Chybná výslovnost cizích slov osob se sluchovým postižením
Když jsem neslyšel asi dva roky (ohluchl jsem ve věku 40 let v roce 2003), napsala mi Mgr. Věra Strnadová, že její známá si v restauraci objednávala "coca colu" a ne "koka kolu", protože nikdy výslovnost neslyšela. V té době mi to přišlo docela úsměvné, jelikož jsem výslovnost do té doby slyšel snad milionkrát a vůbec mi nepřišlo, že by to někdo mohl vyslovovat jinak.
Po téměř deseti letech neslyšení jsem se však začal dostávat do stejné situace, jako ta paní s "coca colou", jelikož často vyslovuji tak, jak to slovo vidím několik let psané.
Proč vyslovujeme, jak je psáno
- nikdy jsme to neslyšeli v mluvené podobě
Tohle je asi nejčastější důvod. Když někdo slyší několikrát "Karolína Pík", vyslovuje "Pík". Když někdo pouze vidí mnohokrát "Peake", vyslovuje "Peake" (a hned je za blba)
- neznalost jazyka
Nevíme, v jakém jazyce slovo je a že je tedy jiná výslovnost od psané podoby. Například ono příjmení Karolíny Peake. Můj soused "Karel Laube" se vyslovuje "Laube". Jenže kdo neví, že jedno jméno je německé a druhé anglické (a s jinou výslovností), vyslovuje "Peake", jak to několik let pouze vidí.
Nebo ani neví, že se jedná o cizí slovo s jinou výslovností.
- neznáme pravidla výslovnosti
Ve škole jsme z cizích jazyků měli pouze ruštinu, jiné jazyky nebyly vítány.
- některá slova jsou počeštělá
Hlavně ta z počátků internetu. ICQ, Skype, CD... Napadlo by vás vyslovovat "SíDí"? Mě rozhodné ne, a když jsem se s tím jednou setkal, nevěřil jsem vlastním uším (tenkrát jsem ještě slyšel). A například zrovna "Skype" se u nás vyslovovalo vždy "Skype". Teď se vyslovuje správně "Skajp". Zrovna tak ICQ bylo "ÍCéKvé", nikoli jako dnes "AjSíKjů".
- automatika
Když slyšící slyší několikrát denně třeba to "Karolína Pík", ani ho nenapadne číst to jinak. Je to zkrátka automaticky, a zrovna tak nenapadne toho, kdo vidí psanou podobu, číst (vyslovovat) jinak. Automaticky vyslovujeme třeba "escribe" místo "ískrajb“.
Osobně raději upřesňuji: "Píše se to eScribe, jak se to vyslovuje, nevím, protože jsem to nikdy neslyšel."
V případě, kdy je druhá strana empatická, toleruje chybnou výslovnost a ví, oč jde. Pokud je druhá strana empatická a zároveň i vstřícná, napíše správnou výslovnost, za což jsem vděčný.
Jenže někomu říkat/psát, že se v něčem mýlí (nejen výslovnost - cokoli) s úmyslem pomoci je velmi často ošemetné, protože poučovaná strana se mnohdy zcela bezdůvodně urazí. Urazí se pouze blbec. Jenže ten, kdo chce pomoci, nemusí do té chvíle vůbec vědět, že jedná s blbem. Dokonce se mi jednou stalo, že se strašně urazila má dlouholetá kámoška a od té doby se mnou nemluví. Rovněž totiž upozorňuji na chyby - tak, jako se mi líbí, když někdo upozorní mě. Asi to z mé strany bude i jakási profesionální deformace z toho, jak zhruba 18 let poskytuji počítačové poradenství. Každopádně ona kámoška asi neznala:
Božena Němcová: "Upřímný přítel je ten, kdo Tě napomene, kdo Ti řekne pravdu do očí; toho si važ."
Za trpělivé vysvětlování toho, jak se co píše, děkuji především zeťi Radkovi a Honzovi z "mlsária", kteří mi to často napíší i sami od sebe, když slyší mé hrůzy, a já pak nevypadám (třeba na úřadu) jako úplný pitomec, nýbrž jen částečný.
Chybnou výslovnost tedy u osob se sluchovým postižením tolerujte a "s citem pro věc" na ni upozorněte.
Díky 749x za sebe i ostatní osoby s postižením sluchu.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Ztlumeno
Pan Dušek ohluchl a příjem do nemocnice

Náhle ohluchlí ve středním věku a později jsou najednou vytrženi z celého dosavadního světa. Většinou přijdou o práci, nikomu nerozumí a jsou odkázáni na to, co jim kdo napíše, protože jinak komunikovat neumí (jen mluvit).
Ztlumeno
Příběhy pana Duška – pan Dušek neslyší zdroj hluku

Často se můžeme setkat s mýtem, že se ztrátou jednoho smyslu nějak zdokonalí druhý (nevidomý dokonale slyší, neslyšící dokonale vidí). To by pak hluchoslepí lidé vůbec neexistovali a neslyšící by nenosili brýle.
Ztlumeno
Přelévání titulků: Pomoc pomalejším čtenářům, nebo problém?

Dříve titulky mizely rychleji, dnes „čekají“ na další a zůstávají déle viditelné. Pomáhá to pomalejším čtenářům, ale zároveň zakrývá důležité informace na obrazovce. Je to krok správným směrem, nebo spíš překážka?
Ztlumeno
Domácí automatický titulkovač

Zkuste si u televizoru vypnout zvuk. Budete rozumět tomu, co se říká? Takto televizor vnímají diváci, kteří neslyší. Ale i slyšící, kteří mají televizi ztlumenou. Aby jej šlo sledovat bez zvuku, jsou potřeba titulky.
Ztlumeno
Ohluchlý a domovní zvonek: Vychytávky pro život bez zvonění

Jaký je život bez signalizace domovního zvonku? Pro lidi s postižením sluchu to znamená složitější domluvu. Naštěstí dnes existují technologie, které mohou usnadnit život nejen jim, ale i slyšícím, kteří očekávají návštěvu.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Soud vyhověl odvolání Cimického, ruší rozsudek a vrací ho zpátky k soudu
Aktualizujeme Městský soud v Praze vyhověl odvolání, které podal psychiatr Jan Cimický. Ruší tím rozsudek v plném...
Senát jedná o petici, aby stát nadále financoval školní kuchařky i uklízečky
Přímý přenos Petici proti tomu, aby školní kuchařky, uklízečky či školníky a další nepedagogické pracovníky...
Kde nejlépe oslavit první máj? Nejlepší akce přehledně: stavění májky, protesty i degustace
Kdo by si nechal ujít polibek pod rozkvetlou třešní, který zaručí, že dámy „neuschnou“? Oslavy 1....
Hawker Hurricane se vrátil na nebesa. Připomněl československé letce z RAF
Nadšenci letecké historie mohli v pondělí nad pražským letištěm Točná sledovat letadlo Hawker...
- Počet článků 157
- Celková karma 8,00
- Průměrná čtenost 686x
Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.
S podporou Blog iDNES.cz