Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bratři, skvělé zpracování boje Mašínů proti rudé totalitě

Režisér Tomáš Mašín natočil strhující film o svých vzdálených příbuzných – bratrech Mašínech, kteří ze zadrátovaného komunistického Československa podnikli heroický útěk za svobodou přes NDR do Západního Berlína.

Film Bratři neříká, co si diváci mají myslet. Ale nenásilným způsobem nabádá k zamyšlení. Proč se tak stalo, proč Mašínové udělali to, co udělali. Hned úvodní scéna filmu, poprava otce Ctirada a Josefa Mašínových Josefa Mašína staršího nacisty za okupace, vede k pochopení postojů obou bratří. Jejich táta hrdina protinacistického odboje podplukovník Mašín položil v boji proti tyranii a za svobodu své vlasti život, a k tomu vedl i své syny, svoboda není zadarmo, je třeba za ní bojovat. Ti si později vzali jeho slova k srdci.

Ve filmu to sice uvedeno není, což je škoda, ale oba bratři se zapojili už do povstání proti nacistům v květnu 1945, za což obdrželi medaili za chrabrost od prezidenta Edvarda Beneše.

Po komunistickém puči v únoru 1948 a nastolení rudého teroru, včetně perzekucí a vražd nevinných lidí, například Milady Horákové v roce 1950, Ctirad a Josef založili odbojovou protikomunistickou skupinu. Podnítili je k tomu i vlastní smutné zkušenosti, když soudruzi jejich rodinu bezdůvodně vystěhovali z bytu v Poděbradech do polorozpadlé ratejny. Asi k nejkontroverznějším činům patří přepadení stanic SNB v Chlumci nad Cidlinou a později v Čelákovicích v září 1951, při kterých se snažili získat zbraně. V prvním případě Josef Mašín zastřelil příslušníka SNB Oldřicha Kašíka, poté co se dotyčný probral z bezvědomí, když byl předtím omráčen kovovou tyčí, a sápal se po pistoli. V druhém případě Ctirad Mašín podřízl hrdlo dýkou svázanému štábnímu strážmistrovi Jaroslavu Honzátkovi, kterého předtím omámili chloroformem, z obavy, aby je neprozradil.

Dalším kontroverzním činem je zastřelení ozbrojeného pokladníka a člena KSČ Josefa Rošického, který vezl peníze na výplaty. Skupina jej přepadla v srpnu 1952 kvůli tomu, aby měla peníze na odbojovou činnost. Rošický se s jedním členem skupiny přetahoval o pistoli, z níž vyšla rána a on byl usmrcen. V tomto případě se jednalo o nešťastnou náhodu a nikoliv o úmyslné zabití. Člen skupiny Milan Paumer k tomu později uvedl, „kdyby se nebránil, mohl žít.“

Tohle se nám ze současného hlediska může zdát kruté, jenomže celá doba v padesátých letech minulého století za brutálního komunistického teroru byla hnusná a mimořádně krutá. Nebýt zločinného rudého režimu, všechny tyto oběti mohly žít. Bratři Mašínové a jejich druhové se dali do boje proti zlu, stejně jako dříve jejich otec, proslulý člen odbojové protinacistické skupiny tzv. Tří králů, Balabán, Mašín a Morávek, Byli k tomu v rodině vedeni. Je nutno říci, že oba esenbáci sloužili rudým tyranům a za to zaplatili. Mašíni k tomu přistupovali ve stylu, buď zabijeme my je nebo oni nás. A měli pravdu. Také se v té době stalo, že jiná protikomunistická odbojová skupina zajala člena SNB a spoutala jej. Hlídali ho mladý kluk s mladou holkou a on jej uprosil, aby mu povolili pouta, že se se potřebuje napít. Děvče to udělalo a onen esenbák oba zastřelil. To všechno však bylo produktem rudého teroru, který Mašínové nezavinili. Skutečnými viníky jejich činů byli komunisté.

Koneckonců za II, světové války partyzáni při přepadení německých vojáků jim mnohokrát podřezali hrdla. Rovněž tak čeští odbojáři neváhali sáhnout k zabití českých četníků, kteří spolupracovali s nacisty, například na podzim 1944 v Přibyslavi.

Štábní strážmistr Honzátko prý měl v té době malé dítě. To je smutné, ovšem ve filmu je dojemná scéna skvěle zahraná Tatianou Dykovou, která ztvárnila matku obou bratří Zdenu Mašínovou. Ta byla těžce nemocná, a nakonec umřela ve vězení bez náležité zdravotní péče na holé podlaze. Byla nevinná, ničeho se nedopustila a rudí ji uvěznili jen proto, že byla matkou Mašínů. Paradoxem je, že přežila praktiky a věznění gestapa, komunistickou perzekuci už nikoliv. Rovněž sestra obou bratří Zdena mladší ač nemocná byla rovněž vězněna a mučena. Obou žen je mi líto, na rozdíl od sluhů násilnického komunistického režimu. Toto je také další důkaz toho, že nacisté a komunisté toho měli opravdu hodně společného včetně perzekucí rodinných příbuzných svých skutečných či domnělých nepřátel za jejich skutky. V civilizované společnosti je něco nemyslitelného, aby třeba matka trpěla za činy svých dětí. Je smutné, když někteří jedinci roní krokodýlí slzy nad komunistickými zločinci, ale jejich obětí je nechávají chladné.

Velice dobře zpracovaná je i druhá část filmu, která pojednává o útěku skupiny bratří Mašínů z Československa do západního Berlína na podzim 1953 přes tehdejší socialistickou Německou „demokratickou“ republiku. Pět mladých kluků Ctirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda čelilo mnoha tisícům příslušníků Deutsche Volkspolizei (Německá lidová policie) a Rudé armády, NDR v té době totiž ještě neměla vlastní armádu. Třem z nich, Mašínům a Paumerovi se útěk kombinovaný dobrodružnými přestřelkami s nepřítelem po více než měsíčním dobrodružném putování podařil. Je jasné, že se jednalo o fatální selhání východoněmeckých bezpečnostních složek, když tři mladíci de facto zvítězili nad obrovskou přesilou. Útěkáři projevili velkou odvahu a za svoji statečnost byli nakonec odměněni. To, že přitom zabili několik východoněmeckých policistů, jim nelze klást za vinu. To je stejné, jako kdyby se partyzánům za II. světové války vyčítali zastřelení nacisté.

Je dobře, že film ukazuje i lidskou stránku Ctirada a Josefa Mašínových, kteří pomáhali své matce, vzorně se starali o nemocnou mladší sestřičku, chodili tancovat, randili s děvčaty atd. Úsměvná je třeba scéna, ve které si Josef Mašín vede dívku do bytu svého strýce, který měl odcestovat do Karlových Varů, bohužel však zůstal doma.

Film má strhující poutavý děj bez nějakého hluchého místa s kvalitními hereckými výkony. Těžko někoho vyzdvihovat, ale výborní jsou již zmíněná Tatiana Dyková, dále Jan Nedbal jako Ctirad Mašín a Oskar Hes coby jeho bratr Josef. Na druhé straně pak exceluje jejich protihráč Němec Stefan Konarske coby kapitán státní bezpečnosti Koller, který však nakonec rovněž mění barvy a u Američanů v Západním Berlíně požádá o politický azyl.

Jedná se o brilantně natočený film s výbornou kamerou, který lze vřele doporučit. Určitě stojí za vidění.

Film Bratři,

režisér Tomáš Mašín,

ČR, Slovensko 2023

135 minut

Hodnocení: 90%

Autor: Jan Ziegler | pondělí 6.11.2023 18:38 | karma článku: 24,07 | přečteno: 683x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Gavrilo Princip zavraždil arcivévodu usilujícího o mír a přispěl k hrozné válce

Odsouzeníhodný teroristický čin, při kterém zahynuli arcivévoda František Ferdinand d’Este a jeho manželka Žofie, nakonec vedl k první světové válce. Velký podíl na rozpoutání vojenského konfliktu mají také Rusko a Srbsko.

28.6.2024 v 13:35 | Karma: 17,37 | Přečteno: 434x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Beslan aneb dal Putin de facto pokyn k vraždě nevinných lidí?

Brzy bude dvacáté výročí nejstrašnějšího teroristického útoku v historii Ruska. Islamisté v severoosetinském Beslanu zajali přes 1100 lidí, z nichž třetina zahynula. Velmi neprofesionální však byl zásah bezpečnostních složek.

26.6.2024 v 13:10 | Karma: 18,03 | Přečteno: 441x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Nacisté nám hospodu nechali, komunisté nám ji sebrali

Petr se mnou sloužil na vojně v půlce osmdesátých let v Prachaticích a takto rázně a otevřeně to řekl dokonce před soudruhem poručíkem- velitelem čety. Tento jinak kovaný komunista se naštěstí zachoval rozumně a nechal to být.

25.6.2024 v 11:50 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1004x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Výlet do jihočeského Kadova a okolí stojí za to

Jižní Čechy nabízejí spoustu krás, známých i méně známých. Vesnička Kadov na Blatensku patří k těm druhým. Ke známým pozoruhodnostem patří tzv. kadovský viklan, v okolí obce se nacházejí rybníky, kamenné útvary, turistické trasy.

20.6.2024 v 17:29 | Karma: 14,50 | Přečteno: 255x | Diskuse | Cestování

Jan Ziegler

Raději budu žít ve Francově Španělsku než ve Stalinově Rusku

Tato slova pronesl Sir Winston Churchill a přesně vystihují situaci ve Španělsku po vítězství konzervativních sil vedených generálem Francem v občanské válce v roce 1939. Nebyl to zápas dobra se zlem a dobro nezvítězilo.

19.6.2024 v 12:47 | Karma: 20,86 | Přečteno: 494x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Atentátník na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, vezl výbušniny

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  21:59

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Zvířata budou mít v Česku větší zastání, chránit je má ústava

14. července 2024  20:41

Vlk zavřený v kleci. Svoboda uměleckého projevu, nebo týrání? Na konci května pražská Karpuchina...

Po deštích opět horko. Na začátku týdne se vrátí tropické třicítky

14. července 2024  12:10,  aktualizováno  20:36

Přímý přenos V neděli se postupně snižovaly zvýšené toky některých řek po vydatných deštích, ale už na začátku...

Hákové kříže a orlice. Evropskými zeměmi putují drogy s nacistickými symboly

14. července 2024  19:48

Evropou se v posledních měsících šíří drogy s nacistickými symboly. Koncem minulého měsíce takové...

  • Počet článků 3350
  • Celková karma 21,65
  • Průměrná čtenost 1799x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz