Předjarní zvěstování

Trasou ovocnářské cyklostezky do království květů, jež bylo před třiceti roky vyhlášeno přírodní památkou. Fotoblog.

Jeden z terénů v okresu Prachatice, v oblasti šumavského předhůří, jsem nedávno projel dvakrát. Prvně koncem února s kamarády v jejich autě, podruhé v březnovém odpoledni  třiapadesát kilometrů na bicyklu. Konkrétní lokalita přírodní památky je v síti označena Pančice – V řekách.

Jméno květiny Leucojum  vernum

Ze složeniny řeckého slova leukos – bílý a latinského vernum – jarní, plyne odborné pojmenování.  V zahraničí rostlinu lidově nazývají sněžný zvonek, kapka rosy, někdy květina svaté Anežky (sv. Anežka Římská, patronka čistoty, nevinnosti, obětí násilí). Anglický název Spring Snowflake (jarní sněhová vločka), německé označení Frühlings-Knotenblume a francouzsky Nivéole de printemps. Pro jemnou květinu kvetoucí v předjaří a s jarem odkvétající se v 19. století užívalo české označení blednivka jarní, lidově koukořička či koukořík, dnes oficiálně bledule jarní. Existuje i druh bledule letní.

Bledule jarní je vytrvalá, mrazuvzdorná rostlina; často vyrůstá v trsech.

Rostliny se vyskytují ve slatinách, v lužních a suťových lesích od nížin do hor. Objevují se na březích některých meandrujících potoků; například poblíž potoka Melhutka, kde jsem fotografoval.

Bledule vegetují zejména mezi olšinami, někde v březinách, popřípadě v dubinách.

Zvonkovitý květ má podobu sukničky se žlutými až žlutozelenými skvrnami na kališních lístcích.

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) patří do čeledi amarylkovité, stejně jako bledule. Květ sněženky má tři vnitřní okvětní listy kratší a tři vnější okvětní listy delší.

Květ bledule jarní má šest stejně dlouhých okvětních lístků. Původně byly rody Leucojum a Galanthus zařazeny společně do prvně jmenovaného.

Na území Přírodní památky Pančice – V řekách největší souvislá pole bledulek mají rozsah několika metrů.

Snový výjev. Sněženky se sněhovou krupičkou a mezi nimi ztracené kouzelné peříčko…

Bledule jarní, ale i sněženka jsou ve volné přírodě chráněné (v seznamu C3 – ohrožené), a to nejen v České republice, ale též v okolních zemích, kde se zachovávají. Nenechavci by mohli vědět, že z domovského biotopu vyrýpnuté rostliny jim v zahrádce sotva pokvetou. Cibuloviny se v zahrádkách vysazují od září do listopadu, aby mohly v předjaří kvést podobně, jako ve volné přírodě. Zájemci o chráněné rostliny si mohou v zahradnictvích zakoupit různé kultivary sněženek i bledulí.

Dodatek: Sněženka je jedovatá rostlina, stejně tak bledule jarní. Ta mimo jiné obsahuje Galantamin, alkaloid používaný k léčbě mírné až střední formy Alzheimerovy choroby i dalších onemocnění souvisejících s nedostatkem vitaminu cholinu v mozku.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Autor: Zdeněk Hosman | neděle 6.3.2022 14:10 | karma článku: 25,52 | přečteno: 553x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 35,89

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,21