Fotolovení čápů

Letní číhaná mezi měsíci červenec a srpen. Fotozáznamy z předvádění členů jedné rodiny řádu brodiví…..

Ornitologové uvádějí, že v České republice je přes 1000 čapích hnízd, ale ne všechna bývají obsazená. V sezóně bývá v českých zemích kolem 3000 čápů. Jejich populace je u nás stabilní, v ostatních evropských státech přibývá, např. ve Španělsku. Čápi bílí některá území už v minulosti opustili, např. Británii, Belgii, Nizozemí. Vyhovuje jim prostředí okolí říčních brodů, rybničnatá území, vlhké louky a pastviny s remízky i lužní háje.

Bílí čápi se stěhují z nižších poloh do podhůří. Zde je příklad: hnízdo na sloupu v městysu Křemže v dohledu na blízký masiv Blanského lesa s horou Kleť (1083 m) v Podhůří Šumavy bývá obýváno čápy pravidelně.

V Křemži měla letošní rodina čápů celkem pět členů; zde je jeden z rodičů a tři odrostlejší mláďata.   

Tři čekající v červencovém dopoledním úpalu.

Následují tři fotografie sériového snímání pohybu; včetně této. Nácvik poskoku…

…co je tam dole?

Závěrečné mávnutí křídly se souběžným povyskočením na kraji hnízda.

Seskok z hnízda a let za pátráním po potravě.

Rodič (vlevo) přilétl a v zobáku nesl potravu.

Nastal boj o sousto.

Komunikace čápů – klapání zobáku se vtyčenou hlavou i v záklonu je součástí uvítacího rituálu. 

Jeden z čápů dlouze a bez hnutí postával na hraně střechy.

Jiný den jsem na samotáře čekal z protilehlé strany. Čáp nejistými kroky došel vzhůru na špičku štítu a odtud se odrazil k přistání na komínu…

…dopad trefil přesně na okraj.

Tentýž jedinec na komíně při protahování těla křídlem vyklenul elegantní oblouk. Toto je jedna z patnácti fotografií sériového snímání pohybu; v jedné vteřině bylo zaznamenáno 15 fází pohybu.

Mláďata počátkem srpna opustila rodné hnízdo. Zůstal rodičovský pár, který zakrátko také odletí. Následující čtyři fotografie ve výběru ze sériového snímání, zobrazují akci dvojice. Konfigurace ptačích těl je výtvarně pohybovou sestavou, jejíž jednotlivé fáze zachytí aparát, nikoli lidské oko.

V antické literatuře (Plinius Starší: O přírodě) jsou zmíněny dva znaky: Čáp je symbol rodičovské lásky k dětem a zároveň je projevem dětské lásky k rodičům; podle legendy mladý čáp krmil starého otce. V Číně byl čáp symbolem nesmrtelnosti. V různých kulturách existují různorodé legendy, v nichž je tento pták spojován s lidskými představami o vtělení duše. Jeho vyrovnaná pozice ve stoji na jedné noze působí důstojností a vyrovnaností, což ho předurčilo k symbolice meditace a kontemplace. Čáp bílý byl v české anketě Pták roku vyhlášen poprvé r. 1994 a pak spolu s čápem černým znovu r. 2014.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Autor: Zdeněk Hosman | pondělí 15.8.2022 18:00 | karma článku: 24,07 | přečteno: 487x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 35,89

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,21