13:40 | Karma: 28,02 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Karel Babica

Jsem zahradní plot a kuchyňský mixer současně

Nebo také zahradní mixer a kuchyňský plot. Navíc nebinární a samozřejmě současně. Ono to vlastně záleží hlavně na tom, jak se právě vyspím...

23.4.2024 v 0:07 | Karma: 12,40 | Přečteno: 172x | Diskuse| Společnost

Karel Babica

Českého premiéra inspiroval Jára Cimrman

Konkrétně jeho slavná frustrační kompozice. Premiér včera ve svém projevu pracoval s prvkem očekávání a naděje. Kdy přijde na řadu prvek zklamání? A propaganda -nahrazující zpravodajství- již nectí polední přestávky ba ani svátky.

27.12.2023 v 20:45 | Karma: 33,59 | Přečteno: 876x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

  • Počet článků 80
  • Celková karma 27,75
  • Průměrná čtenost 1186x
Jsem obyčejný chlap. Milovník zvířat i dobrého jídla. Občas zůstávám v údivu nad tím, co přináší život, občas mne náš svět vytáčí. Tak bych se rád podělil.

Seznam rubrik