Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

Někdy v druhé polovině osmdesátých let se mi zachtělo nového kazetového magnetofonu s radiem. Ty ze Západu nebyly k dostání, člověk přišel do obchodu a dozvěděl se, že kazeťáky nejsou a zkuste se zeptat za měsíc. A za měsíc to samé. Takhle to přátelé nefungovalo, to jste se museli dostat do skladu a tam už se něco našlo. Jenomže, jak se tam dostat?

Já měl štěstí, moje teta pracovala v malém jihomoravském městě - Moravském Krumlově jako prodavačka v prodejně maso-uzeniny. Obchod byl na náměstí stejně jako ty ostatní včetně elektra. A tak se to domluvilo, já jednou přijel za tetou, a vyrazili jsme do skladu prodejny elektra. Teta se pozdravila s prodavačkou a pak řekla: „Tak tohle je náš Jenda a on si přijel z Brna pro ten kazeťák.“ Paní prodavačka mi převedla sortiment, celé dva kusy, jeden normální kazeťák a jeden dvojče, pamětníci ví, co to bylo zač. Já si vybral dvojče značky Toshiba za rovných 7000 korun, což v té době byly mé necelé tři platy. Závěr našeho nakupování byl kouzelný, prodavačka pak řekla tetě, „ty Miruš, já si zítra přijdu pro ty jatýrka.“

Mít tetu řeznici, sestru mé mámy, bylo tenkrát k nezaplacení, lepší jak dneska Mastercard. To, že jsme měli kvalitní maso, na které se běžně stály fronty, bylo samozřejmostí. Ale sehnat se přes tetičku dalo i další úzkoprofilové zboží, jednou jsem takhle pomohl i kolegyni v práci. To byla zrovna doba, kdy nebyly k dostání citrony, za komunistů totiž furt nebylo něco k dostání, a ona, že má nemocné dítě a ty citrony pro ně nutně potřebuje. Tak jsem jí je tedy přivezl. Mírně jsem tehdy od tety dostal vyhubováno, že tohle bylo naposled, protože ona fakt nemůže zásobovat celé Brno. Jo holt tehdy byli prodavači dobře organizovanou mafií a vzájemně si vycházeli vstříc. Kdo k nim tak nějak patřil, měl se dobře.

Později kolem roku 2000 jsem kupoval nový kazeťák už s přehrávačem CD. To už ovšem nebylo žádné dobrodružství, to jsem normálně přišel do obchodu, tam bylo k dispozici minimálně deset druhů přístrojů, já si vybral jeden za čtyři tisíce, což byl asi pětina mého tehdejšího platu a odcházel domů s novýma kazeťákem.

Mně ovšem takové nakupování normální nepřipadá, že místo do prodejny zamířím do skladu. Tenkrát to ovšem jinak nešlo. Přitom za komunistů byl trvalý chronický nedostatek mnoha druhů zboží normálním jevem. Jako pamětník o tom vím svoje. Z potravin nebyly v obchodech, čočka, fazole, jeden čas kakao, jindy sirupy atd. Také se stávalo, že v prodejnách jeden čas chyběly toaletní papír nebo dámské hygienické vložky. Jen pro známé byly kvalitní prací prášky.

Na konci osmdesátých let se stávaly velké fronty na barevné televize a auta značky Škoda favorit. Pamatuji si z té doby takový vtip. Před mototechnou (tehdejší prodejna aut) stojí fronta na Favority. Tu vyjde prodavač, a řekne, „kdo má dolary, může dovnitř.“ Jeden člověk se sebere a odjede favoritem, za chvíli vyjde prodavač znovu a řekne, „kdo má marky, může dovnitř.“ Tak tentokrát pět lidí odjede novými auty. Za chvíli prodavač vyjde znovu a ptá se, „tak kdo má VUML“ (Večerní univerzita marxismu leninismu – komunistická škola). Jeden človíček se nesměle přihlásí a prodavač na to, „tak pojdte sem, tady si stoupněte, a vy těm lidem vysvětlíte, proč favority nejsou.“

A to nebylo jen o nedostatkovém zboží, horší byly samozřejmě duchovní útisk a nesvoboda. Dost dobře tedy nechápu, jak někdo může obdivovat tuto hnusnou dobu. Jistě, soudruzi vysoce postavení komunisté měli k dispozici vlastní obchody, kde se daly koupit kvalitní potraviny a vůbec špičkové zboží, avšak ostatní lidé je nezajímali.

Je to také tak trochu má odpověď na včerejší blog pana Komárka.

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 23.2.2024 10:09 | karma článku: 28,43 | přečteno: 698x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Fico rozeštvával Slovensko, útočil na soudy a stýkal se s mafiány

Atentáty jsou v demokratické společnosti nepřípustné, o tom žádná. Kolem střelby na slovenského premiéra je ale řada otazníků, on sám je silně kontroverzní osobnosti, a jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři.

16.5.2024 v 13:05 | Karma: 36,29 | Přečteno: 4352x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

110 korun za pivo na hokejovém mistrovství je přiměřená cena

Někteří fanoušci šílí, jiní zase tvrdí, že je to v pořádku, já patřím k těm druhým. Cenu za půl litru plzně na zápasech hokejového mistrovství světa ve fanzónách považuji po zkušenosti z NHL za normální.

15.5.2024 v 13:52 | Karma: 10,94 | Přečteno: 441x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Bezcharakterní Zeman si vyznamenání nezaslouží, to už spíše „sudeťák“ Posselt

Návrh na ocenění bývalé hlavy státu v Poslanecké sněmovně neprošel. A to je dobře. Člověk, který akorát škodil vlastní zemi, lhal a rozeštvával lidi, má pouze nárok na hluboké opovržení.

14.5.2024 v 10:46 | Karma: 23,71 | Přečteno: 589x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Rusín Mondič: Češi se bojí ruských čekistů více než německých gestapáků

„Nepřinášeli jsme svobodu, ale smrt,“ uvedl výstižně Rusín Michal Mondič k chování Sovětů v Československu období po květnu 1945. Ruští směršovci perzekuovali čs. občany a řádili stejně jako předtím nacisté.

10.5.2024 v 10:36 | Karma: 20,44 | Přečteno: 457x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Příchod Američanů zabránil v Plzni masakru civilistů

Není pravdou, že americká armáda vstoupila do již osvobozené Plzně, naopak jí zachránila před hrozícím nacistickým terorem. Tamní německý velitel generál Georg von Majewski totiž odmítl kapitulovat před českými povstalci.

8.5.2024 v 11:55 | Karma: 19,86 | Přečteno: 590x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 3326
  • Celková karma 25,15
  • Průměrná čtenost 1805x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz