Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fatwa nad Tlustým

Mirek Topolánek vystoupil s emotivním projevem na sjezdu Strany zelených. Symbolicky zmačkal svůj původní koncept a mluvil spatra. Hřímal, gestikuloval, bez kravaty, lidsky, jako rodič, jako člověk. Fuj, odsoudil vydírání a špiclování dcery Zubové. Ale politika v sobě nezapřel. Po slovech lítosti ihned stočil na svého úhlavního soka. Tlustý musí z kola ven, zavelel.

Sjezd zelených svolal Martin Bursík proto, aby se zbavil své úhlavní sokyně Dany Kuchtové. Ještě před ním ale v teplickém kulturním domě vystoupil jako předskokan Mirek Topolánek. Aby si pro změnu on vyřídil stranické účty s Vlastimilem Tlustým.

O pořadu, který ještě nikdo neviděl, protože jej televize odvysílá až příští týden, prý věděl už od minulého pátku. A nespal kvůli němu. Na páteční "nepřipravený" projev se mohl celý týden připravovat. A mohl přemýšlet, jak se k problému postaví. Omluví se? Rozzlobí se na Moravu? Bude zapírat? Svede vinu na jiného? A co řekne zeleným? Podobná zpráva před jejich sjezdem nutně musí působit výbušně.

Nakonec na to přišel a nápad je to chytrý. Když svede vinu na Tlustého, zabije dvě mouchy jednou ranou. Setřese ze sebe vinu a ještě navíc zasadí úder svému kritikovi.

Zelení mu při výpadu proti Tlustému bouřlivě zatleskali, premiér dal Zubové květinu a mnoho delegátů zalapalo po dechu. Najednou už nejde o Moravu, najednou nikomu nevadí, že Morava mluvil o zadání, úkolu a stranické práci. Topolánek zakončí svůj emotivní projev ještě emotivnějšími otázkami, ve kterých obviní média a ještě jednou vyhlásí fatwu nad Tlustým. Tlustý musí ze Sněmovny. A opět potlesk a pak už jen přiznání zvažovaného odchodu z politiky, té špíny, aby poté vyděšené publikum ujistil, že se ale nevzdá, je bojovník a s tou špínou kolem se popere. Aby nemusel odpovídat na otázky, spěšně opustí sál, pozvání do Nedělní partie už pod jinou záminkou odmítl v týdnu. A je odpracováno. Politikova mise skončila.

Ale abychom nebyli na premiéra příkří. Mohl se zachovat jinak? Nejednali bychom v jeho situaci stejně? Kdyby nám hrozil pád naší vlády kvůli nevyzpytatelné místopředsedkyni Strany zelených a do toho jsme museli vysvětlovat, proč náš poslanec sháněl kompromitující materiály na další zelenou političku, nesehráli bychom na sjezdu také podobné divadlo? Nepohoršovali bychom se nad tou špínou, nemluvili bychom spatra a bez kravaty a neshodili bychom vše poté na svého úhlavního vnitrostranického nepřítele, když se to tak přímo nabízelo? Neodpoutali bychom pozornost od podstaty problému a nezačali mluvit o odchodu a vině médií?

Mirek Topolánek je zkušený politik, obtížný úkol zvládl na jedničku. Morava se má od něj co učit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Adam B. Bartoš | sobota 6.9.2008 12:54 | karma článku: 42,31 | přečteno: 13010x
  • Další články autora

Adam B. Bartoš

Směřujeme ke světovládě. Havel tleská, Klaus varuje

Nedávno uběhnuvší dvacetileté výročí sametové revoluce bylo příležitostí pro oba naše žijící prezidenty a věčné to názorové souputníky, aby veřejnosti opět představili svůj světonázor a obhájili dosavadní politické kroky. A jak už to tak při rekapitulacích bývá, oba zároveň pohlédli do budoucnosti.

28.1.2010 v 22:27 | Karma: 29,94 | Přečteno: 3351x | Diskuse| Ostatní

Adam B. Bartoš

O svobodě slova

Vážený pane eurokomisaři, vážené dámy a pánové, drazí přátelé, přemýšlel jsem, co po všech těch vzletných slovech i zajímavých informacích, které tu zazněly na dřívějších setkáních, říci, aby to mělo hlavu a patu a bylo pro Vás zajímavé.

16.12.2009 v 15:53 | Karma: 35,41 | Přečteno: 3979x | Diskuse| Ostatní

Adam B. Bartoš

O Wilderse nejde, problém je v nás

Co je to za svobodu slova, za volný pohyb osob, kterými se slavná Evropská unie tak pyšní, když v praxi nefungují? Když se může stát něco tak skandálního, jako že ministryně vnitra nevpustí na území země, která je členem EU, poslance a předsedu parlamentní strany jiné členské země EU, navíc když onen přicestuje na pozvání poslance první země. Asi něco takového si řekli organizátoři pozvání Geerta Wilderse do České republiky. Nad Británií si poklepali na čelo, mávli nad ní rukou. My vám ukážeme, že v zemích střední Evropy ještě není vše ztraceno a že máme více odvahy, než postdemokratické země Západu. Asi tak nějak vznikl nápad pozvat odvážného holandského politika do Česka.

29.11.2009 v 23:14 | Karma: 39,94 | Přečteno: 4003x | Diskuse| Politika

Adam B. Bartoš

Kavalírová za normalizace publikovala pod hlavičkou ministerstva

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová měla za normalizace na ministerstvu práce a sociálních věcí významné postavení. V roce 1973 zde dokonce vydala sborník přednášek. A ačkoli kritikům v konfederaci vyčítá údajné členství v KSČ, sama žila s muži spjatými s režimem.

13.10.2009 v 21:48 | Karma: 21,51 | Přečteno: 2735x | Diskuse| Ostatní

Adam B. Bartoš

Havel a spol. pomáhají budovat Eurábii

Česká republika dohání západní Evropu a po jejím vzoru pomáhá budovat Eurábii - zasazuje se o všestranný rozvoj vztahů mezi Evropskou unií a arabským světem. Zdá se vám to jako sci-fi? Je to realita. Po českých ministerstvech koluje dvacetistránkový akční plán tzv. Aliance civilizací, který má napomoci sližování západního a muslimského světa. Materiál jednotlivým ministerstvům doporučuje konkrétní opatření k naplnění těchto cílů. Podporovateli tohoto projektu jsou lidé z okruhu exprezidenta Havla.

4.9.2009 v 0:32 | Karma: 37,15 | Přečteno: 7511x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3993x

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky