Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Mami, proč nesmím k tátovi? Tati, proč nemám poslouchat mámu?

„Kdyby si děti mohly vybírat své rodiče, ušetřili bychom spoustu rodičů.“ Citát mého oblíbeného básníka Jiřího Žáčka je tím nejvýstižnějším, čím závažné téma začít.

Rozvod manželů či rozchod partnerů bolestně zraňuje nejen oba aktéry rozluky, ale nejvíc samozřejmě ubližuje jejich dětem. Tato situace je v dnešní době takřka na denním pořádku a každý pár ji zvládá jinak. Důležité je zmínit, že ať už si partneři ublížili jakkoli, pokud najdou alespoň základní shodu ohledně vztahu k dětem, pak je vše na nejlepší cestě, jak potomkům připravit pěkné dětství, i když s nimi již oba rodiče nesdílejí společnou domácnost.

Znám nejednu rodinu, kde to takto bez problémů funguje, ale bohužel znám i děti, kterým jejich nejbližší přidělili roli nástroje vlastní pomsty vůči bývalému partnerovi a z dítěte si vyrobili posla nenávisti. Žádné dítě není ze své podstaty na takovou situaci připravené a neví, jak na ni správně reagovat. A zatímco se rodiče prostřednictvím svého dítěte s nadšením zraňují navzájem, tak netuší, že tím nejvíce zraněným je nakonec jejich dítě. Je to asi jako když chcete někoho přetáhnout klackem a ve chvíli, kdy se k výkonu důkladně napřáhnete, tak ten, kdo naprosto nevinně stojí vedle vás, nestačí uskočit a slízne jednu taky.

My knihovnice jsme občas v roli zpovědníka či rodinného psychologa, protože se nám někteří čtenáři svěří se štěstím i s jeho protějškem. A tak jsem právě před pár dny vyslechla příběh nešťastného tatínka, kterému bývalá partnerka nechce půjčovat osmiletou dceru, s níž však on má moc pěkný vztah, svoje dítě má velice rád a domníval se, že jeho odchod od ženy, s níž již nedokázal sdílet společnou domácnost, na jeho otcovství nic nezmění. Po pravdě si vůbec neumím představit zmatek v hlavě děvčátka, které se na tátu těší a maminka nejen že není jejich setkání nakloněna, ale ještě mu před ní s chutí nasazuje psí hlavu.

A shodou okolností jsem o dva dny později nepříjemně ohromena vyslechla příběh opačný, kdy maminka, když od ní partner odešel, souhlasila se střídavou péčí, aby měl jejich syn oba rodiče stejným dílem. Dva roky to fungovalo báječně. Ale s nástupem syna do základní školy se vše změnilo. Tatínek mu vštěpuje prazvláštní vnímání světa, kde hlavní roli hraje chlapec a ostatní mu jsou jen k ruce. Klučina tedy od táty slyší, že on paní učitelku poslouchat nemusí, protože mu ženský nemají co poroučet, z toho důvodu nemusí brát vážně ani mámu, domácí úkoly psát nemusí, protože na to není žádný zákon, pomáhat doma nic nemusí, protože není ničí sluha, ani odnést si talíř po večeři nemusí, protože od toho je máma, co by jinak dělala. No je těch jeho „výchovných“ názorů ještě fůra a zmiňovat všechny se mi vůbec nechce, to bych kazila náladu nejen sobě, ale i vám nevinným čtenářům.

A tak bych dnešním blogem chtěla vyseknout poklonu všem rodičům, kteří se sice rozešli, ale jejich děti ušetřili válečné vřavy i bojových zranění. A těm druhým, bych ráda věnovala skvělý citát z knihy Obraz Doriana Graye: „Zpočátku děti své rodiče milují, s přibývajícím věkem je soudí, někdy jim odpustí.“

Proto na vás, milí rodiče, apeluji s prosbou, tím, že se chováte čestně k sobě navzájem, se chováte čestně i ke svým dětem. A jak autor citátu Oscar Wilde krásně definoval, jednou zkrátka přijde chvíle, kdy vaše činy vaše děti začnou soudit, ale ne vždy dojde k odpuštění.

Autor: Zdeňka Ortová | pátek 26.5.2023 9:55 | karma článku: 28,71 | přečteno: 688x

Další články autora

Zdeňka Ortová

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti

Zaplaťpámbu, že už nejsem školou povinná, musela by mi totiž i z letošního srpnového horka naskočit husí kůže.

2.8.2026 v 18:42 | Karma: 22,96 | Přečteno: 387x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Moje letní statusy – aneb Jak zapomenout na lumpa

Taky máte takový problém, když zoufale chcete vytěsnit z myšlenek toho syčáka, který vám tenkrát ublížil?

29.7.2026 v 15:54 | Karma: 20,95 | Přečteno: 356x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Moje letní statusy - aneb Rozhodla jsem se pro nadbytek

Milí čtenáři, zvu vás na návštěvu, nebojte se můj blog rozkliknout, než si uvaříte nedělní kafe, máte ho přečtený.

19.7.2026 v 9:55 | Karma: 22,58 | Přečteno: 353x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Moje letní statusy - aneb Z koňského hřbetu

Milí čtenáři, zvu vás na návštěvu, nebojte se můj blog rozkliknout, nemusíte se ani zouvat, než si zamícháte kafe, máte ho přečtený.

15.7.2026 v 9:49 | Karma: 21,48 | Přečteno: 300x | Diskuse | Ostatní

Zdeňka Ortová

Moje krutě úsměvné léto - aneb Blbec na pět: dcera

Milí čtenáři, vyzývám vás k úsměvu. Nebojte se můj blog rozkliknout. Než si zamícháte kafe, máte ho přečtený.

11.7.2026 v 1:42 | Karma: 26,32 | Přečteno: 498x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?

Slavnostní zahájení hlavní letní sezony s havajskou tématikou Aquapalace Praha....
vydáno 3. srpna 2026

Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Obluda mezi nádražími. Tam, kde řezali sovětské vagony, zastaví metro D nad rybníkem

Rozlehlá nástupiště připomínají dobu, kdy Krčí projížděly delší vlaky než dnes....
5. srpna 2026  19:15,  aktualizováno  6. 8. 10:34

Pokud by se vyhlašovala anketa o nejošklivější nádraží v Praze, to v Krči by mělo určitě medaili....

Oheň na střeše domu Daniela Landy. Plameny přeskočily při vypalování hnízda

Likvidace vosího hnízda skončila v sobotu 8. srpna na pražském Vyšehradě ohněm...
9. srpna 2026  15:32

Snaha zbavit se vos skončila v sobotu v pražské čtvrti Vyšehrad ohněm na střeše. Hasiči rychlým...

Ve 25 letech řídil velké pivovary. Pak odešel z korporátu a začal v Litoměřicích vařit po svém

Michal Rouč je v oboru už přes 20 let.
9. srpna 2026  15:15

Michal Rouč patří mezi nejzkušenější sládky své generace. Už ve 25 letech řídil výrobu ve...

vydáno 9. srpna 2026  14:48

V Košířích probíhá v oblasti Šmukýřky instalace optických kabelů jako v celé metropoli. Jde o...

Malí i velcí vodníci ožili při Čochtanově Třeboni, připomínce Jana Wericha

Malí i velcí vodníci ožili při Čochtanově Třeboni, připomínce Jana Wericha
9. srpna 2026,  aktualizováno 

Malí i velcí vodníci se setkali při 29. ročníku Čochtanovy Třeboně. Třídenní setkání organizovalo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 648
  • Celková karma 26,00
  • Průměrná čtenost 1996x
Jsem spisovatelka, knihovnice, blogerka a žena s hlasitým úsměvem

Facebook: Zdeňka Ortová, BLOG, BLOK, BLOČEK:

https://www.facebook.com/people/Zde%C5%88ka-Ortov%C3%A1/100006730388524

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.