Rusům v hotelu Brioni se zase tolik nestalo

Hudebníci z pražského filharmonického sboru, Rus Vladimír a jeho krajané v ostravském hotelu Brioni mají jedno společné, měli povinně souhlasit s politickou myšlenkou a podpořit „správný“ názor.

To je samozřejmě špatně. Číňané si podmínili vystoupení pražských filharmoniků ve své zemi tím, že oni podepíší prohlášení, ve kterém odsoudí postoje pražského primátora Zdeňka Hřiba, jakými byly přijetí předsedy exilové tibetské vlády Lobsanga Sangaye či vyvěšení tibetské vlajky, kterou se připomíná výročí čínské okupace této země.

Tento nehorázný nátlak připomíná neblahé shromáždění českých umělců v pražském Národním divadle v červnu 1942, na kterém přítomní odsoudili atentát na Heydricha a přihlásili se k loajalitě k nacistickému režimu. Podobná sešlost se ve Zlaté kapličce konala o 35 let později, kdy naši kulturníci pro změnu na nátlak komunistů zavrhli Chartu 77. Je známo, že takovými brutálními metodami si vynucují loajalitu totalitní režimy, ke kterým bezesporu patří i současná komunistická Čína. Kdo by chtěl její postup obhajovat, hájí de facto i nacistické způsoby. Je proto dobře, že filharmonici z hlavního města tyto nehorázné praktiky razantně odmítli.

Majitel ostravského hotelu Brioni zase po ruských turistech požadoval, že je ubytuje pouze v případě, když podepíšou prohlášení, v němž odsoudí ruskou okupaci Krymu.

Nejhůř ovšem dopadl obyvatel Moskvy Vladimír, který už před několika lety odmítl na příkaz svého zaměstnavatele - ruské státní letecké společnosti Aeroflot nosit svatojiřskou stužku. On to nechtěl z důvodu svědomí. Vedení firmy si ho pozvalo na kobereček, hrozilo mu vyhazovem a asi půlka kolegů považovala Vladimíra za fašistu. Před propuštěním jej sice bránil zákon, ovšem bez příplatků činil jeho základní plat v přepočtu 6000 Kč měsíčně a za tyto peníze se v drahé Moskvě žít nedá.

Filharmonici vyrazí místo Číny na Tchajwan, takže škodní nebudou a ruští návštěvníci si našli v Ostravě jiné ubytování. Hůře jistě dopadl Vladimír, protože s cejchem nepřítele státu se nové místo shání v Rusku těžce. Koneckonců kauzy filharmoniků a ruského pracovníka Aeroflotu jsou nesrovnatelné s ostravským případem. V něm se jedná o akci soukromého podnikatele, kterou sice chápu, ale považuji ji za kontraproduktivní. Uznávám, že pan hoteliér o svém postoji informoval otevřeně na webových stránkách, ovšem takovými způsoby se myšlení lidí nezmění. Oni třeba i podepíši dotyčné prohlášení, ale stejně si myslí svoje. Kdežto v oněch zbývajících dvou se jedná o nehorázný nátlak státu a státní společnosti.

Nechutné je však pokrytectví těch, kteří se rozčilují nad údajným bezprávím v Ostravě, ale šikana českých umělců ze strany Číny a osud perzekuovaného Vladimíra jim nevadí. Přitom se jedná o kauzy tisíckrát horší.            

https://forum24.cz/ovcacek-vychvaluje-svatojirskou-stuzku-a-bojuje-proti-tupe-nenavisti/

 

Autor: Jan Ziegler | pondělí 20.5.2019 18:12 | karma článku: 22,55 | přečteno: 901x