K lesnímu pramenu

Máme zkušenost, že některá místa nás už při první návštěvě okouzlí. Stav, který v určitých lokalitách zažíváme, je kombinací tělesných i psychických záchvěvů…Fotografie ze ztišeného prostředí.

O uctívání pramenů

Životodárná voda v podobě deště a i ta vyvěrající ze země se ve starých kulturách považovala za dar duchů přírody a podzemních božstev. V místech zdrojů vody byly lidmi  obvykle uctívány vodní ženky – nymfy, víly i jiné smyšlené bytosti příbuzné božstvům zdraví a čistoty (hygieny). V celých dějinách a v mnoha společnostech má snad pojem čistoty biologický původ a napomáhá přežití. Čistota je jedním ze znaků posvátnosti. V Číně a Japonsku stávaly při pramenech malé svatyně. Čínský znak ? čchüan = pramen, je složený z částí ve významech čistý a voda, a je příbuzný slovu označujícímu původ, vznik, začátek.  O uctívání pramenů v různých kulturách existují různá pojednání antropologů, etnografů i religionistů.

Církevní zápovědi pohanských zvyků

Historik a etnograf Čeněk Zíbrt (1864 – 1932) v XI. kapitole O uctívání vodních pramenů, své knihy Seznam pověr a zvyklostí pohanských z VIII. věku (1. vydání 1894) zmínil církevní zákazy trvající nejméně od 5. století do pozdního středověku. Vedle stromů, kamenů, návrší, bývaly pravidelně jmenovány prameny a potoky s výčitkou, že lidé u nich konají pohanské obřady a oběti; že do vody házejí chléb, drobné penízky, oděvy atp. (co do vody házejí lidé dnes? Plasty!). Historik vylíčil postup jedné z pohanských ceremonií, jež se praktikovaly u západoevropských, slovanských i mimoevropských národů: Když dlouho nepršelo, shromáždily se dívky a jednu mezi sebou (pannu) zvolily vůdkyní. Obnažená byla svými družkami vedena k vodě. K magickému úkonu se hledala rostlina blín, aby utrhnuta byla uvázána na malíček pravé nohy vyvolenkyně. Dívky nesoucí ratolesti doprovodily družku k vodě a tam ji potápěly, metlami na ni stříkaly vodu. Nazpět vedly děvče pozpátku. Pohanský obřad popsal Burchard z Wormsu (asi 965 – 1025), biskup a církevní právník. Za uspořádání zmíněného obřadu bylo účastnicím uloženo 20 dní pokání o chlebu a vodě.

Letos na konci září uplyne deset let od úprav lesního pramenu vody pojmenovanému Svatováclavský. Sedám na bicykl a jedu na neodolatelné místo. Začneme od vrchu a pak sestoupíme níže.

Zřídlo je na území CHKO Blanský les, na předělu Českokrumlovska a Českobudějovicka. Toto je panorama Budějovicka ze severu z vrchu Skalka 688 m n. m. (pramen vyvěrá na opačné straně vyvýšeniny). Vpravo pod lesem  je skrytá obec Jankov, o kus dál s kostelem ves Čakov. Na horizontu věže Temelína.

Od výhledu do kraje jsme na blízké křižovatce lesních cest, kde stojí kamenný blok vysoký 180 cm s nikou, v níž je vytesána madona v gotické formě. Na kameni je nápis U SV. TROJICE a pod ním ve dvou řádcích věta: „Viditelné patří času, neviditelné věčnosti.“ Na zadní straně kamenu je datace díla a iniciály původců: 10. 6. 2001 V. B. R. R. Zobrazení ilustruje regionální lidovou legendu spjatou s lidovou zbožností.

Terén pod Svatováclavským pramenem. Od pramenu stéká voda dolů stružkou do menší a pod ní do větší a hlubší nádrže.

Vedle stružky stojí terénní topografická památka z doby vlády císařovny Marie Terezie. Je dokladem dávnější evidence pozemků pro systém jejich zdaňování.

Nad pramenem se klene kamenný přístřešek a vedle je pískovcová skulptura dívky v pokleku. Vlivem trvalejšího sucha a poté, co byl nad pramenem vykácený starý smíšený les, který vodu účinně zadržoval, v současnosti proud vody výrazně zeslábl. Je ověřeno, že čím delší je pouť vodní kapky od deště k prameni, tím lépe.

Nápis na jednom z kamenů přístřešku. Iniciály V. B. patří panu Václavu Broukalovi, bývalému revírníkovi, z jehož podnětů vznikl památník U Sv. Trojice (2. foto) i vybudování tohoto prameniště; je patronem pramenu.

Údivné je, že socha dívky původně nevznikla pro účel osazení u zřídla v lese. Kdo chce, může dle svého citu posoudit začlenění díla do konkrétního prostředí.

Výška skulptury je 90 centimetrů a její lidský i výtvarný výraz je sám o sobě patrný.

Tři hrubé kamenné bloky poblíž pramenu jednoduše naznačují svůj účel. 

Máte občasnou příležitost v prostředí lesa se napít vynikající pramenité vody? Přípitek na trvalost zřídla.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Pro zájemce adresa Národního registru pramenů a studánek: http://www.estudanky.eu/

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 27.8.2019 14:29 | karma článku: 25,23 | přečteno: 606x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 35,89

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,21