Tip na knihu: Proroci z fjordu Věčnosti

Jednou z knižních novinek, které přineslo letošní horké léto, je historický román norsko-dánského autora odehrávající se koncem 18. století v Grónsku. Kim Leine má všechny předpoklady pro zasazení děje příběhu právě sem, sám totiž

v Grónsku 15 let žil, a tak mu nechybí vhled do mentality místních obyvatel ani znalost kultury azvyků Inuitů. Čtenáři se tak dostává do rukou téměř pětisetstránkové hluboce propracované mnohovrstevnaté dílo z prostředí, o kterém téměř nic nevíme. Romány, jejichž děj nám přiblíží exotiku Grónska, by se daly spočítat na prstech jedné ruky, a i to je důvod, proč sáhnout právě po Prorocích.

Hlavní hrdina Morten Falck je podobně jako sám autor původem Nor. Na přání otce se vydává do Kodaně, aby zde vystudoval na kněze, přestože ho to táhne spíše k medicíně a studiu přírodních věd. Velkoměsto mladíka z venkova okouzlí a zároveň znechutí. Morten je velkým ctitelem Rousseaua, touží se zbavit maloměšťáckého ducha bujícího v dánské splečnosti i okovů nasazených společenskými pravidly. Po studiích se rozhodne pro misijní cestu do Grónska, toho času dánské kolonie. Místo snoubenky si s sebou bere krávu a s naivními představami míří vstříc svému poslání, pevně rozhodnutý nechat všechny problémy na pevnině.

Zajímavostí je, že autor vůbec nepoužívá klasickou přímou řeč. Vypustil uvozovky i uvozovací věty, což jeho vyprávění značně zjednodušilo, aniž by se text stal nepřehledným nebo pozbyl na významu. Na první pohled je zcela jasné, kdo co říká a s jakou intonací, výroky postav nijak neztrácejí na údernosti a síle výpovědi. Takové zjednodušení si může dovolit jen skutečný mistr slova, u ostatních by lehce došlo k chaosu.

Román Proroci z fjordu Věčnosti otevírá mnoho témat. Na pozadí střetu dvou rozdílných kultur tu znovu ožívá otázka kolonialismu, nadřazení jednoho národa národu jinému, svoboda jednotlivce v souvislosti se svobodou kolektivní, přesvědčení o nutnosti nahradit pohanské zvyky křesťanskými obřady a stanovit pevnou hranici mezi pravou vírou a kacířstvím.

Autor se drží skutečných historických událostí. Fakta čerpal ze zápisků norských a dánských misionářů, z jejich dopisů rodinám a deníků, které se mu podařilo získat k nahlédnutí. Tak například víme, že grónská osada Proroků, podle které kniha dostala svůj název, skutečně existovala. Bylo to malé společenství domorodců, kteří přijali křesťanství, ale dánskou svrchovanost a autoritu církve

přijmout nechtěli. Povinností pastora se ujal jeden z místních mužů, ten pak kázal v kostele, křtil, oddával i pohřbíval, přestože nikdy nebyl vysvěcen na kněze. Takové jednání bylo z hlediska konfese nepřijatelné a není divu, že si představitelé obce vykoledovali nařčení z kacířství a že na ně byl jménem krále vydán zatykač.

Tento v pořadí již čtvrtý román Kima Leina získal Cenu Severské rady za literaturu 2013 a nutno dodat, že má v sobě opravdu kus oné pověstné severské temnoty. Scény plné krutosti a násilí jsou příliš dlouhé a detailně popisované, atmosféra frustrace a zmaru vtahuje čtenáře až moc hluboko a lidské životy vyhasínají mnohdy zcela zbytečně. K tomu přičtěme špínu, parazity, všudypřítomné nemoci jako mor, choleru nebo tyfus a vysokou úmrtnost dětí. Hrdinové často padají až na dno a bezmocně se zmítají v bludném kruhu bolesti, výčitek svědomí a nenávisti. Přesto knihu nelze odložit a jen tak zapomenout. Natolik je čtenář autorovým světem fascinován. Temnou stránku vyvažuje poetické líčení divoké severské přírody i pocit sounáležitosti s lidmi, kteří jsou nám tolik vzdálení, a přesto s námi mají mnoho společného. Proto také román Proroci z fjordu Věčnosti osloví čtenáře všude na světě, napříč kulturami a bez ohledu na náboženské vyznání, a v tom je jeho síla.

 

 

Autor: Alena Benešová | pátek 28.8.2015 14:35 | karma článku: 6,98 | přečteno: 286x

Další články autora

Alena Benešová

Země zaslíbená - pravdivý příběh židovského státu

Izraelský novinář a spisovatel Ari Šavit (1957) vyrůstal jako mnozí jeho krajané s pocitem strachu v zemi, kde jsou války, teroristické útoky a vyhrocené situace na denním pořádku. Izrael, jak jej dnes vnímáme, je silnou a

5.5.2016 v 16:52 | Karma: 19,61 | Přečteno: 745x | Diskuse | Kultura

Alena Benešová

Osada: nezapomenutelná sci-fi z 80. let v novém kabátě

Milovníci žánru sci-fi si možná vzpomenou na knihy ruského autora Kira Bulyčova, které u nás vycházely v osmdesátých letech minulého století. Jednalo se převážně o tvorbu pro děti a mládež publikovanou na pokračování v časopisech

4.2.2016 v 8:50 | Karma: 12,14 | Přečteno: 452x | Diskuse | Ostatní

Alena Benešová

Hrbáč Matthew Shardlake opět řeší zločin v tudorovské Anglii

Oblíbený britský autor historických románů Christopher John Sansom vydává další z řady detektivních příběhů s právníkem Matthewem Shardlakem odehrávající se v Anglii za vlády Jindřicha VIII. Kniha se doma v Británii okamžitě...

23.1.2016 v 16:41 | Karma: 14,30 | Přečteno: 527x | Diskuse | Kultura

Alena Benešová

Život bez otce aneb zpověď luxusní pražské prostitutky

Při procházení knižních novinek na trhu mě zaujala prvotina české autorky, která slibuje příběh ženy trpící depresemi a psychickým syndromem zvaným depersonalizace. Celý název knihy zní Život bez otce s diagnózou depersonalizace.

14.9.2015 v 14:20 | Karma: 14,27 | Přečteno: 1600x | Diskuse | Kultura

Alena Benešová

Tichá holka: nevšední příběh ze školních lavic

Torey L. Hayden nastupuje jako učitelka na novou školu. Jaký bude její první školní rok? Dostává speciální třídu poněkud problémových dětí, ale není už žádná elévka a na práci se těší. Miluje výzvy a věří, že se svými bohatými pedagogickými zkušenostmi to zvládne.

2.5.2015 v 19:00 | Karma: 10,80 | Přečteno: 578x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk

24. dubna 2025

Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...

Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí

24. dubna 2025

Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...

Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí

24. dubna 2025

Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...

Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

23. dubna 2025  23:02

Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1131x
Mám ráda biografické romány, literaturu faktu, rajskou omáčku a taky třeba Járu Cimrmana nebo francouzskou zpěvačku Zaz. A protože Češi jsou národ "prosíravý" (řečeno slovy klasika), stále je a bude o čem psát.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.