Kosti Země

Fotoblog z terénu, který je turisty doposavad jen pozvolna objevovaný. Pozvánka k návštěvě pozoruhodností přírody...

Novohradsko, tj. příhraničí jihoČechie s Rakouskem, jsem začal objevovat před sedmačtyřiceti roky. Naše trojice studentských přátel tam jezdila na víkendovou práci do „myšárny“ v polích (ve skutečnosti čtyřboký dvorec, vierkanthof, lokální forma obydlí), kterou levně zakoupil Václav. Naše cesty vlakem do Nových Hradů a pak ojedinělý špacír z hospody v Horní Stropnici provázelo námi nechtěné šmírování Pohraniční stráže i jejích pomocníků…

Nedávno jsme s kamarádem Jaroslavem (80) vyjeli do Novohradských hor. Na české straně je jejich úřední rozloha 162 kilometrů čtverečních.  V roce 2000 byl v této oblasti oficiálně vyhlášený Přírodní park Novohradské hory. Z místa Hojná Voda jsem vystoupil na Kraví Horu (953 m n. m.).

Vítá mne náhrobek? Znamení konce – zde začátek…

Na svahu je náznak balvanového proudu.

Působením ledu dochází k mechanickému zvětrávání hornin.

Geologické útvary území

Oblast má geologický základ z granitu, žuly weinsberského typu střední zrnitosti. Granit je z hlubiny  vyvřelá hornina. Nejzajímavější a nejhodnotnější tvary Novohradských hor vznikly v pleistocénu (část čtvrtohor s počátkem kolem 2.6 milionu let). V severní a centrální části zdejšího geomorfologického celku se v žulových horninách vytvořily různé formy mrazového zvětrávání. K jejich charakteristickým útvarům patří takové, které jsou k vidění i na Kraví hoře, například skalní hradby (dosahují délky několika desítek metrů). Objevují se mrazové sruby, což jsou stupňovitě, zpravidla horizontálně dělené skalní stěny. Vodorovné rozpadání horniny je primárně dáno její strukturou a následně pak postupem zvětrávání od povrchu do hloubky. Nepřehlédnutelné jsou izolované skály zvané tory. Přes různost kamenných forem považuji za jejich sjednocující jev monumentalitu. Ta vyplývá ze vzájemných proporčních vztahů hmot, sklonů terénu, úhlů pozorování.

Přírodní socha s obroušenými hranami.

Což kdyby se horninové bloky na svahu pohnuly…

Mrazové sruby.

Z náklonu kamenného bloku může dojít k sesuvu, skalnímu řícení.

Fascinace čili Okouzlení

Vztah bytosti ke světu přírody, k divočině, lze chápat v různých podobách. Lidské prožívání se může jevit jako romantická linie, struna, anebo chcete-li – v podobě lidského nervu, jenž je různě napjatý a zvučí. Zaznívá-li v duši silně, jsou přítomné emoce. Čím jsou výraznější, tím hlubší bude v duši jedince jejich otisk. Kamenné objekty na Kraví hoře mne okouzlily.  My, co jsme věčnými dětmi, ač jsme už tělesně poněkud přerostlí, se radujeme i z kamenů…

Na horniny můžeme podle své nátury nahlížet všelijak – vědecky, technicky, užitkově, výtvarně, esteticky atd. Přírodní vědy nám neposkytují jediný popis přírody, ale jen různé možnosti.  Závěrem připomínám průpověď ze starořecké legendy Deukalión a Pyrrha o tom, jak by se mohlo obnovit zahubené lidstvo: Kameny jsou kosti naší Matky Země.

Skalní hradba.

Mrazový srub s terasou.

Skalní věž.

Mrazový srub z jiného místa. Vysoký hřeben (Hochkamm, 1341 m) ze státní hranice při cestě ze šumavské hory Plechý (1378 m) na Dreisesselberg (Bavorsko). Foto z května 1990. Většinu dne pršelo.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Geologické údaje viz Geologie a petrologie, autor Václav Pavlíček; in: Novohradské hory a Novohradské podhůří. Příroda – historie – život. Baset 2006.

Poděkování geologovi Karlovi Drábkovi za konzultaci k formě mrazového srubu.

Autor: Zdeněk Hosman | pondělí 9.7.2018 11:30 | karma článku: 22,03 | přečteno: 486x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 35,89

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,21