Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zelený aktivismus v podání reportérů ČT

Současná mantra liberálů – zelená ideologie je prosazována i za pomoci veřejnoprávních médií, které by ovšem měly být nestranné a jejich zpravodajství vyvážené.

Už jsme si nějak zvykli, že veřejnoprávní média se ne vždy drží litery zákona, který se týká vyváženosti a nestrannosti, že zpravodajství a publicistika často překračují hranice, ve kterých by se měly pohybovat. Důkazem toho je i reportáž o referendu z malé obce Josefov ve kterém místní občané zamítli záměr německého investora postavit v katastru obce dvě větrné elektrárny. Tato reportáž byla odvysílána ČT minulou neděli 17. 9. v pořadu 168 hodin. Reportáž vylíčila odpůrce elektrárny jako hlupáky, kteří se nechali zmanipulovat nejmenovanými dezoláty, jenž se snaží sabotovat evropskou „zelenou revoluci“.  Argumenty odpůrců výstavby elektráren byly sice často poněkud bizarní, ale objevily se mezi nimi i takové, které nelze přehlížet, například to, že elektrárny by změnily krajinný ráz vesnice, což je argument, který do jisté míry ovlivňuje postoj k větrným elektrárnám nejen u „zabedněných“ obyvatel Josefova, ale i mnoha dalších lidí. Těmto se nelíbí, že po dlouholeté snaze vrátit krajině původní ráz, který měla v předindustriální době se opět snažíme krajinu zaplevelit kovovými monstry, které do ní nepatří.

Vraťme se však k referendu v Josefově, kde 73 % občanů, kteří se zúčastnili referenda, řeklo elektrárnám jasné ne. Výstavbu elektráren podporoval zejména starosta, protože investor obci slíbil, že pokud se projekt realizuje obdrží obec jednorázově 2 milióny korun a pak každoročně milión a půl. To by se obci s rozpočtem 7 miliónů jistě hodilo, a i já bych na místě obyvatele Josefova zřejmě váhal, jak se k projektu postavit. ČT v reportáži také dala prostor odborníkovi z oboru přírodních věd, který rozporoval některé argumenty odpůrců výstavby. Vystoupil i zástupce větrné lobby, který se snažil diváky přesvědčit o výhodách tohoto zdroje elektřiny. A na závěr dostal prostor dokonce i zástupce Českých elfů, což je organizace, která na internetu odhaluje dezoláty a Putinovy agenty šířící dezinformace a hybridní hrozby. Tento pan samozřejmě za referendem viděl působení temných sil, které zmanipulovaly občany, aby tito zasadili tvrdou ránu probíhající „zelené revoluci“ a nejspíše prohloubili naši závislost na Putinově ropě a plynu. No prostě reportáž naprosto vyvážená a objektivní.

Ano, všichni víme, že přímá demokracie má své mouchy, ale ty má i demokracie zastupitelská. Úkolem veřejnoprávních médií by rozhodně nemělo být prosazování jen jednoho, byť údajně správného názoru, který šíří současné liberální elity, a snažit se zesměšňovat třeba obyvatele malé obce, kteří mají na věc jiný pohled. ČT by hlavně měla dát prostor diskusi, která ohledně Green dealu a jiných zelených plánů EU vlastně u nás v širším formátu ani neproběhla a občané tak jen mohou sledovat, jak nás Babišova i Fialova vláda zavazuje k něčemu, k čemuž se občané nemohou vyjádřit. Větrná energetika má jistě budoucnost, ovšem my nemáme mořské pobřeží, kde vane stabilní vítr, kde je možno postavit elektrárny v moři tak daleko, že je z pevniny není ani vidět. U nás by se větrné elektrárny měly stavět jen tam, kde je to vhodné, kde pokud možno nehyzdí krajinu a přitom je potřeba brát zřetel i na názory místních obyvatel a nejen na statistiky plnění plánů zelených cílů, které poněkud připomínají ty z dob socialismu, jenž se musely plnit vždy a to na 100 %. Kritik možná namítne, že co se týče poškozování krajiny, tak se u nás dějí větší zvěrstva, třeba výstavba mega skladů a továren na zelené louce atd. a má jistě pravdu. Ovšem bylo by chybou přehlížet kvůli velkému zlu, zlo malé a chlácholit se, že je to zlo nutné.

Blíží se volby do EP a jedním se stěžejních témat bude jistě i postoj kandidujících stran k zelené politice Bruselu, a voliči tedy konečně budou mít možnost vyjádřit se i k této otázce, ovšem již jaksi s křížkem po funuse. Můžeme jen doufat, že vedení ČT nepřipustí ovlivňování veřejnosti podobnými tendenčními reportážemi jako z Josefova, ale dá prostor všem bez rozdílů pohledu na věc, jak ji to ze zákona přísluší.  

Autor: Aleš Merta | pátek 22.9.2023 18:44 | karma článku: 35,04 | přečteno: 925x
  • Další články autora

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 26,38 | Přečteno: 824x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 33,95 | Přečteno: 1235x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Chcete korespondenční volbu, změňte ústavu

Má člověk, který žije dlouhodobě v zahraničí, který má dvojí občanství, který bude brát např. německý důchod, rozhodovat o vládě v Česku,

10.5.2024 v 8:31 | Karma: 33,62 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Nikdo nebude oficiálně obviněn, nikdo nebude trestně stíhán, na nikoho nebude vydán mezinárodní zatykač, ani se nebude konat soud.

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70 | Přečteno: 410x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma: 34,78 | Přečteno: 4001x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Policisté v obleku, hlava státu v bezpečí. Ochranka ve videu předvedla svou práci

17. června 2024  14:49

Prověření terénu, koordinace policistů a především ochrana prezidenta Petra Pavla. Policie na svém...

Nerudová, Síkela, Kolaja či Mora? Poraďte politikům s výběrem eurokomisaře

17. června 2024  13:45

Emoce spjaté s letošními eurovolbami ještě nestihly doznít a vládní strany čeká další důležitá...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18,  aktualizováno  13:44

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

Putin dorazí do KLDR v úterý. Pak navštíví i Vietnam, Američanům to vadí

17. června 2024  13:39

Ruský diktátor Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června KLDR, pak odcestuje do Vietnamu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 274
  • Celková karma 28,66
  • Průměrná čtenost 1966x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik