Tichá holka: nevšední příběh ze školních lavic

Torey L. Hayden nastupuje jako učitelka na novou školu. Jaký bude její první školní rok? Dostává speciální třídu poněkud problémových dětí, ale není už žádná elévka a na práci se těší. Miluje výzvy a věří, že se svými bohatými pedagogickými zkušenostmi to zvládne.

Přesto jí právě tento školní rok postaví do cesty nejednu překážku. Největším oříškem je sedmiletá dívenka Venus, která nemluví, a zdá se, že ani nevnímá, co se kolem ní děje. Její apatii občas vystřídá záchvat vzteku a bezuzdné agrese, ale jinak není čeho se chytit. Torey si zpočátku myslí, že je Venus hluchá, a zkouší to se znakovou řečí. Později má podezření na autismus, ovšem ani jedno z toho tak docela nesedí.

Ve třídě se scházejí i další problémoví jedinci: divoký, výbušný a příliš hlučný Billy, který neustále vyrušuje a drze remcá, hyperaktivní dvojčata s diagnózou fetálního alkoholového syndromu (matka v těhotenství pila jak duha), a v neposlední řadě osmiletý kluk Jesse, který má obsedantně kompulzivní poruchu a Tourettův syndrom. Žádný z chlapců nejde daleko pro ránu a Torey je hned první den jasné, že nudit se rozhodně nebude. Je šťastná, když jí ředitel alespoň na odpolední výuku přidělí asistentku. Mezi oběma ženami se ale vyvine napětí a vzájemné neshody jenom komplikují už tak dost těžkou situaci ve třídě.

Román Tichá holka od Torey L. Hayden je syrově realistický. Autorka nijak nezjemňuje fakt, že práce s dětmi s poruchami chování je velmi náročná a často depresivní. Jsou okamžiky, kdy se výchovným pracovníkům zdá, že se dostali do slepé uličky a nikdy už nenaleznou cestu ven. Torey L. Hayden si ale ke svým svěřencům vytváří silné citové pouto založené na lásce a pochopení duše deprivovaného dítěte. Často musí jít až ke kořenům bolesti a odkrýt postupně nánosy lhostejnosti, okatého předstírání nebo odevzdané pasivity. Jestli má takové úsilí smysl, toť otázka do pranice.

Vzhledem k tomu, že většině dětí z Toreyiny třídy se nakonec podaří začlenit se zpátky do společnosti vrstevníků a vrátit se k „normálním“ dětem do „normálních“ tříd, bych řekla, že to smysl rozhodně má. Záleží i na tom, jak se na podobné „začleňování“ dětí s poruchami chování dívá společnost, a to může být u nás jiné než v USA. V ČR se přece jen ještě dost často objevují názory, že takové jedince je třeba separovat a "pro jejich vlastní dobro" vzdělávat zvlášť. Ono z nich nakonec stejně nic nebude, jak by řekli mnozí. U nás se holt stále ještě staví na vyčleňování ze společnosti místo začleňování. Toť pozůstatek komunistického způsobu uvažování.

Příběh Tichá holka od Torey L. Hayden rozhodně stojí za přečtení. Bude se líbit všem, kteří se zajímají o psychologii, speciální pedagogiku nebo se sami přímo věnují práci s handicapovanými dětmi a dětmi s poruchami chování. Ani běžný čtenář by nemusel být zklamán, ačkoliv je škoda, že kniha má jen jeden rozměr a scéna za scénou se odehrává ve škole. Chybí tak prostor k nějakému vydechnutí či odlehčení, místy máte zkrátka pocit, že to na vás lidově řečeno všechno padá.

Torey L. Hayden je americká pedagožka, terapeutka a spisovatelka. Kromě speciální pedagogiky svůj zájem zaměřuje i na klinickou psychologii a výzkum. Její romány ze školního prostředí jsou velmi populární. Jedná se o skutečné příběhy z vlastní praxe, které vpouštějí trochu světla do míst, kam se většina z nás nikdy nedívá. Tichou holku vydalo letos nakladatelství Portál. V Portálu také vyšly další knihy této autorky, a sice Spratek, Tygřice, Zvíře, Sebranka nebo Dračice a mazánek. Do češtiny přeložila Linda Bartošková.

Román Tichá holka od Torey L. Hayden si můžete koupit na webu Knihy.iDNES.cz v elektronické (ePUB, Mobi, PDF) nebo v klasické knižní podobě.

Autor: Alena Benešová | sobota 2.5.2015 19:00 | karma článku: 10,80 | přečteno: 577x