Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

Někdy v druhé polovině osmdesátých let se mi zachtělo nového kazetového magnetofonu s radiem. Ty ze Západu nebyly k dostání, člověk přišel do obchodu a dozvěděl se, že kazeťáky nejsou a zkuste se zeptat za měsíc. A za měsíc to samé. Takhle to přátelé nefungovalo, to jste se museli dostat do skladu a tam už se něco našlo. Jenomže, jak se tam dostat?

Já měl štěstí, moje teta pracovala v malém jihomoravském městě - Moravském Krumlově jako prodavačka v prodejně maso-uzeniny. Obchod byl na náměstí stejně jako ty ostatní včetně elektra. A tak se to domluvilo, já jednou přijel za tetou, a vyrazili jsme do skladu prodejny elektra. Teta se pozdravila s prodavačkou a pak řekla: „Tak tohle je náš Jenda a on si přijel z Brna pro ten kazeťák.“ Paní prodavačka mi převedla sortiment, celé dva kusy, jeden normální kazeťák a jeden dvojče, pamětníci ví, co to bylo zač. Já si vybral dvojče značky Toshiba za rovných 7000 korun, což v té době byly mé necelé tři platy. Závěr našeho nakupování byl kouzelný, prodavačka pak řekla tetě, „ty Miruš, já si zítra přijdu pro ty jatýrka.“

Mít tetu řeznici, sestru mé mámy, bylo tenkrát k nezaplacení, lepší jak dneska Mastercard. To, že jsme měli kvalitní maso, na které se běžně stály fronty, bylo samozřejmostí. Ale sehnat se přes tetičku dalo i další úzkoprofilové zboží, jednou jsem takhle pomohl i kolegyni v práci. To byla zrovna doba, kdy nebyly k dostání citrony, za komunistů totiž furt nebylo něco k dostání, a ona, že má nemocné dítě a ty citrony pro ně nutně potřebuje. Tak jsem jí je tedy přivezl. Mírně jsem tehdy od tety dostal vyhubováno, že tohle bylo naposled, protože ona fakt nemůže zásobovat celé Brno. Jo holt tehdy byli prodavači dobře organizovanou mafií a vzájemně si vycházeli vstříc. Kdo k nim tak nějak patřil, měl se dobře.

Později kolem roku 2000 jsem kupoval nový kazeťák už s přehrávačem CD. To už ovšem nebylo žádné dobrodružství, to jsem normálně přišel do obchodu, tam bylo k dispozici minimálně deset druhů přístrojů, já si vybral jeden za čtyři tisíce, což byl asi pětina mého tehdejšího platu a odcházel domů s novýma kazeťákem.

Mně ovšem takové nakupování normální nepřipadá, že místo do prodejny zamířím do skladu. Tenkrát to ovšem jinak nešlo. Přitom za komunistů byl trvalý chronický nedostatek mnoha druhů zboží normálním jevem. Jako pamětník o tom vím svoje. Z potravin nebyly v obchodech, čočka, fazole, jeden čas kakao, jindy sirupy atd. Také se stávalo, že v prodejnách jeden čas chyběly toaletní papír nebo dámské hygienické vložky. Jen pro známé byly kvalitní prací prášky.

Na konci osmdesátých let se stávaly velké fronty na barevné televize a auta značky Škoda favorit. Pamatuji si z té doby takový vtip. Před mototechnou (tehdejší prodejna aut) stojí fronta na Favority. Tu vyjde prodavač, a řekne, „kdo má dolary, může dovnitř.“ Jeden člověk se sebere a odjede favoritem, za chvíli vyjde prodavač znovu a řekne, „kdo má marky, může dovnitř.“ Tak tentokrát pět lidí odjede novými auty. Za chvíli prodavač vyjde znovu a ptá se, „tak kdo má VUML“ (Večerní univerzita marxismu leninismu – komunistická škola). Jeden človíček se nesměle přihlásí a prodavač na to, „tak pojdte sem, tady si stoupněte, a vy těm lidem vysvětlíte, proč favority nejsou.“

A to nebylo jen o nedostatkovém zboží, horší byly samozřejmě duchovní útisk a nesvoboda. Dost dobře tedy nechápu, jak někdo může obdivovat tuto hnusnou dobu. Jistě, soudruzi vysoce postavení komunisté měli k dispozici vlastní obchody, kde se daly koupit kvalitní potraviny a vůbec špičkové zboží, avšak ostatní lidé je nezajímali.

Je to také tak trochu má odpověď na včerejší blog pana Komárka.

 

Autor: Jan Ziegler | pátek 23.2.2024 10:09 | karma článku: 28,43 | přečteno: 698x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.

23.4.2024 v 12:42 | Karma: 16,74 | Přečteno: 466x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Je povinností Čechů přijít v případě ruské agrese Pobaltí na pomoc

Už jen z toho důvodu, že nás k tomu zavazují spojenecké smlouvy v rámci NATO. Putin si počíná v Pobaltí stejně jako kdysi Hitler v Československu. Rovnítkem je zneužívání národnostních menšin.

22.4.2024 v 12:20 | Karma: 24,21 | Přečteno: 876x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Beneš zradil a podpořil „chcimíry“, když navrhl odstoupení čs. území Německu

Technicky vzato, velezrada jako vyšitá. Prezident republiky vyslal už v polovině září 1938 svého emisara do Paříže s nabídkou předání asi 6000 km2 čs. pohraničí. Stalo se tak bez souhlasu vlády a parlamentu.

19.4.2024 v 12:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 744x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Ruský sport je jedna velká špína, kriminálníci, doping a podvody

V ruských sportovních soutěžích nyní startují delikventi, kteří utekli ze svých zemí před zákonem a vězením. A ani nepřekvapuje, že Rusové měli uplácet bývalého šéfa biatlonu, který jim za to kryl doping.

18.4.2024 v 11:14 | Karma: 21,38 | Přečteno: 646x | Diskuse| Sport

Jan Ziegler

Soudružko Konečná, za komunistů bylo cestování šíleně drahé a obtížné

Šéfka KSČM v zoufalství hází opravdové „perly“, které jsou k smíchu a pláči zároveň. Tak nedávno politovala na sociální síti X mladé, že sice mohou cestovat, ale jen když na to mají.

17.4.2024 v 12:15 | Karma: 30,46 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

ANO bylo pro zvýšení věku odchodu do důchodu. Havlíčkovi vadí zápis z Hradu

24. dubna 2024  14:43,  aktualizováno  15:14

Hrad zveřejnil záznam z jednání o důchodové reformě. Na té se zástupci vlády, ANO a Hradu shodli,...

V Černošicích spadlo do bazénku batole, skončilo podchlazené v nemocnici

24. dubna 2024  15:06

V Černošicích spadlo do zahradního bazénku 2,5leté dítě. Na místě zasahovali záchranáři, kteří jej...

Ficova vláda schválila zákon o veřejnoprávní televizi, z RTVS bude STVR

24. dubna 2024  13:08,  aktualizováno  15:04

Slovenská vláda ve středu schválila návrh zákona o Slovenské televizi a rozhlasu (STVR). Ten...

Za pomoc známým s daňovými podvody dostal šéf finančního úřadu podmínku

24. dubna 2024  15:01

Krajský soud v Brně ve středu opětovně uložil podmíněný a také peněžitý trest bývalému řediteli...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 3316
  • Celková karma 26,48
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz