Parta Naháčů

Jsou okouzlujícími a přítulnými společníky; touží po tělesném kontaktu, ale neznámému nedůvěřují…Fotoblog.

Na jaře se nás narodilo šest. V abecedním pořadí se představujeme jmény, jež nám určila chovatelka.

Albi Labe, Little Lord Fauntleroy je jméno jako pro šlechtice. Jsem bílý, latinsky albus, odtud Albi. Další pojmenování je názvem knihy pro děti, již četla naše chovatelka před více než osmdesáti roky.

Jmenuji se podle známého krále a dobyvatele – Alexandr. Nejsem tak Veliký jako on, ale až vyrostu… Odmítl jsem fotoportrét, proto mám extra obrázek (ilustrace Z. H., akvarel, pastel; formát A4).

Amigo, česky přítel, kamarád. Chovatelka napůl s úsměvem i vážně doplňuje, že jsem filosof; jistěže psí. A jak na mně pohlížíte vy? Domníváte se, že bychom se spolu mohli přátelit?

Jsem Amos; to slovo prý znamená „Bohem přinesený.“ Po narození jsem byl na rozhraní života a zaniknutí… Žiju doslova z chovatelčina dechu, z její odhodlanosti a umu zachraňovat ohrožené.

Jsem jediné děvče mezi pěti psími kluky a nosím jméno Ananda. Paní chovatelka si oblíbila Indii, kterou navštívila devatenáctkrát! Slovo „ananda“ znamená blaženost. Co více si může živočich přát?

Dostal jsem biblické jméno Aron, což prý znamená „prorocký, osvícený, světlý.“ Sami vidíte, jak podle toho vyhlížím (jméno-znamení). Mezi ostatními štěňaty jsem z celého vrhu vzrůstem nejmohutnější.

Jsem matka štěňat. Podle rodokmenu se jmenuji Fiancé Garden Roses, slyším na jméno Fany (otec štěňat má v rodokmenu jméno Ellesar Loiseleuria, domácky mu přezdívají Lasík).

Portrét matky Fiancé / Fany.  V době porodu jí bylo dva a půl roku. Zobrazená štěňata jsou její první. U Českomoravské kynologické unie má chovatelka od roku 1968 náležitě registrovanou mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici „Od Labe“ s nevyžádanou přeregistrací v roce 1971 s názvem Labe.

Chinese Crested Dog

Čínský chocholatý pes byl v Číně nazýván různě: svatyňový pes, čínský královský naháč, čínský jedlý pes, čínský lodní pes. Ve staročínském léčitelství, v rámci canisterapie, naháči sloužili k předávání tělní teploty i ke zklidnění člověka v tělesném kontaktu. U čínského chocholatého psa existují dvě variety: hairless, tj. bezsrstý, lysý a powderpuff, (anglicky pudrovátko) osrstěný, tzv. labutěnka. U štěňat na fotografiích lze vidět, že některá z nich mají osrstění upravené stříháním, tj. varianta lysý.  Do ČR byli přivezeni první čínští chocholatí psi s průkazem původu v roce 1990. Proč nemají někteří psi srst? Lysost je spontánní mutace, která se objevuje i u dalších živočišných druhů (lysé kočky, myši…). Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) jsou vedle čínských naháčů oficiálně uznávána ještě dvě blízká plemena: Mexican Hairless Dog, mexický naháč (Xoloitzcuintle) a Peruvian Hairless Dog, peruánský naháč (Perro sin pelo del Perú). Odborné informace jsem získal od chovatelky plemena naháčů, paní Libuše Brychtové, prostřednictvím její knihy Naháči (Dona 1999).

Půvabná psí trojice: zleva Alexandr, Albi, Ananda.

Parta šesti odpočívajících mláďat ve věku jednoho měsíce a pěti dnů. Chovatelka se mne zeptala, které štěně se mi líbí. Rozlišování na libé / nelibé jsem si dávněji zakázal; je povrchovým úsudkem. Mláďata jsou celkově okouzlující.

Momentka štěněčího zívnutí (Aron, domácky Rony, se čtenáři tímto projevem opravdu neposmívá).

Fotografie a ilustrace: Zdeněk Hosman

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 21.5.2019 15:50 | karma článku: 25,51 | přečteno: 809x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 35,89

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,21