Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otřesné zacházení se sovětskými zajatci, Stalin byl horší jak Hitler

Patřili k hlavním obětem II. světové války. Prošli neskutečným peklem a paradoxně to přitom byli vojáci vítězné strany. Jednalo se o zajatce Rudé armády, se kterými zacházeli brutálně jak nepřátelé - Němci, tak i vlastní - Sověti.

Rudá armáda nemá zajatce, má jenom zrádce,“ prohlásil kdysi komunistický masový vrah a jeden z nejhorších zločinců v dějinách lidstva Josif Stalin a podle toho také vypadalo zacházení se sovětskými válečnými zajatci, kteří se dostali zpátky ke svým.

Začalo to už po ukončení sovětsko-finské války. V roce 1940 předala finská strana sovětským úřadům 5500 válečných zajatců. Všichni se dostali do zvláštního tábora ve vsi Juža v Ivanovské oblasti. Tábor byl obehnán ostnatým drátem, střežili je hlídky NKVD, zajatci nesměli psát ani svým nejbližším příbuzným, trpěli hladem většina z nich byl odsouzena k vysokým trestům vězení.

Nacisté bezohledně vraždili sovětské zajatce

Po napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem v červnu 1941 to bylo ještě horší. Vinou neschopného velení Rudé armády padly jen v prvním roce války do německého zajetí až tři miliony rudoarmějců. Čekalo je peklo na zemi. Němci se sovětskými zajatci zacházeli mimořádně krutě. Museli pochodovat stovky kilometrů do zajateckých táborů často vez vody, jídla a za neustálého bití. Kdo nemohl jít dál, byl zastřelen. Zabíjeni byli i nemocní a ranění.

Pokud byli zajatci transportováni vlaky, tak jen v otevřených nákladních vagónech a to za každého počasí, i v krutých mrazech. Zajatecké tábory byly často jen prostory obehnané ostnatým drátem bez jakéhokoliv vybavení, kde lidé dostávali v lepších případech jen minimum jídla, které nestačilo k přežití. Lékařská péče neexistovala. Nelze se divit, že sovětští zajatci umírali v takových nelidských podmínkách po statisících.

Němci se vymlouvali, že s tolika sovětskými zajatci nepočítali a logisticky péči o ně nezvládli. Jenomže, když sovětské obyvatelstvo, chtělo zajatcům pomáhat, tak jim to německé stráže nedovolily. Další námitkou z německé strany byl fakt, že SSSR v roce 1929 neratifikoval Ženevské konvence o zacházení s válečnými zajatci. Jenomže ani to ji neopravňovalo k takovým bestialitám. Proč to Hitler na východní frontě dělal, že dopustil takové ukrutnosti? Tak hlavně proto, že Rusové a další Slované pro něj byli podlidé. Ale nabízí se ještě další důvody. Vysvětlení přináší americký historik Timothy Snyder v knize Krvavé země. Nejspíš také proto, aby ve vojácích Wehrmachtu vzbudil strach, že s nimi v případě jejich zajetí Rudou armádou bude zacházeno stejně brutálně, a aby tedy bojovali až do konce.

V srpnu 1941 Stalin oznámil, že na sovětské válečné zajatce bude pohlíženo jako na dezertéry a jejich rodinní příslušníci budou uvězněni. Když Němci zajali jeho syna Jakova, poslal za mříže i vlastní snachu.

SSSR pohlížel na vlastní zajatce jako na zrádce vlasti a trestal i jejich rodinné příslušníky. Přitom lidé padli do německého zajetí vinou neschopných a nezkušených velitelů a také nesmyslných Stalinových rozkazů. Tak sovětský vůdce dlouho bránil svým vojákům v ústupu z Kyjeva, až tam Němci zajali více než 600 tisíc rudoarmějců.

Oběťmi stalinistických represí vlastní vojáci i civilisté

Za války odsoudili sovětské vojenské tribunály na milion vojáků Rudé armády, 157 000 z nich pak k trestu smrti. Tvrdě trestáni byli rodinní příslušníci údajných zrádců. Například manželka a matka generála Kačalova, který navíc ve skutečnosti padl v boji, dostaly osm let v gulagu.

Z osvobozených zajatců Rudé armády byly vytvářeny tzv. trestní útočné prapory Rudé armády, v nich i důstojníci byli nasazováni jako obyčejní vojíni, které byly v prvních liniích nasazovány proti dobře vyzbrojenému a bránícímu se nepříteli, což pro jejich příslušníky znamenalo jistou smrt.

K květnu 1945 pak byli v zámku ve Valticích umístěni osvobození sovětští váleční zajatci připraveni k návratu do vlasti. Těšili se marně. Jejich vlastní lidé – spolubojovníci je postříleli jako zrádce.

Netrpěli však jenom vojáci, ale i sovětští civilisté, které nacisté násilím odvlékli do Německa na nucené otrocké práce. Jenomže po osvobození hrůzy neskončily, ale pokračovaly. Tito ubozí lidé se totiž ocitli v sovětských filtračních lágrech. „Žijeme velice špatně, jídlo je úděsné. Dostáváme tři sta gramů na den, syrové těsto, teplé jídlo třikrát denně – půldruhého litru napolo s červy, sušenou brukví a červeným zelím. Abych pravdu řekla, za Němců jsme dostávali mnohem lepší a sytější. Hodně děvčat leží v nemocnici, umírají hladem….“ uvedla 13. 8. 1945 repatriantka G. Gelachová. „Sebrali nás 20 000 v jednom táboře a drží nás tu. Je nám tu moc zle. Každý den umírá mnoho žen a dětí,“ uvedla 2. 8. 1945 další z nešťastných žen V. Ljašenková.

Ano, Stalin byl v tomto ohledu horší jak Hitler. Nacistická krutost vůči vůči nepřátelům byla hrozná, ale byli to nepřátelé. Jenomže Stalin postupoval s mimořádnou surovostí vůči vlastním zbědovaným lidem, kteří zažili bezcitné zacházení od nacistů. Čekalo by se tedy, že po návratu do vlasti se jim dostane slušného ohleduplného přijetí, lékařské péče a všestranné pomoci. Místo toho byli tito nešťastníci umístěni do filtračních táborů a následně posláni do gulagů, kde je čekaly otřesné podmínky, těžká likvidační práce s minimem jídla. Proti německým lágrům to jaksi příliš velký rozdíl nebyl.

Teprve padesát let po válce rehabilitace nevinných

Stigma válečných zajatců pronásledovalo je a jejich rodinné příslušníky ještě desítky let po skončení války. O jejich rehabilitaci se snažil po Stalinově smrti v padesátých letech minulého století maršál Gerogij Žukov. Většina jeho návrhů však byla předsednictvem ÚV KSSS zamítnuta. Až v roce 1992 byla v kádrových dotaznících po zániku SSSR už v Ruské federaci zrušena otázka: „Byl jste vy nebo váš příbuzný v zajetí nebo na okupovaném území?“

Teprve 24. ledna 1995 byla výnosem prezidenta Ruské federace Borise Jelcina plně obnovena zákonná práva ruských občanů zajatých v boji s německými okupanty. K rehabilitaci nevinných tak došlo až 50 let po skončení války, Milion z nich se toho nedočkaly a zemřely v nespravedlivém opovržení jako zrádci vlasti.

Smutné rovněž je, že v současném mafiánském a zločineckém putinovském Rusku se v tamní až nacistické atmosféře znovu na tyto lidí pohlíží jako na zločince.

Prameny:

Alexandr Jakovlev, Rusko plné křížů, nakladatelství Doplněk, Brno 2008

Timothy Snyder, Krvavé země, nakladatelství Paseka, Praha 2013

Kolektiv autorů, Dějiny Ruska 20. století-díl II., nakladatelství Argo, Praha 2012

Zámek Valtice | egeon.cz

Autor: Jan Ziegler | středa 24.5.2023 12:56 | karma článku: 26,98 | přečteno: 595x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

28.6.2024 v 13:35 | Karma: 17,37 | Přečteno: 432x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

26.6.2024 v 13:10 | Karma: 18,03 | Přečteno: 440x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1004x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Výlet do jihočeského Kadova a okolí stojí za to

Jižní Čechy nabízejí spoustu krás, známých i méně známých. Vesnička Kadov na Blatensku patří k těm druhým. Ke známým pozoruhodnostem patří tzv. kadovský viklan, v okolí obce se nacházejí rybníky, kamenné útvary, turistické trasy.

20.6.2024 v 17:29 | Karma: 14,50 | Přečteno: 255x | Diskuse | Cestování

Jan Ziegler

Raději budu žít ve Francově Španělsku než ve Stalinově Rusku

Tato slova pronesl Sir Winston Churchill a přesně vystihují situaci ve Španělsku po vítězství konzervativních sil vedených generálem Francem v občanské válce v roce 1939. Nebyl to zápas dobra se zlem a dobro nezvítězilo.

19.6.2024 v 12:47 | Karma: 20,86 | Přečteno: 494x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

  • Počet článků 3350
  • Celková karma 21,72
  • Průměrná čtenost 1799x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz