Habsburk chtěl bojovat s Hitlerem, zbabělec Beneš se mu vzdal bez boje
Nástupnické státy později nedokázaly vzdorovat německému nacismu. „Bylo chybou rozbít Rakousko, teď nás Hitler obsadí jednoho po druhém,“ řekl tenkrát neprávem zatracovaný Benešův nástupce Emil Hácha. Ukázalo se, že měl pravdu.
Edvard Beneš v kritických chvílích Československa jako jeho prezident dvakrát osudově selhal. V osmatřicátém roce vydal čs. pohraničí hitlerovskému Německu bez boje a o deset let později kapituloval před komunisty. To byly jeho dvě obrovské chyby. Proti nacistickým násilníkům jsme se měli bránit a to i sami. Výmluvy na druhé neobstojí. Bojovat se zlem se zkrátka mělo.
S Benešovým slabošským přístupem kontrastuje rozhodný postoj následníka rakouského císařského a českého královského trůnu Otty Habsburského. Ten si jako jeden z prvních uvědomil nebezpečí, které v sobě skrývá německý nacismus a od Hitlerova nástupu k moci v roce 1933 se stal jeho rozhodným odpůrcem. Jak je uvedeno na webu zivotopis.panovnici.cz syn českého krále Karla Habsburského dělal všechno proto, aby se Rakousko nepřipojilo k nacistickému Německu. Krátce před anšlusem Rakouska v březnu 1938 dokonce Otto Habsburský vyzval rakouského kancléře Kurta Schuschnigga, aby mu předal úřad a on by pak řídil obranu země proti nacistickým vetřelcům. Řečeno nynější terminologii byl to takový „chciválek,“ který chtěl, aby Rakousko bojovalo s Německem za každou cenu, a dalo najevo, že o nacismus nestojí. Bohužel, Schuschnigg tuto nabídku odmítl.
Mladý Habsburk se tak stal jedním z úhlavních nepřátel Třetí říše. Nacisté na něj vydali zatykač pro velezradu a vlastnictví Habsburků bylo zkonfiskováno na Hitlerův osobní příkaz. Brutálně začali být likvidováni i rakouští monarchisté, kteří se postavili proti nacismu. V letech 1938 až 1942 jich bylo pozatýkáno cca 4000 - 4500, z nichž asi tisícovka byla popravena nebo deportována do koncentračních táborů.
Otto Habsburský zachránil životy 15 000 antinacistů, kterým umožnil přes Španělsko útěk před Hitlerem z Evropy. Aktivně působil proti nacistům i v USA, respektovali jej i americký prezident Franklin Delano Roosevelt a britský premiér Sir Winston Churchill. Ten druhý dokonce podporoval jeho úmysl na poválečnou obnovu Habsburské monarchie v rámci tzv. Podunajské federace.
Otto Habsburk je mi z důvodu svého přímého vystupování a odvahy sympatičtější než ustrašený intrikán Beneš, který pouze ubezpečoval své okolí, že má pro případ nacistického ohrožení plán. Po jeho odletu do Anglie 22. října 1938 se ujala taková říkanka. „Beneš říkal, že má plán, sebrat Hanku, vybrat banku a sednout na eroplán.“ Tedy, že vzal sebou manželku, nechal si převést milion korun v britských librách do anglické banky a uletěl letadlem.
Zdroje:
Poslední Habsburkové, Jiří Pernes, nakladatelství Barrister&Principal, Brno 1999
Otto von Habsburg - Životopis | PANOVNICI.CZ
Edvard Beneše, životopis druhého Československého prezidenta (luksoft.cz)
Emil Hácha (1938 - 1945), Tomáš Pasák, nakladatelství Rybka Publishers, Praha 2007
Jan Ziegler
Všeobecné referendum je cestou do pekel, může to skončit katastrofou
Dobrou zprávou je, že za současného situace s největší pravděpodobností celostátní lidové hlasování neprojde. Troufám si tvrdit, že lid nemůže hlasovat o závažných otázkách. Plebiscit o rakouské jaderné elektrárně varuje.
Jan Ziegler
Dekret kutnohorský zahájil zkázu Karlovy univerzity, husitství ji dovršilo
Bylo to přelomové rozhodnutí, kdy Václav IV. si chtěl podrobit vysoké učení založené jeho otcem. Jednalo se o neuvážený čin s dalekosáhlými následky, který výrazně poškodil české země, což však panovník nebyl schopen domyslet.
Jan Ziegler
Strašlivou zničující válku zahájilo Německo společně se SSSR
Sami ruští historici potvrzují, že Stalin chtěl válku a již od konce roku 1938 tajně jednal s Německem. Jednání se západními spojenci nemyslel vážně, kladl nepřijatelné podmínky, a bral je pouze jako prostředek nátlaku na Hitlera.
Jan Ziegler
Češi a Němci, to nebyly jen války, ale také spojenectví, i proti Slovanům
Kníže Boleslav II. Pobožný vytáhl v roce 992 s českým vojskem jako spojenec římského císaře Oty III. do boje proti polabským Slovanům. Rozhodovaly vlastní zájmy, na nějakou pochybnou slovanskou solidaritu se zkrátka nehrálo.
Jan Ziegler
Trestat komunistické symboly nebo ne? Toť otázka
V Brně na zastupitelstvu to nedávno pořádně vřelo. Nějaká žena tam vytáhla vlajku SSSR a mávala s ní před zastupiteli. Nyní ji kvůli tomu vyšetřuje policie, je možné, že porušila zákon zakazující komunistické symboly.
| Další články autora |
Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku
Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...
Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?
Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...
Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů
Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...
Čeští hokejisté na MS v hokeji 2026: Výsledky, soupiska a prohrané čtvrtfinále
Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Švýcarsku tradičně s medailovými ambicemi. Ty...
MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Program, výsledky a jak si vedli Češi?
Mistrovství světa v hokeji 2026 ve Švýcarsku je u konce. Poslední květnový den rozhodl o tom, kdo...
Záchranáři zasahovali na svatbě na Děčínsku kvůli nevolnosti hostů
Záchranáři zasahovali na svatební oslavě v Horním Podluží na Děčínsku. Na sociální síti...
V Loučkách na Sokolovsku se srazil vlak s autem, nehoda je bez zranění
Na železničním přejezdu u Louček na Sokolovsku se večer srazil osobní vlak s osobním autem. Při...
Taxikář se v Poleradech u Prahy pohádal se zákazníky, jednoho z nich postřelil
Krátce po půl deváté večer zasahovali policisté v Poleradech u konfliktu mezi řidičem taxislužby a...
Mše v Jihlavě připomněla blahoslavené Bulu a Drbolu u někdejšího popraviště
Dnešní mše v Jihlavě připomněla blahoslavené kněze Jana Bulu a Václava Drbolu u někdejší věznice,...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...
- Počet článků 3738
- Celková karma 17,11
- Průměrná čtenost 1683x
Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz




















