Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

Vážené odbory, opět chcete zažít hospody s nápisy „Odborářům nenaléváme“. Koledujete si o to, protože sobecky hodláte přenést řešení krize na ostatní. Nikdo rozumný nebude tvrdit, že vláda Petra Fialy je bezchybná. Jí navrhovaný vládní konsolidační balíček sice není dokonalý, a bude potřeba jej doladit, avšak rozděluje zátěž na všechny obyvatele rovnoměrně. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se ovšem vytasila s návrhem, který má za cíl vytáhnout peníze hlavně z podnikatelů a OSVČ a znesnadňuje tak podnikání.

Velmi problematický je odborářský požadavek, aby vláda vrátila hranici pro využívání paušální daně a povinnou registraci k DPH z 2 milionů korun na 1 milion korun a na stejnou hranici i využití výdajových paušálů, které slouží k tomu, aby drobní živnostníci nemuseli schovávat každou účtenku.

Důvody pro změnu byly zřejmé a logické. Do nedávna platná hranice pro povinnou registraci k DPH byla stanovena v roce 2004, tedy před 18 lety. Za tu dobu se průměrná mzda v ČR více než zdvojnásobila na současných zhruba 39 000 Kč měsíčně. Pravidelně se valorizují i důchody. Když k tomu připočteme stoupající inflaci, tak je jasné, že milion korun v roce 2004 zdaleka není milionem v roce 2023. Proto je důležité, aby se v rámci rovnosti příležitostí valorizovala i tato suma, která pomůže stávajícím živnostníkům a zatraktivní podnikání i pro ty, kteří s ním chtějí začít.

Myšlenka ČMKOS by akorát vedla k tomu, že řada lidí by s podnikáním sekla a na vesnicích by ještě více ubývaly obchody a hospody. Tento krok odborů jde proti zdravému rozumu, to je stejné, jako kdybychom chtěli vrátit platy pracovníků o téměř dvacet let zpátky.

Rovněž návrh odborů na znovuzavedení EET je nesmyslem. Prý by nám to mělo přinést do státní pokladny až 25 miliard korun. To je hausnumero vytažené z klobouku, které nemá reálný podklad. Sám Andrej Babiš kdysi odhadl jeho roční přínos na 14 miliard korun, ale i toto číslo nelze nijak doložit. Zavádět EET, které nemá jasnou podporu ve společnosti, je kontraproduktivní. Znejistilo by to podnikatelskou sféru, přineslo zvýšené výdaje živnostníkům a zatížilo státní správu.

Odbory dokonce předčí vládu v návrhu růstu firemních daní, Zatímco Fialův kabinet navrhuje zvýšení o dvě procenta, ČMKOS rovnou o čtyři. To by ovšem znamenalo jediné, masivní přesun společností do daňových rájů. V tomto kontextu už ani nepřekvapuje požadavek odborových svazů na zvýšení sociálního pojištění pro zaměstnavatele.

Korunu tomu pak odboráři nasadili požadavkem na zvýšení minimální mzdy na 19 500 Kč měsíčně. To už je tragikomedie, člověk neví, jestli se má smát nebo plakat. nejdřív tedy pořádné zvýším firmám odvody a pak po nich budu chtít, aby zvedly platy.

Připadá mne to jako v roce 1947, kdy komunisté prosazovali populistické zavedení tzv. milionářské daně, na řešení tehdy velkého sucha, prý, ať platí bohatí. Tak to jistě, nevím proč by měli problémy řešit pouze schopní, pracovití a úspěšní. Odboráři akorát zbytečně rozeštvávají společnost. Avšak, jak praví staré české přísloví, „kdo seje vítr, sklízí bouři.“

 

 

Autor: Jan Ziegler | středa 7.6.2023 13:38 | karma článku: 23,29 | přečteno: 495x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

28.6.2024 v 13:35 | Karma: 17,37 | Přečteno: 432x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

26.6.2024 v 13:10 | Karma: 18,03 | Přečteno: 440x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1004x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Výlet do jihočeského Kadova a okolí stojí za to

Jižní Čechy nabízejí spoustu krás, známých i méně známých. Vesnička Kadov na Blatensku patří k těm druhým. Ke známým pozoruhodnostem patří tzv. kadovský viklan, v okolí obce se nacházejí rybníky, kamenné útvary, turistické trasy.

20.6.2024 v 17:29 | Karma: 14,50 | Přečteno: 255x | Diskuse | Cestování

Jan Ziegler

Raději budu žít ve Francově Španělsku než ve Stalinově Rusku

Tato slova pronesl Sir Winston Churchill a přesně vystihují situaci ve Španělsku po vítězství konzervativních sil vedených generálem Francem v občanské válce v roce 1939. Nebyl to zápas dobra se zlem a dobro nezvítězilo.

19.6.2024 v 12:47 | Karma: 20,86 | Přečteno: 494x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

  • Počet článků 3350
  • Celková karma 21,72
  • Průměrná čtenost 1799x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz