Simultánní přepis - porovnání
Když potřebuje člověk s postižením sluchu na nějaké akci simultánní přepis, aby věděl, co se říká, potřebuje přepis doslovný.
Doslovný profesionální přepis nám poskytují sociální firma Transkript online a centrum zprostředkování simultánního přepisu při České unie neslyšících.
V některých případech, když to není na přednášce, konferenci, při úředním jednání atd., ale třeba při rodinné návštěvě však nejde tolik o rychlost psaní, ale především jde o množství napsaného. Zkomprimované sdělení z deseti rozvitých vět do tříslovné holé věty, se totiž nedá v hlavě zpětně „rozbalit“ zase do těch deseti vět.
Zjednodušený (zestručněný) přepis pravděpodobně uvítají ti, kterým je český jazyk jazykem cizím. Například někteří uživatelé znakového jazyka. Zrovna tak, jako bych uvítal zestručněný přepis třeba já, kdyby byly proslovy a psaní v angličtině. Pro toho, komu je mateřským jazykem jazyk ve kterém probíhá přepis, může být zestručňování dokonce urážlivé.
Ale samozřejmě, byl jsem rád, že mi vůbec někdo psal a mohl se tak zúčastnit akce v malém městě, na kterou by žádný profesionální přepisovatel kvůli dvěma hodinám (18.00 – 20.00), 60 kilometrů večer asi ani nejel.
Teprve když člověk vidí ten obrovský rozdíl, tak ještě víc ocení to, co od Transkriptu a CZSP máme.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Ztlumeno
Není se za co stydět a je lepší postižení sluchu nemaskovat
Když někdo nevidí nebo má protézu, většinou se to nesnaží skrývat. U postižení sluchu ale spousta lidí cítí potřebu maskovat ho, což pak vede jen k nedorozuměním a zbytečným trapasům.
Ztlumeno
Neslyším a komunikuji česky - tlumočníka do znakového jazyka opravdu nepotřebuji
Většina lidí s postižením sluchu mluví česky. Přesto se často automaticky předpokládá, že potřebují tlumočníka do znakového jazyka. Proč to stále mate?
Ztlumeno
I ohluchlý slyší, když je pochopen
Dnes bych se chtěla podělit o své zkušenosti s kolegy v zaměstnání, kteří byli 30 let součástí mého pracovního života, protože právě tito lidé rozhodovali o tom, jak se budu v kolektivu cítit
Ztlumeno
Česká televize částečně zpřístupnila živé iVysílání divákům s postižením sluchu
Po několika letech od spuštění nové verze webových stránek iVysílání opatřila Česká televize titulky i právě vysílané pořady a odstranila tak jednu z bariér.
Ztlumeno
Jsem neslyšící, čtu, neznakuji aneb když hluchota neznamená znakovku.
Tímhle článkem nechci znevažovat tlumočení, určitě je fajn pro 2-5% lidí, kteří se neslyšící narodili, je to jejich rodný jazyk a zásadní komunikační prostředek.
| Další články autora |
Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou
Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče
Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi
Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...
Větrné elektrárny ve Vrančicích na Příbramsku nebudou, lidé je odmítli v referendu
Lidé ve Vrančicích na Příbramsku v pátečním referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo...
Ostravská galerie PLATO slaví deset let víkendovým přespáním v zahradě
Ostravská galerie PLATO, která se zaměřuje na prezentaci současného umění, připravuje víkendový...
Tvůrci mohou přihlašovat své filmy na další ročník Sportfilmu v Liberci
Mezinárodní festival Sportfilm začal přijímat přihlášky od tvůrců sportovních filmů pro soutěžní...
Jeseník zavede chytrou evidenci veřejného osvětlení, označí 2400 sloupů
Jesenická radnice zavede chytrou evidenci veřejného osvětlení. Přibližně 2400 sloupů dostane své...

Prodej bytu 2+kk 35 m2
Českobratrská, Ostrava - Moravská Ostrava
4 051 450 Kč
- Počet článků 164
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 677x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz




















