Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polopravdy a spekulace na titulní straně

Nemám nic proti tomu, když autor blogu maže diskusní příspěvky, které se nezabývají tématem blogu, ale vadí mi, když autor maže příspěvky, které s obsahem polemizují, či dokonce vyvracejí polopravdy, spekulace v něm obsažené.

Ve středu zde na blogu vyšel článek s titulkem – Zabila Gusta Fučíková ušlechtilou Milenu Jesenskou, který se ve čtvrtek ocitl na titulní straně. V článku autor naznačuje, že za smrtí levicové novinářky Mileny Jesenské v koncentračním táboře Ravensbrücku stála manželka, ikony komunistické propagandy, nacisty popraveného novináře, Julia Fučíka. Podle včerejší verze blogu měla Fučíková v táboře a Jesenskou týrat což prý vedlo k její smrti. Aby bylo vytváření hoaxu dokonalé, tak včerejší verze blogu obsahovala i tvrzení, že podobně jako Fučíková týral vězně i další významný člen KSČ a pozdější prezident Antonin Zápotocký, který měl být byl v koncentráku údajně kápem. Toto téma jsem s autorem blogu již jednou probíral, když tvrdil, že Zápotocký jako kápo týral nizozemské vězně, načež jsem mu odpověděl přeposlání odkazu na rozhovor s historikem Michalem Stehlíkem, v němž historik, působící dříve v radě ÚSTR, novináři sdělil, že po studiu amerických i nizozemských archivních zdrojů nenašel důkazy o tom, že Zápotocký měl funkci kápa, ani že nějak týral své spoluvězně. Naopak Stehlík píše, že podle zdrojů byl Zápotocký respektovaným a oblíbeným spoluvězněm. Přestože náš autor o této věci věděl, neváhal, v pozměněné podobě, tvrdit tuto lež i v původní verzi svého článku, která byla změněna až po delší době, kdy si pisatel zřejmě konečně uvědomil, že to s těmi nepravdivými údaji poněkud přehnal. Podobné je to i s Fučíkovou o které autor přináší tvrzení, které neobsahuje žádný oficiální dokument, ani ty z dílny Ústavu pro studium totalitních režimů. Live motivem autorova spekulativního dílka tedy je podsunout čtenáři tvrzení, že věznění komunisté spolupracovali v táborech s nacisty a podíleli se na týraní jiných vězňů.

Bylo tomu ovšem opravdu tak? Informace o Jesenské čerpá autor ze spekulativních informací z knihy emigranta Františka Augusta, který se opírá zejména o svědectví německé komunistky Margaret Buber – Neuman, jenž se s Jesenskou v táboře přátelila. Bývalou komunistku Jesenskou a Buber - Neumanovou spojoval totiž odpor ke stalinismu o jehož hrůzách se Buber – Neumanová mohla přesvědčit osobně v sovětském gulagu a Jesenská zprostředkovaně, po odhalení zákulisí Moskevských procesů. Pro tento odpor ke stalinismu je ortodoxní stalinistky, mezi něž patřila i Fučíková, samozřejmě neměli asi příliš v lásce, ale že by Fučíková usilovala o její smrt je poněkud přehnané a nedoložené. Jako fantasmagorie pak působí také často propagovaná verze, že Fučíková Jesenskou zabila záměrně tím, že ji jako těžce nemocné podala velkou porci jídla. Jedinou pravdu v článku má autor v tom, že komunisté se díky pevné organizaci a se zkušenostmi v práci v ilegalitě snažili vytvářet v táborech tajné organizace vězňů, které se snažily dostat své členy na důležité posty např. do kanceláří, skladů apod., což se týkalo i obsazení míst kápů. Na těchto místech museli samozřejmě předstírat loajalitu k Němcům a tvrdost ke svým podřízeným, ale každému je snad jasné, že bez toho by se na svých místech neudrželi. Nehledejme tedy jako autor za takovým chováním nějakou kolaboraci, ale prostý pragmatismus.

Neupírám nikomu právo zveřejňovat zde své názory, byť často ovlivněné osobním přesvědčením autora. Ovšem mám za to, že při psaní blogů i v diskusích je potřeba držet se faktů a nedávat prostor lžím, polopravdám, manipulacím a podsouvání názorů. Autor včerejšího blogu smazal několik mých příspěvků, a to z důvodu, že prý v nich údajně omlouvám komunistické zločiny. Jestli je omlouváním komunistických zločinů dání odkazu na rozhovor s historikem Stehlíkem, či argumenty uvedené v tomto článku, tak má autor se svým tvrzením pravdu, ovšem jen tu svou „pravou“ pravdu, za kterou mu někteří zastydlí antikomunisté poklepou na rameno a dají mu lajk pod příspěvek, ale věřit, že je takový názor objektivní může jen člověk zaujatý, či naivní. Obrázek ať si udělá každý sám.

https://cnn.iprima.cz/tyral-prezident-zapotocky-vezne-v-koncentraku-gottwalduv-nastupce-nebyl-jen-bodry-stryc-207859?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box       

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 19.10.2023 19:35 | karma článku: 31,25 | přečteno: 849x
  • Další články autora

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 33,71 | Přečteno: 1196x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Chcete korespondenční volbu, změňte ústavu

Má člověk, který žije dlouhodobě v zahraničí, který má dvojí občanství, který bude brát např. německý důchod, rozhodovat o vládě v Česku,

10.5.2024 v 8:31 | Karma: 33,39 | Přečteno: 742x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Nikdo nebude oficiálně obviněn, nikdo nebude trestně stíhán, na nikoho nebude vydán mezinárodní zatykač, ani se nebude konat soud.

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma: 34,78 | Přečteno: 4001x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Do Evropského parlamentu pod praporem nacionálního konzervatismu

SPD, ODS, ANO, KDU – ČSL, ČSSD, KSČM i Přísaha, to jsou jen ty hlavní strany, které se rozhodly vytáhnout do boje o křesla v EP pod praporem nacionálního konzervatismu.

8.3.2024 v 10:43 | Karma: 13,75 | Přečteno: 360x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Jednat s Kyjevem budeme, pokud stáhne vojáky z východu Ukrajiny, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  13:17

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Napadli bezdomovce a zlomili mu žebra, soud mužům z ostrahy rozdal podmínky

14. června 2024  13:17

Plzeňský okresní soud potrestal podmínkami pracovníky bezpečnostní agentury, kteří loni v lednu...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  13:16

Přímý přenos V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Země NATO se shodly na koordinaci zbraní pro Kyjev, Maďarsko má výjimku

14. června 2024  13:02

Země Severoatlantické aliance se shodly, že od USA převezmou koordinaci dodávek zbraní pro...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 273
  • Celková karma 29,27
  • Průměrná čtenost 1970x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik