Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

From the river to the sea, Palestine will be free

Za skandování této nevinně vypadající říkánky, která se stala hlavním heslem demonstrujících na podporu nezávislosti Palestiny, můžete dnes údajně být obviněn i z podpory terorismu.

Proč je ale tedy tato říkanka tak nebezpečná, že již za její vyslovení můžete být poslán do basy na dlouhá léta? Protože údajně popírá existenci státu Izrael, který se nachází mezi řekou Jordán a Středozemním mořem. Ano, pokud bychom to vzali doslovně, tak tomu tak doopravdy je, ale položme si otázku, zda jde našim propalestinským demonstrantům opravdu o zničení Izraele, zda věří, že je to reálné, nebo jim jde spíše o to, aby vznikl stát Palestina v hranicích daných rezolucemi OSN. Mám pocit, že naše kompetentní místa si v případě kriminalizování tohoto hesla opět trochu naběhla, a jen přidávají práci policii a soudům, ale uvidíme. No, naběhla. Spíše se naše vládní místa snaží naskočit na pro izraelskou vlnu, která se zvedla po bezprecedentním napadení státu Izrael sedmého října členy teroristické organizace Hamás z pásma Gazy, útok, který stal životy 1 400 Izraelců, útok, který provázely i brutální vraždy a únosy civilistů. Jak všichni víme, v odvetě izraelská armáda podniká vojenskou operaci, která má Hamás zlikvidovat, což se bohužel neobchází i se ztrátami životů tisíců civilistů na straně Palestinců.

Emoce tedy cloumají příznivci Palestiny i Izraele, a často slýcháme i vyjádření, která jsou za čarou. Netýká se to však jen obyčejných občanů, ale i politiků, kteří se často nekriticky staví na jednu stranu konfliktu. Extrémem bylo například vyjádření našeho spojence v NATO, tureckého prezidenta Erdogana, který izraelskou proti akci označil za terorismus a genocidu palestinského obyvatelstva. Jen málokdy slyšíme v médiích střízlivý názor, třeba v tom smyslu, že zatímco na západě je mnoho nekritických podporovatelů Palestiny, tak u nás je naopak mnoho nekritických obdivovatelů Izraele, kteří přehlížejí přešlapy jeho politiky, jeho chování na okupovaných územích, které je neslučitelné s rezolucemi OSN. Stát Izrael jistě můžeme obdivovat za jeho schopnost uhájit si svou existenci, za to, že se mu z ničeho podařilo vybudovat vyspělou ekonomiku, demokratický stát, který poskytl domov mnoha Židům ze zemí, kde neměli na růžích zrovna ustláno. Lidé u nás k Izraeli cítí i sympatie i z důvodů solidarity s židovskými obětmi hitlerovského holokaustu, která se promítla i ve významné československé pomoci při vzniku státu Izrael. Přiznejme si však, že za sympatiemi Čechů k Izraeli nejsou jen ušlechtilé pohnutky, ale často i nenávist a odpor vůči Arabům a islámu, ke kterému sice můžeme mít dobré důvody, ale to by nemělo ovlivňovat úsudek jak náš, tak zejména našich politiků, kterým při jejich politických exhibicích nejde často ani tak o právo a spravedlnost v této oblasti, ale spíše o snahu vlichotit se do přízně USA, jejichž politika na Blízkém Východě je postavena na úzkých vztazích s židovským státem, a taky si trochu přihřát domácí polívčičku, protože přízeň našich voličů je výrazně proizraelská.

Jak z nastalé situace ven, jak ji uklidnit?  Nezbývá než se zodpovědně vrátit ke snaze najít řešení palestinské otázky. Dle mne představuje řešení jen vznik Palestinského státu, nejlépe v hranicích daných rezolucemi OSN, což by vzalo z rukou zbraň radikálům, kteří bojem za jeho existenci často svoje působení zdůvodňují. Následovat by pak nutně muselo vzájemné uznání nového státu a státu Izrael. Vytvoření nárazníkového pásma mezi oběma státy, kontrolovaného jednotkami OSN a jednotkami států, které by se staly garanty mírové smlouvy mezi oběma zeměmi, kdy případné narušení míru by řešili právě tito garanti, a to podle potřeby i vojenskou silou. Chápu, že vymyslet takový plán je jednodušší než ho realizovat, protože v oblasti se nestřetávají jen zájmy Palestinců a Izraelců, ale i Spojených států a regionálních velmocí – Iránu, Turecka, Saudské Arábie a Egypta, ale i třeba Kataru, či některých nevládních, zejména náboženských skupin. Najít kompromis je tedy velice těžké, jak se zdá nyní téměř nemožné. Pokud se ovšem kompromis nenajde, tak budeme i v budoucnu tam kde jsme dnes i s těmi mrtvými civilisty na obou stranách konfliktu.  

Autor: Aleš Merta | neděle 19.11.2023 17:07 | karma článku: 18,26 | přečteno: 611x
  • Další články autora

Aleš Merta

Vystaví STAČILO! stopku Fialově vládě?

Českou republikou obchází strašidlo komunismu navzdory nepřejícím médiím, pravicové propagandě, dehonestaci od politických neziskovek, i odsudkům levicových progresivistů.

15.6.2024 v 19:59 | Karma: 26,75 | Přečteno: 851x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

A nejen tobě, ale všem těm Zeleným, SOCDEMákům, blogerům, no prostě všem, kteří se do mě snažili navážet v průběhu, a hlavně v závěru mé předvolební kampaně.

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 33,95 | Přečteno: 1238x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Chcete korespondenční volbu, změňte ústavu

Má člověk, který žije dlouhodobě v zahraničí, který má dvojí občanství, který bude brát např. německý důchod, rozhodovat o vládě v Česku,

10.5.2024 v 8:31 | Karma: 33,62 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Nikdo nebude oficiálně obviněn, nikdo nebude trestně stíhán, na nikoho nebude vydán mezinárodní zatykač, ani se nebude konat soud.

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70 | Přečteno: 410x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Volby do Evropského parlamentu rozhodne "pražská kavárna"

Petr Fiala si po téhle radostné novině asi musel mnout ruce a možná, že i nějaká sklenička něčeho ostřejšího, nebo moravského vínka o sebe cinkla.

13.3.2024 v 19:06 | Karma: 34,78 | Přečteno: 4001x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Turisté na Gran Canarii mají po koupání. Úřady kvůli žralokům zavřely pláže

18. června 2024  13:18

Mnozí turisté teď na ostrově Gran Canaria musejí dát před plaváním v moři přednost jiné aktivitě....

Pod dvacetitunovým jeřábem se utrhla krajnice. Hrozilo, že se převrátí na chatu

18. června 2024  13:13

Dvacetitunový jeřáb vyprošťovali v pondělí hasiči na okraji města Jeseník. Nejenže se kolos...

Nejásáme, ani nejsme zklamaní. Musíme cílit i na prvovoliče, říká Fiala o volbách

18. června 2024  13:13

Výsledky voleb do Evropského parlamentu nejsou pro koalici SPOLU drtivou porážkou, řekl v rozhovoru...

„Ficovi pomohlo, že sám bojoval.“ Lékař poprvé popsal dny po atentátu

18. června 2024  13:11

Rychlé zotavování slovenského premiéra Roberta Fica po atentátu v Handlové souviselo s tím, že...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 274
  • Celková karma 28,75
  • Průměrná čtenost 1966x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik