Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léto roku devatenáctého (14.)

Potřetí v tradičním termínu a prakticky po stejné trase, ovšem s novými cíli. A jestliže jsem dříve čtenáře lákal na bloudění i nečekané příhody, na vše jmenované došlo i tentokrát. Taková byla první cesta léta roku devatenáctého.

Kniha třetí: Maďarské prameny

4. kapitola: Kőszeg (12. července 2019)

Ještě než jsem stihl vůbec někam vyrazit, prohnal se Bükem silný déšť. Druhý mě zastihl v "obchodní čtvrti". Není to tak špatné místo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Venkovní kavárna s igelitovým přístřeškem má otevřeno, takže nebudu rušit tradice. 

V minulosti jsem už vícekrát v dešti pod igelitem přemítal, co s načatým dnem. A ani vlastně nevím, jestli taková taktika byla kdy úspěšná. Rozhodně je však příjemná.

Stejné místo tedy volím i dnes, a je pravda, že na konečné rozhodnutí si musím chvíli počkat. Nakonec vyrážím až v poledne. Naštěstí nemám naplánované žádné dálky, z Büku do Kőszegu je to jen asi 20 kilometrů. Město s necelými 12.000 obyvatel leží téměř na hranici s Rakouskem.  

Příjezd do města jsem trefil ideálně. Vcházím přímo na Hlavní náměstí (Fő tér, a už asi netřeba připomínat, že je to častý název centrálního náměstí mnoha maďarských měst). Jako první asi každému padne do oka Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Jézus szíve templom). Pak už zbývá jen projít podél řady kaváren – je jich tu několik, ale jsa kofeinem již saturován, pouze je registruji – a najít správný průchod k hradu. Předtím ještě věnuji náměstí pohled z druhé strany.

Ten správný směr je Radniční ulicí (Városháza utca), jíž se Bránou hrdinů (Hősök kapuja) prochází na Jurisicsovo náměstí (Jurisics tér).

Náměstí nese jméno po hradním pánovi, který, ač Chorvat (a v chorvatském prostředí je stále psán jako Jurišić), měl velké zásluhy při obraně města před Turky. Svůj hrad hájil s ne více než osmi stovkami spolubojovníků, přesto se mu podařilo první nájezd stočtyřicetitisícové turecké armády odrazit, čímž ji zdržel v postupu směrem na Vídeň. Císař Ferdinand I. jej za to povýšil do šlechtického stavu a věnoval mu celé město Kőszeg. A tady si dovolím malou odbočku, snad pro lepší orientaci v terénu historie: je-li tu řeč o císaři Ferdinandovi, je to pochopitelně tentýž Ferdinand, jehož jméno nese brána komárenské Staré pevnosti.

Jistě se dá uznat, že císař se odměnil velkoryse. Jenže jak historie ukázala, na této odměně nakonec sebeméně netratil. Baron Nikola Jurišić (nebo po maďarsku Jurisics Miklós, jak chcete) totiž záhy zemřel, nezanechav potomka (neboť jeho dvě děti zemřely v útlém věku). Celé panství se tedy vrátilo do majetku císaře. 

Otočíme-li se z náměstí zpět k bráně, vidíme vlevo od ní budovu městského archivu. Na druhou stranu od brány, malý kousek dál směrem k hradu, je budova radnice (Városháza). V této podobě je doložena již v roce 1597, existují však oprávněné domněnky, že budova je mnohem starší. 

Na kostel sv. Emmericha (Szent Imre templom) nabízím pohled přímo z brány. Mimo jiné přesněji ukazuje, kde asi tak hledat radnici. Pozornému oku neunikne, že na náměstí je kostel ještě jeden. Oba stojí v těsném sousedství, ten druhý je z mého pohledu téměř zakryt, a je také alespoň navenek v podstatně horším stavu. Jeho obnova právě probíhá.

Významnou budovou je též Lékárna U zlatého jednorožce (Apotéka arany egyszarvúhoz). Dům byl postaven v roce 1776, lékárna v něm byla provozována od roku 1777. Momentálně tu najdete lékárenské muzeum.

Téměř naproti lékárně ústí do náměstí malá a asi celkem málo významná ulička. Nese však jméno rodu Chernelů, pravidelní čtenáři mých cestovních deníků si teď mohou vzpomenout na vesnici s předlouhým názvem, ležící pár kilometrů od Büku.

K hradu je to odtud už jen pár kroků. Na jeho dolním nádvoří je Jurisicsova socha, dále je možno vejít jen s platnou vstupenkou.

Zaplatím požadovaných 1600 forintů, se vstupenkou dostávám plánek hradu i s popisem. Slečna od kasy se mě nejprve zeptá, odkud jsem. Nabídne mi sice i český překlad, ale jeho vyhledání jí pak chvilku trvá. Dokonce to vypadá, že nalezla poslední kus svého druhu. Nakonec bych se zřejmě obešel i bez něj. Popis hradu je totiž heslovitý a tedy velmi jednoduchý: nenajdete tam víc než slova vchod, pokladna, nádvoří, věž a podobně. Jediný delší text popisuje historii hradu, ale jak záhy zjišťuji, překlad této části chybí. Maďarským originálem se ale nakonec prokoušu, slečně pokladní připisuji bod alespoň za snahu.

Hrad tu stál už ve 13. století, a jestliže díky svému majiteli sehrál roli v boji proti turecké invazi, město samo sehrálo důležitou úlohu v záchraně maďarských korunovačních klenotů na konci druhé světové války. Před hrozícími těžkými boji o Budapešti (ke kterým nakonec došlo) byly klenoty koncem roku 1944 odvezeny a v Kőszegu nějaký čas v březnu 1945 ukrývány. Zřejmě i proto smí být na hradě vystavována kopie Svatoštěpánské koruny (Szent István korona). Mapa na stěně pak ukazuje trasu, po které klenoty putovaly.

Na hradě lze vidět leccos – hradní kuchyň,...

... zachovaný oltář...

... či Jurisicsův portrét.

Koncertní sály a snad i letní divadelní scény bývají na hradech celkem běžně. Sál jsem nezachytil a divadlo mi snad uvěříte, i když můžete vidět jen roh jeho hlediště.

Jestliže ale kina na hradech běžně nebývají, v Kőszegu ho najdete. Jestli se tu promítají i aktuální filmové hity, to jsem nějak nezjistil, zcela určitě tu lze zhlédnout dokument o důležitých událostech maďarských dějin. Vstup je povolen jen s platnou vstupenkou, kterou ovšem nemám. Pokyny tentokrát uposlechnu a nabízím jen takovýto pohled zvenčí.

Navštívit můžete i Dvůr her (Játékudvar), který však svému původnímu účelu dávno neslouží, současná instalace jeho historii rovněž neodpovídá. 

Jediné "hračky", které tu totiž jsou dnes vystaveny, sloužily kdysi k potrápení nezdárného obyvatelstva.

Možná jste si všimli průchodu ve zdi. Z prostranství za ní vedou schody do hradní zvonice. Schody jsou úzké, místy točité a jen málo pravidelné, navíc prošlapané historií i současnými návštěvníky.

Zatímco tedy výstup začíná schody kamennými, končí ještě užšími dřevěnými. Sklonem je to tedy spíše žebřík. Čtyřčlennou rodinu, mířící směrem dolů, musím nejprve nechat sestoupit.

Výhled ze zvonice trochu omezují úzká a ještě navíc zamřížovaná okna. Nepochybuji o bezpečnostních důvodech tohoto opatření, neboť okna jsou nezvykle nízko nad podlahou.

Vybírám pohled severovýchodním směrem na zvonici Evangelického kostela (Evangélikus templom). Zajímavé je, že zvonice je od samotné budovy kostela vzdálena necelých 50 metrů, a dokonce blíže než ke kostelu je k místní synagoze.

Snad i pod vlivem mučících nástrojů na Dvoře her mohla leckoho vyděsit smyčka, viditelná na fotografii zevnitř věže. Ale neděste se, ten provaz není šibenice, ale sloužil k rozhoupání a rozezvučení zvonu.

Sice už dobré tři nebo možná i čtyři hodiny neprší, stejně se ale počasí pořád tváří dost nejistě. Protože bych si ještě rád užil nějakou vodu, z Kőszegu mířím do Sarváru, kde mám jistotu, že zdejší lázně jsou použitelné i v dešti.

A skutečně, při příjezdu slušně leje. Ale trvá to jen chvíli, počasí se začne chovat vysloveně dubnově a každou čtvrthodinu je jinak.

Po pozdním obědě, který by po páté hodině šel klidně nazvat večeří,...

... vyzkouším pár bazénů s teplou vodou. V jednom z nich pak opět relaxuji více než hodinu. Veškerá barevnost sárvárských lázní se mezitím ustálila na odstínech modré.

Není proto žádným překvapením, že se počasí zasekne v deštivé fázi. Přidá se i bouřka, ale varianta "voda nade mnou, voda pode mnou" je nakonec docela snesitelná. Ze Sárváru nakonec odjíždím po osmé hodině večer. Blesk se mi zachytit nepodařilo, nabízím alespoň duhu, záležitost mnohem stálejší.

Před Bükem stíhám západ slunce, které se snaží aspoň trochu prosvítat přes mraky. Možná je to i dobré pokračování Sárváru v modré.

Teplota po setmění padá hodně nízko a déšť dnes vítězí na body, takže krátká návštěva u Fehérló se tentokrát koná ve vnitřních prostorách restaurace. Je třeba se rozloučit, ne však nadlouho.

Autor: Jaroslav Babel | pátek 2.8.2019 11:11 | karma článku: 39,02 | přečteno: 717x
  • Další články autora

Jaroslav Babel

Léto je zpátky (5.)

Tam, kde jsem zrovna pobýval, předvedlo léto dny přímo žhavé. O tom, co se všechno dá zvládnout ve vedrech tropických, bylo těchto deset dní a devět nocí.

13.9.2023 v 16:47 | Karma: 18,17 | Přečteno: 147x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Léto je zpátky (4.)

Tam, kde jsem zrovna pobýval, předvedlo léto dny přímo žhavé. O tom, co se všechno dá zvládnout ve vedrech tropických, bylo těchto deset dní a devět nocí.

10.9.2023 v 19:25 | Karma: 17,53 | Přečteno: 169x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Léto je zpátky (3.)

Tam, kde jsem zrovna pobýval, předvedlo léto dny přímo žhavé. O tom, co se všechno dá zvládnout ve vedrech tropických, bylo těchto deset dní a devět nocí.

8.9.2023 v 17:56 | Karma: 16,27 | Přečteno: 145x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Léto je zpátky (2.)

Tam, kde jsem zrovna pobýval, předvedlo léto dny přímo žhavé. O tom, co se všechno dá zvládnout ve vedrech tropických, bylo těchto deset dní a devět nocí.

5.9.2023 v 20:37 | Karma: 18,02 | Přečteno: 163x | Diskuse| Cestování

Jaroslav Babel

Léto je zpátky (1.)

Tam, kde jsem zrovna pobýval, předvedlo léto dny přímo žhavé. O tom, co se všechno dá zvládnout ve vedrech tropických, bylo těchto deset dní a devět nocí.

2.9.2023 v 21:01 | Karma: 20,04 | Přečteno: 237x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

  • Počet článků 309
  • Celková karma 13,97
  • Průměrná čtenost 1318x
Zdravotní sestra.

Po několika zkušenostech si dovoluji upozornit, že veškeré materiály zde publikované podléhají autorskému zákonu. Užití článků nebo jejich částí tudíž není bez výslovného souhlasu autora možné.