Českokrumlovský karneval

Přehlídka originálního ustrojení účastníků 17. ročníku průvodu městem.  Téma „Labyrintem města“ zrozeno z obrazotvornosti prózy Jana Amose Komenského. Fotoblog.

Výtvarný obor Základní umělecké školy v Českém Krumlově vedený čilými výtvarnými pedagogy své žactvo pravidelně zapojuje do sociálně-kulturního prostoru historického města tím, že ve spolupráci s muzikanty se pravidelně spolupodílejí na pořádání masopustního průvodu masek. Žactvo zvolené téma zpracovává od prosince předchozího roku. Letos bylo ohlášeno sedmdesát nových podob masek motivovaných alegorickým spisem Jana Amose Komenského „Labyrint světa a ráj srdce,“ hlavně jeho první částí (dílo bylo poprvé publikováno roku 1623, a v upraveném vydání r. 1663).

Komenského nadčasové dílo ztvárňuje, jak autor sám předznamenal: Světlé vymalování, kterak v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matění a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalba… Vypravěč-poutník vyšel na vandr a hned se k němu vnutil průvodce Všezvěd Všudybud;  předvedl, že je žvanilem (v současnosti je jím politik, profesí politolog vpletený do pavučiny svých lží), který poutníkovi nasadil uzdu sešitou z řemení všetečnosti a udidla ze železa urputnosti v předsevzetích. Posléze se přitovaryšilo Mámení (dnešním názvoslovím by to nejspíše byla nebinární osoba typu „alžbětko“) a na nos mu posadilo okuláry, jež ze skla domnění vykroužleny, aby černá bílou a bílá černou se zdála; v příběhu se oba průvodci cestou předváděli v roli školených demagogů. Komenský načrtává obecné příklady osob, věcí a dění.

Českokrumlovský masopust letos tematicky pojmenovaný „Labyrintem města“ podnítila hlavně první, tedy sarkastická část Komenského textu Labyrint světa. Všeobecně je město svého druhu světem ve vymezeném prostoru. Konkrétně to ilustruje historická část města Český Krumlov se zakřivenými uličkami i ulicemi v podhradí, což pro cizince může znamenat bludiště. Učitelé výtvarného oboru ZUŠ v Krumlově spis Komenského přečetli s porozuměním a tím  nejen výtvarně motivovali své žáky.

V únorovém ránu je prostor náměstí Svornosti před budovou radnice prázdný. V podvečeru se zaplní karnevalovým obecenstvem a bude se tu konat ceremonie svolení k masopustnímu průvodu ulicemi města.

Před vchodem do budovy základní umělecké školy čekající žactvo.

Závěr dlouhého zástupu aktérů ještě před průvodem.

Tři chlapci před obřími figurami jsou připraveni nést je v průvodu masek.

Zástupy účastníků masopustního víření se přesunuly na náměstí.

Mladší žactvo má v oblibě masky zvířecí.

Obří figury představují Osud a Štěstěnu.

Poutník s růžovými brýlemi klamu a s cedulkou, kterou mu přidělil Osud k jeho životnímu úkolu.

 V čele družiny odcházející z náměstí vykračují průvodci Poutníka labyrintem – Všezvěd Všudybud s Mámením.

Českokrumlovská folková skupina Lakomá Barka, společně s krumlovskou dudáckou kapelou se  spolupodílela na živé hudební produkci.

Úzké uličky města byly průvodem masek přeplněné více, než bývá tradičně při návštěvách turistů.

Českokrumlovský masopust zahájil program letošní turistické sezóny v Českém Krumlově.

Labyrint může mít různé podoby a obecněji znamená cestu s odbočkami i blouděním. Labyrint symbolizuje životní pouť jedince. Starý čínský mistr pravil: NEJDELŠÍ CESTA VEDE V ČLOVĚKU SAMÉM. Na konci pouti, ve zpětném ohlédnutí, životní praxe ověřuje pravdivost tohoto lidského poznání. Myslitel Komenský přidává: Navrať se, odkuds vyšel, do domu srdce svého, a zavři po sobě dvéře.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Citace a parafráze kurzívou – J. A. Komenský: Labyrint světa a ráj srdce. Odeon Praha 1984.

Spojitý fotoblog: Krumlovský masopust 2018

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Hosman | středa 22.2.2023 10:30 | karma článku: 20,01 | přečteno: 370x
  • Další články autora

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

4.9.2023 v 9:33 | Karma: 31,82

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

21.6.2023 v 11:13 | Karma: 35,89

Zdeněk Hosman

Bublifuky mediokracie

23.5.2023 v 11:30 | Karma: 25,21