Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je život v zahraničí pro každého? Sen versus realita

Stěhování národů začalo na novo. Nové statistiky ukazují, že vzrůstající počet nejen lidí z východní Evropy, ale i Velké Británie a USA je ochoten a připraven přestěhovat se do zahraničí za prací. Někteří chtějí uniknout zoufalé ekonomické nebo politické situaci, někteří následují hlas svého srdce, jiní jsou jednoduše znaveni ze své nudné práce a doufají, že změna prostředí poskytne také nový obzor a náhled na věc. Ale je život v zahraničí pro každého?

 

V zahraničí žiju od úspěšné maturity a neúspěšných přijímacích zkoušek na žurnalistiku. Nejdříve jako au-pair v Londýně, poté v Paříži. A když jsem se po skoro 3 letech vrátila do Čech, po pár měsících mi bylo jasné, že mě Praha neuspokojí na dlouho. A tak jsem si začala vyřizovat vše potřebné k legálnímu pobytu v Kanadě, po které jsem toužila už jako malá holka.


O 18let později po Kanadě pořád toužím, i když teď už vím, že ji jednoho dne pravděpodobně navštívím jen jako turista. Do cesty se mi totiž připletl Ondřej, který neuměl a neumí francouzsky a místo do Kanady jsme tedy zamířili zpět do Anglie, kterou jsme oba znali a o které jsme věděli že nám nabídne větší místo k rozletu.

Po 13. letech života v Anglii, jsem každým dnem přesvědčená, že naše rozhodnutí bylo správné. Asi bych možná ani nebalila kufry do Austrálie, kdybychom neudělali ten krok a nerozhodli se ustřihnout tu pomyslnou pupeční šňůru. Začátky v Anglii nebyly jednoduché a nebudu se je ani snažit detailně popsat. Snad stačí jen říct, že jsme tu začínali v době kdy Evropská Unie byla ještě v plínkach, v době kdy se země za železnou oponou teprve začaly “dokreslovat zpátky na mapy”, v době kdy každý spíš uměl rusky než anglicky, v době bez informací na internetu, emailů, mobilů, Facebooku a levných letů a telefonátů do zahraničí zadarmo.

Ale pokud si někdo myslí, že život v zahraničí je třešnička na šlehačkovém dortě, tak radši zůstaňte doma zabaleni do své bubliny a nasaďte si zpět své růžové brýle a pokračujte ve svém snění.

V dnešním světě je informací na internetu víc než dost, proto si každý může sám udělat obrázek a porovnat výhody a nevýhody dlouho před tím, než sbalí svých pět švestek. Mé poznatky níže by vám mohly pomoci rozhodnout se ke které straně se ručička pomyslných vah přiklání.

Proč chcete “utéct”?
Utíkáte před dluhy? Nebo to nemůžete vydržet s rodinou? Prcháte před zvyšující se nezaměstnaností? Ať už je vaším důvodem váš žárlivý přítel, česká politická scéna, ekonomická situace, vysoká inflace, slabá koruna nebo drahá hypotéka, většina z nás se stěhuje do zahraničí pro lepší zaměstnání a vyšší životní styl.

My jsme se v Čechách cítili svázání, omezení a vnitřně neuspokojeni. Oba jsme byli přesvědčeni, že náš potenciál má na víc a že nemáme co ztratit. Důvody proč zůstat a po zbytek života přemýšlet “co by kdyby” byly utlumeny naší praktičností, reálným přístupem k věci a vzájemnou podporou jeden druhého. Ano, ve dvou se to mnohem lépe táhne.

Umíte být sami?
Ať budete chtít nebo ne, očekává vás spoustu změn a přizpůsobování. Je velmi pravděpodobné že budete velmi sami. Dlouho budete bez kamarádů a ani ty, co si tam najdete s velkou pravděpodobností nebudou tak upřímní a důvěrní jako váš nejlepší kamarád ze školy nebo z dětství. Na Facebooku většina z nás je v kontaktu se svými nejbližšími z rodné země. Skype nám zase umožňuje povykládat si na relativně neomezenou dobu. Na Picase zase můžete téměř okamžite sdílet vaše fotografie. Umíte se ovšem povznést nad právě sdělenou novinku, že například vaše parta pořádá akci, na které nesmíte chybět, nebo že vaše nejlepší kamarádka má holčičku, či že u vás doma je už metr sněhu a tady pořád jenom prší a prší?
Existují české komunity snad v každé zemi. My jsme se jim vždy cíleně vyhýbali, protože jsme nechtěli zapadnout do stereotypu vzpomínaní, porovnávaní a stěžovaní si na to či ono. Rozhodli jsme se žít v Anglii abychom získali zkušenosti, poznatky a přátelé z Anglie, ne z Čech. A i když mě samota někdy “dusí”, jsem ráda, že jsme se českým rodákům vyhýbali. Je to tak jednodušší.
Zajistěte si víza, povolení a kvalifikaci
Možná budete potřebovat speciální povolení, nebo i licenci pokud třeba chcete založit vaši osobní firmu. Kontaktujte ambasádu nebo konzulární zastupitelství země, do které se hodláte vydat. Nezapomeňte ani na odborný překlad a ověření všech vašich osobních dokladů (rodný list, oddací list, pas, řidičský průkaz …). Na hromádku přidejte i odborný překlad vašeho maturitního vysvědčení, vysokoškolského diplomu a jiných vašich kvalifikací, zkušeností a všech kursů, které jste absolvovali.
Je možné, že vaše vzdělání nebude akceptováno. Přes ambasadu anebo jiné zastupitelství zjistěte co dělat, pokud tomu tak je.
Jak si můžete najít práci v zahraničí?
Někdy je lepší najít si práci dřív než se přestehujete, ale jak?

 • kontaktujte mezinárodní personální agentury
 • kontaktuje přímo některé zaměstnavatele
 • navštivte vládní stránky dané země a vyhledejte zda vaše profese je žádaným oborem
 • Anglie, Austrálie, Kanada i USA pořádají tzv. Job Fair, kde se dozvíte všechny potřebné informace a dostanete možnost kontaktovat zaměstnavatele
 • používejte internetová fóra, diskuze a jiné sociální sítě na získání informací z první ruky od lidí, kteří jsou ve stejné nebo podobné situaci

Do Austrálie anebo Kanady a USA je mnohem jednodušší dostat pracovní vízum, pokud máte podepsanou smlouvu anebo alespoň nabídku na zaměstnání. V mnoha zemích EU tento požadavek odpadá.
Pokud neumíte jazyk nepočítejte s tím, že se hned uchytnete třeba jako sekretářka nebo učitel na základní škole. S nízkou či nulovou znalostí jazyka budete rádi, pokud najdete nějakou byť špatně placenou práci pravděpodobně v zemědělství nebo ve službách (uklízet v hotelu/ restauraci, umývaní nádobí, sbírání odpadků atd.). Nikoho nebude zajímat, že jste profesor fyziky. A se špatně placenou nejistou prací, v zemi, která čelí velkým ekonomickým problemům, vám bude pršet do bot téměř neustále. Nájem a účty za vás nikdo nezaplatí.
Realné náklady života v zahraničí mohou být několikrát vyšší než v České Republice
Myslíte si, že se budete válet v penězích. Je sice pravda, že i tady v Anglii si základní mzdou vyděláte nejméně dvojnásobek toho co v Čechách, a na první pohled se vám bude zdát levné oblečení, potraviny nebo elektronika, ale je třeba reálně zvážit opravdové náklady:

 • vyšší dan
 • výšší sociálka
 • drahý benzín a nafta
 • předražené nemovitosti jak na koupi tak na pronájem
 • elektřina, plyn i voda jsou velmi drahé

Opět se vyplatí sledovat v rádiu nebo ve zprávách a veřejných fórech reakce místních na např. zvýšení cen za obilí a olej, a následovat angličany do levnějších supermarketů jako je Aldi, Lidl, Asda a Tesco, raději než kamarády Čechy, kterým to třeba ještě nedošlo.
Pokud zvažujete začít nový život v nové zemi, neberte nic na lehkou váhu a vše si důkladně zjistěte a nestyďte se požádat si o radu. Mějte oči otevřené a budete překvapení, jaké možnosti se před vámi otevírají.

 

Přeji Vám hodně šťastných náhod a příležitostí.

Autor: Alexandra Synac | pondělí 8.8.2011 0:13 | karma článku: 30,32 | přečteno: 15776x
 • Další články autora

Alexandra Synac

Putování s dinosaury

Když se řekne Broome, většina si tady v Austrálii vybaví tři věci. Perly, dlouhou Cable Beach s velbloudy a krokodýly a .... drumroll prosím .... Dinosaury.

24.10.2021 v 22:42 | Karma: 8,96 | Přečteno: 166x | Diskuse| Cestování

Alexandra Synac

Jak to chodí poslední dobou v Austrálii

Tak máme za sebou sto dní fiesty. A tradáááá ... vypadá to že, teda aspoň tady v New South Wales, od příštího týdne budeme moci vystrčit hlavy ven a vyrazit někam dál, než v 5km radiusu v našem okrese.

10.10.2021 v 20:49 | Karma: 15,70 | Přečteno: 980x | Diskuse| Cestování

Alexandra Synac

Šeptání vln

Až doposud vždy viděla moře z jistoty pevné půdy pod nohama. Moře z vrtkavého kajaku vypadá úplně jinak, pomyslela si Kara úzkostlivě. Ultramarínová hladina byla naprosto průzračná snad několik metrů do hloubky.

18.9.2021 v 13:16 | Karma: 12,24 | Přečteno: 209x | Diskuse| Ona

Alexandra Synac

Ty jsi má ... zlatožlutá aneb australský květinový znak

Žlutá a zelená. Pro nás obyčejná barva pampelišek nebo zlatého deště, ale třeba i kopřivy nebo trávy. V Australské buši je to ale celkem neobvyklá kombinace.

1.9.2021 v 9:43 | Karma: 16,15 | Přečteno: 350x | Diskuse| Fotoblogy

Alexandra Synac

Všechno nejlepší k prvním 60 dnům

Všechno nejlepší k 60 dnům v lockdown. A pevný nervy na mnoho, mnoho, MNOHO dalších. Hlavně to pořádně oslavit. Fiesta must go on. Já vím, šedesát dní nic není, i když nám to připadá jako věčnost.

25.8.2021 v 13:08 | Karma: 12,08 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ona
 • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Vydělávají na migrantech miliardy. Jak v USA funguje byznys neziskovek

22. června 2024

Premium Komu by se to nelíbilo? Plat milion dolarů pro ředitele, půl milionu pro hudební terapeutku....

KOMENTÁŘ: Strašidlo Macronova převratu. Chce být součástí dějin?

22. června 2024

Premium Rozhodnutí francouzského prezidenta rozpustit parlament odpovídá zcela duchu Páté republiky, jež...

ANALÝZA: Česká justice je loď plná děr. Přidat chtějí na soudech i ve věznicích

22. června 2024

Premium Ačkoli to tak lidem často nepřipadá, české soudnictví je podle nedávného unijního žebříčku jedním z...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

 • Počet článků 154
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 2483x
srdcem z jižní Moravy; duší v Kanadě; doma ve West Yorkshire; momentálně u protinožců; snící o chaloupce ve Švýcarských Alpách; naivně zamilovaná do krásné Polynésie. Zkrátka na cestě.

https://www.instagram.com/ardna_xella/