Moderní svět v podání Českých drah aneb Jak udělat složité, co bývalo jednoduché
Kdysi, za mého mládí, fungovala železnice trochu jinak. Cestující přišel k okénku (pravda, někdy byla fronta), koupil si jízdenku, tuhou kartičku odněkud někam. Existovaly osobáky, rychlíky za příplatek a mezinárodní rychlíky. Všechno bylo jednoznačné a jasné. Ve vlaku přišel průvodčí, pozdravil, proštípl lístek. Pokud jste ho neměli a přišli za ním včas, hudral, ale prodal vám s příplatkem jiný. Pokud jste měli lístek na osobák z X do Y, bylo jedno, zda jste ten den jeli nějakým osobákem ve tři ráno nebo v pět odpoledne...
Dneska máme aplikace, internet, tisíc a jednu variantu jízdenek. Jednotlivé, hromadné, dětské, mladistvé, studentské, seniorské....aby se v tom prase vyznalo. Průvodčí nemá kleštičky, nýbrž čtečku.
To by ještě nebylo tak hrozné. Hrůza na tom je, že jako obvykle nám technologie činí z toho, co bylo průzračně jednoduché, složitou operaci.
Včera jsem se dopustila výletu do Prahy. Abych byla v klidu a nemusela se po cestě o nic starat (haha!!), koupila jsem sobě i synovi zpáteční jízdenku přes IDOS. Až potud dobrý. Jenže divadlo skončilo dřív a já mám doma maminku s demencí, kterou hlídal manžel. Zajásala jsem, že mohu jet dřívějším vlakem. Jízdenku máme, hup do vlaku a jedeme.
Přišel průvodčí, starší muž. Místo "Dobrý večer" vyštěkl na mou sestru: "Průkaz cestujícího nebo občanský průkaz!" Sestra je totiž 65+ a vypadá dobře, tak asi aby ČD nepřišly ku škodě. Budiž. Sestra vyndala průkaz, pan Jeho Výsost Důležiťák První prozkoumal průkazku s důkladností bankovního odhalovače padělaných bankovek. Mezitím já jsem si připravila QR kód jízdenky.
"Tam žádnou jízdenku nemáte!"
"Jak to? Mám ji koupenou přes IDOS! Vidíte, tady je napsáno Ticket!"
"Udělejte mi to větší!" Kouká na text. "No, jo, ale vy máte neplatnou jízdenku, tohle je na osobák!"
"A to vadí? Pokud vím, rychlíkové příplatky už dávno neexistují!"
"No samozřejmě, že to vadí! Musíte si zakoupit novou jízdenku!"
V tu chvíli se do toho vložila sestra:
"A nemohl byste to tam nějak přehodit nebo přepsat?" zeptala se vlídně a prosebně.
"Do 15 min. před odjezdem! Teď už to nejde!"
Já Důležiťákovi povídám: " Zaplatit můžu jedině kartou, to jde, ne?" Sestra se ještě snažila s humorem vysvětlit Jeho Výsosti, že jsme všechnu hotovost nechali v Praze.
"Platba kartou není garantovaná platba," odvětil Důležiťák První tónem, jakým se kdysi bavil venkovský šlechtic s otrhanou žebračkou, obtěžující ho na prahu kostela. "Cestující je za zákona povinen mít u sebe hotovost! Když v krámě nejde čtečka, taky musíte mít hotovost!"
"Ne," na to já", "v tom případě si ten nákup nevezmu a je to..." Naštěstí mě neposlouchal, přece jen ( u vědomí toho, že jinak z nás peníze nedostane) to zadal na platbu kartou se slovy "A to BUDU HODNEJ a nebudu vám počítat penále!"
"No, to děkujem," neodpustila jsem si.
A tak jsem vyplázla dalších 280 Kč - za nic. Měla jsem poctivě, včas a za plnou cenu koupenou jízdenku tam i zpět pro dvě osoby. Jediný náš hřích byl v tom, že jsme jeli domů o jeden spoj dříve. Že jsou jízdenky vázané na osobu jako někde v totalitě, to už jsem akceptovala, ačkoli s tím nesouhlasím a nechápu to, pokud se jedná o obyčejnou jízdenku bez výhod a slev. Ale že je člověk povinen jet určeným vlakem.... Nebudou se zavádět ve dveřích vlaku nakonec osobní prohlídky?
Ve vlaku je sice displej s dobou odjezdu a dojezdu a s momentální rychlostí vlaku a já nevím čím ještě, ale člověk z toho zase tak moc nemá, když právě zaplatil podruhé tutéž jízdenku. Doufám, že aspoň u pokladen zůstane jízdenka jízdenkou pro ty babičky, které jedou z Horní Dolní do Kotěhůlek jednou za rok a opravdu nemají kapacity na to, studovat na internetu patnáct nebo kolik možných druhů jízdenek a jejich úskalí.
Jestli si České dráhy takhle představují využití moderních technologií, tak to pěkně děkuju a prosím o znovuzavedení tuhých kartiček, které kleštičkami proštipoval usměvavý průvodčí.
Nebo aspoň toho průvodčího! Ani se nemusí usmívat, stačilo by možná jen to Dobrý večer a Nashledanou...
Alena Bures
RECENZE: LÁSKA JE SVINĚ - Anna Foster + Richard Otec
Výjimečný básnický počin ve formě dialogu muže a ženy s jedinečnou obálkou přítele obou autorů. Láska ve všech svých podobách, i těch drsných, je námětem tohoto neobyčejného rozhovoru obou autorů.
Alena Bures
RECENZE: Tomáš Marton - Král beznaděje
Král v opuštěném hradu, kde jídlo hnije dřív, než přijde na stůl. Král, hovořící s démonem. Král beznaděje. A mladík Lukáš, hledající ve své naivitě dobrodružství a rozptýlení. Když se ti dva setkají, začíná náš příběh.
Alena Bures
RECENZE Blanka Malá - Drobničky Malé povídky pro velké holky
Jak zavěšujete toaletní papír? Umíte se sbalit na dovolenou? Dokážete si poradit s úklidem šatní skříně? O tom všem píše Blanka Malá ve své sbírce malých povídek o běžných maličkostech našeho života.
Alena Bures
RECENZE: Karolína Kotová - Zrcadlení
První básnická sbírka autorky románu Stíny nad Prahou právě vychází. Jak název napovídá, jednotlivé básně zrcadlí momentální duševní rozpoložení básnířky, její vztah k okolnímu světu, lidem a v neposlední řadě k lásce.
Alena Bures
RECENZE: Aleš Černý - Za trest
David unese miliardářskou dceru a dostane výkupné. Jenže co teď s rukojmím, když se vás nechce pustit? Ve svižném příběhu Aleše Černého se dozvíte nejen to, že stockholmský syndrom může být fakt problém...
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi
Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...
Lebku svaté Zdislavy se podařilo vyjmout z betonu, kterým ji zalil zloděj
Lebku svaté Zdislavy se expertům podařilo vyjmout z betonu, oznámili liberečtí policisté. Relikvie...
Malí sokoli si hoví v areálu elektrárny Dukovany 120 metrů nad zemí
Bezpečný domov. Pro sokoly stěhovavé má trochu jinou podobu, než si asi řada lidí představuje....
Expozice na přehradě Les Království na Trutnovsku zahájí sezonu 6. června
Prohlídková sezona expozice na přehradě Les Království na Trutnovsku začne 6. června. Protože počet...
Při nehodě na D6 auto skončilo na střeše. Zasahují záchranáři, dálnice je zavřená
Na dálnici D6 u Bošova na Karlovarsku havaroval osobní automobil, převrátil se na střechu. Dálnice...

4+1/L, 80m2, DV, 2/4p, Rožmitál p. Tř.
Sídliště, Rožmitál pod Třemšínem, okres Příbram
4 150 000 Kč
- Počet článků 32
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 271x




















