Historie Putinem zlomená, aneb po stopách historické reality dějin Ukrajiny – část 4.
Neštěstí jménem Bohdan Chmelnický
Ve druhé části jsme zjistili, že západní část Kyjevské Rusi získalo Polsko roku 1387, když se oslabila moc Haličsko-volynšského knížectví. To bylo součástí Polska až do roku 1772, kdy došlo k tzv. prvnímu dělení Polska. Halič pak připadla Rakousku. Můžeme tedy vidět, že vývoj dnešní západní Ukrajiny byl ještě na sklonku 18. století bez přímého politického vlivu Ruska. Nicméně vztahy privilegovaných vrstev polského království s přidruženými oblastmi bývalé Kyjevské Rusi byly poměrně složité a vše vygradovalo v 17. století v podobě povstání Bohdana Chmelnického.
Abychom osobu Bohdana Chmelnického pochopili, musíme porozumět, jak vypadalo Polsko této doby. To existovalo v koexistenci s Litvou v tzv.Rzeczpospolité, což znamená duální unie Polského království a Litevského velkoknížectví. Ono označení vycházelo ze stavovských národů, které rozhodovaly o chodu Rzeczpospolité. Jednalo se o stavovskou monarchii, kde se o politickou moc dělil panovník se šlechtickým sněmem. Můžeme tak vidět, že se objevuje první identifikace národa, nicméně vztahoval se pouze k šlechticům ve stavovském sněmu. Obyčejný obyvatel Polska a Litvy měl prchavý vliv na vývoj soustátí. Ukrajinští kozáci bránili jižní hranici unie před Osmany. Dlouhodobé pře mezi stavovským sněmem na jedné straně a ukrajinskými kozáky vycházely zejména ze dvou faktorů: 1. rozdílnost vyznání (ukrajinští kozáci byli pravoslavní, zbytek soustátí inklinoval k papeži), 2. kozáci drancovali osmanská území a Rzeczpospolita se tak často dostávala do válečných střetů s jižním sousedem. Neustálé spory vyústily v povstání hetmana Bohdana Chmelnického roku 1648. Tomu se podařilo několikrát Polsko-litevskou unii porazit, ale samotný Chmelnický neměl dostatečnou sílu, aby se osamostatnil. Požádal tedy o pomoc carské Rusko, aby získal suverenitu. Car ale vyčkával, jelikož Chmelnického nechtěl nechat osamostatnit. Čekal do doby, kdy začal Chmelnický prohrávat. Tomu roku 1654 nezbývalo nic jiného než podepsat perejaslavskou dohodu o připojení se k carskému Rusku. Polsko-litevská unie a Rusko začalo válčit až do Andrusovského míru roku 1667. Dněpr se stal novou hranicí mezi Polsko-litevskou unií a Ruskem. Bohdan Chmelnický se pak marně z vlivu carů snažil vymanit stejně jako jeho nástupci. Toto tvrzení potvrzuje i jeho následovník Ivan Mazepa. Ten sice razil korektní vztahy s Petrem I. Velikým, ale během Severní války přešel na stranu Švédů roku 1708. Petr I. toto považoval za zradu a na Mazepovo místo nastoupil carovi loajální hetman Skoropadskyj. Přesto se ani v tehdejší době nepodařilo Ukrajinu myšlenkově podrobit. Kyjevský gubernátor D. Golicyn poslal carovi roku 1709 jasný vzkaz: „V celém Kyjevě jsem našel jen jednoho člověka, prefekta bratského kláštera, který nás podporuje.“
Mocenský veletoč 2. poloviny 17. století znamenal, že se část dnešní Ukrajiny dostala do sféry přímého vlivu carského Ruska, jejímž nástupnickým státem se ve 20. století stalo SSSR. Přesto tamní kozáci bojovali o vlastní samostatnost, kterou si nedokázali vydobýt. Bohdan Chmelnický je na Ukrajině vnímán dodnes pozitivně i negativně. Pozitivně za jeho úlohu v povstání proti Polsku a naopak je kritizován za přimknutí k Rusku. Rusové jej dodnes vidí jako někoho, kdo navrátil Ukrajinu pod patronaci Moskvy, ke které dle nich vždy náležela, což vytváří půdu v současnosti pro agresivní a nacionalistickou politiku Vladimíra Putina. Mnohem důležitější je si uvědomit, že obyvatelé tohoto území se nikdy sami neztotožnili s Ruskem ani v monarchistické, ani v bolševické podobě. Bohdan Chmelnický je na Ukrajině vnímán jako jeden ze symbolů ukrajinského národa, který formoval její identitu, nikoliv však ve spojení s Rusi.
Použitá literatura:
Švankmajer, M.: Dějiny Ruska. Praha 1999.
Magocsi, R., P.: Dějiny Ukrajiny. Praha 2015.
Friedl, J., Jurek, T.: Dějiny Polska. Praha 2017.
Čornejová, I., Rak, J., Vlnas, V.: Habsburkové v českých dějinách. Praha 2012.
Mihola, J.: Rusko Petra Velikého (1689 – 1725). (zdroj: https://is.muni.cz/el/ped/jaro2012/De2BP_ORNO/RUSKO_PETRA_VELIKEHO-Mihola.pdf?lang=en)
Jan Zerbst
Historie Putinem zlomená, aneb po stopách historické reality dějin Ukrajiny – 5. část

Důležité informace o tom jak vznikal ukrajinský národ v 19. století, kdy se utvářely evropské národy.
Jan Zerbst
Historie Putinem zlomená, anebo po stopách historické reality dějin Ukrajiny – část 3.

Nyní se zaměřím na dějiny Krymu, jenž je okupován Ruskem od roku 2014, na což civilizovaný svět adekvátně nezareagoval. Tím agresora utvrdil, že může beztrestně zabírat území suverénního státu.
Jan Zerbst
Historie Putinem zlomená, aneb po stopách historické reality dějin Ukrajiny – část 2.

Když se rozpadla Kyjevská Rus, život se nezastavil. Rozpadla se na velké množství malých knížectví. Je tedy otázkou, zdali Putinův vlhký sen o nároku na Ukrajinu se dá vyčíst v následujícím období tzv. Zlaté hordy.
Jan Zerbst
Historie Putinem zlomená, aneb po stopách historické reality dějin Ukrajiny – část 1.

Tento text je určen pro ty, co soucítí s ukrajinským obyvatelstvem a jsou vystaveny neodborným a nevzdělaným projevům ospravedlňující ruské zločiny na Ukrajině v internetovém prostoru.
Jan Zerbst
Co měli udělat fanoušci SK Slavia Praha po kontroverzním zápase s Rangers FC

Normálně se ke sportu nevyjadřuji, ale dění kolem čtvrtečního zápasu SK Slavia Praha mě dost šokovalo.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Pád letadla v Indii přežili dle policie dva lidé. Bylo to rychlé, popsal Brit z 11A
Letecké neštěstí v Indii má jednoho přeživšího, uvedla stanice BBC s odvoláním na místní policii....
Protiimigrační demonstranti zapálili rekreační areál, kde se skrývali cizinci
Při protiimigračních nepokojích v Ballymeně a dalších severoirský městech se v posledních dnech...
Je to kruté, do léčebny jsme měli jít všichni tři, říká Patrasová o úmrtí dcery
Dagmar Patrasová přišla počátkem dubna o dceru Annu Julii Slováčkovou. Herečka absolvovala následně...
Puma na útěku odolávala uspávadlům celý den. Konečně se ji podařilo chytit
Policii a veterinářům se podařilo najít a odchytit pumu, která ve středu utekla majiteli u Josefova...
- Počet článků 36
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 457x