Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Světový jazyk

Před pár lety jsem podlehl naléhání naší sousedky, a šel jsem učit angličtinu na učňovskou školu. Nebylo to nijak výdělečné, to ostatně učitelování nikdy nebylo - a bohužel ani nikdy nebude, ale bylo to velmi poučné. Velmi jsem se těšil, že náctiletá mládež vnese do mého života plného nudných technických překladů a cílevědomých manažerů z večerních kursů pro dospělé trochu svěžího vzduchu. S optimistickým úsměvem jsem vpadl do třídy, počmáral jsem tabuli časováním slovesa "to be" a procvičoval jsem jednoduché věty. Občas jsem utrousil bonmot o důležitosti angličtiny pro číšníky a servírky, občas jsem cvičení oživil nějakou legrační větou. Dětem se to líbilo. Jaké bylo mé překvapení, když mi po několika týdnech sdělili, že moje hodiny jsou príma, ale němčina je stejně důležitější než angličtina.

Překvapeně jsem na ně zíral. Tvrdit něco takového před angličtinářem na půdě školy vyžaduje notnou dávku odvahy nebo drzosti. Prohlásit to před ním v hospodě je životu nebezpečné. Ale oni to řekli zcela upřímně a bezelstně. Oni si to opravdu mysleli. Však taky hned snesli argumenty. Jeden z nich byl téměř matematický. Pane učitel, jak je daleko z Brna do Vídně, aha? A jak je daleko z Prahy do Londýna? Nezbylo mi, než jim v mnohém dát za pravdu. Na praxi v Brně se častěji potkají s hostem z německy mluvící země než ze země, kde se mluví anglicky.

Ale, milé děti, svět není jen Brno. Doma jsem nastartoval počítač, rozevřel jsem tlusté knihy a sestavil jsem pro "svoje děcka" přehled zemí, ve kterých lidé mluví anglicky. Výsledek mě samotného překvapil. Při sestavování seznamů zemí a při tvoření grafů použití různých jazyků vyšlo najevo, že ze 197 tehdy existujících zemí jich 48 používalo angličtinu jako hlavní úřední jazyk, nebo jako jeden z úředních jazyků. Samozřejmě nevyřešena zůstala otázka, kolik lidí skutečně mluví anglicky v zemích, kde je vysoká negramotnost, kde v odlehlých oblastech žijí desítky národů a kmenů s vlastními jazyky, nebo ve kterých angličtině konkurují další úřední jazyky (Singapur má dokonce čtyři). Je to třetina? Nebo snad polovina? Či více? Často i více. Jiří X. Doležal z Reflexu prohlásil po svém návratu z Indie, že se tam domluvil anglicky úplně všude a úplně s každým, včetně malých sotva školou povinných kluků v hloubi horkého zaprášeného venkova.

Pak je tady ještě západní Evropa. Pravda, Francouzi prý odmítají mluvit anglicky, ale není-li zbytí, ukáže se, že ji umí. A tak jsem dospěl k obrovským, samozřejmě velmi nepřesným, číslům. Počítač vykreslil krásné koláčové grafy. A mě vyšlo, že tehdy mluvila anglicky asi čtvrtina obyvatel zeměkoule. V těchto číslech jí konkuruje jen nemnoho jazyků. Je to čínština, hindština snad španělština, ale němčina ani ruština mezi nimi nejsou.

A protože vyšlo najevo, že angličtinu používá mnohem více lidí jako svůj druhý jazyk, než je těch, kteří ji mají jako jazyk mateřský, napadla mě myšlenka, kterou jsem už do povídání pro budoucí výkvět našeho číšnictva nedal.

Rozšíření angličtiny totiž došlo tak daleko, že je skutečně jediným světovým jazykem. To znamená, že se jí domluvíte po celém světě, na všech pěti obydlených kontinentech, což se o ostatních jazycích rozhodně tvrdit nedá. Stala se prostě obecným komunikačním prostředkem. Je dnes společným jazykem vzdělaných lidí tak, jako jím byla ve středověku latina. Je jazykem obchodu, dopravy a služeb, jako byla v Římském impériu řečtina.

Z toho všeho vyplývá jedna velmi důležitá představa. Důležitá pro mne a pro mé dospělé žáky, kteří mají hrůzu z cizího jazyka z jeho výslovnosti, nepravidelných sloves, předpřítomných a předminulých časů, a kdoví čeho ještě. Angličtina, díky své světovosti, přestala být výlučným vlastnictvím Angličanů a Američanů, a stala se majetkem celého lidstva. Je to společný jazyk lidí konce dvacátého století. Je to mezinárodní dorozumívací prostředek, do kterého vkládáme své naděje, že budeme slyšeni a pochopeni navzdory všemu, co nás stále rozděluje. Píšeme v ní deklarace a mezinárodní smlouvy, překládáme do ní kdejaký papír, který má zasáhnout větší okruh čtenářů, mluvíme jí to éteru v leteckém a námořním provozu, a při cestě do cizí země je to právě angličtina, ve které uslyšíme od letušek, celníků, policistů a hoteliérů první věty.

Od toho včera nad atlasem a encyklopedií národů světa jsem změnil úvodní věty svých kursů pro začátečníky. Už nemluvím o odlišné výslovnosti a nutnosti se doma pilně učit slovíčka. Nezdůrazňuji jinakost angličtiny, která by je měla přimět k píli a domácímu studiu. Mluvím o tom, že angličtina nás spojuje přes všechny hranice a celnice, které mezi sebe tak hloupě stavíme. Získejte nový pohled na tento jazyk milí studenti. Nedřete se nějakou cizí řeč. Změňte svůj přístup. Uvědomte si, že se učíte svůj jazyk, jen jste ho dosud neuměli. Angličtina je i vaše, a tady se jí naučíme správně používat.

Posaďte se pohodlně, uvolněte se a odpoutejte se, první hodina letu k lidem celého světa začíná.

 

Autor: Zdeněk Bobek | sobota 7.9.2013 10:00 | karma článku: 15,19 | přečteno: 593x
  • Další články autora

Zdeněk Bobek

Zvýšení DPH na knihy je barbarské

Zdražení knih, která vyvolá vyšší sazba DPH, bude mít neblahé důsledky nejen pro knižní trh, ale i pro vzdělávání. Vládní úřednící, si nejsou schopni uvědomit, jaké to může mít důsledky. Nejspíš sami, krom oběžníků a vzkazů na stole, mnoho nečtou.

5.3.2011 v 12:20 | Karma: 12,19 | Přečteno: 712x | Diskuse| Politika

Zdeněk Bobek

Bombajské motorky

Bombaj a motorky, to prostě jedno bez druhého nemůže být. V městě s příliš úzkými ulicemi, stavěnými ve zcela jiné epoše, které se ucpávají stokrát za den, aby se zase jako zázrakem uvolnily a opět na chvíli proudili svou dvaceti až třicetikilometrovou rychlostí je motorka nejpraktičtějším dopravním prostředkem. Jsou jich tady miliony. Všech značek a typů. Hondy, Yamahy, Yezdi, čínské motorky, indické motorky, skútry, naháče, choppery, novější i starší, cokoli si vzpomenete, dřív nebo později to uvidíte. Viděl jsem mnoho Enfieldů, vypadaly jak z muzea, ale před rekonstrukcí, a ten zvuk, všichni milovníci chopperů musí při tom zvuku slintat.

21.6.2010 v 17:30 | Karma: 11,36 | Přečteno: 896x | Diskuse| Cestování

Zdeněk Bobek

11. 10. 2009 den 9. - Neděle

Musel jsem svoje psaní o Bombaji přerušit, protože v mém životě se odehrálo několik dramatických a smutných událostí, které mou mysl odvedli jinam. Ale teď se vracím, abych pokračoval ve vyprávění, které jsem nazval Bombajský deník, a které přestane být deníkem, protože s odstupem času cítím, že nemá smysl popisovat den za dnem, jak jsem je naťukal do laptopu v hotelu, ale spíše za zaměřím na několik oddělených témat. Takže jedeme dál:

12.6.2010 v 21:05 | Karma: 9,18 | Přečteno: 677x | Diskuse| Cestování

Zdeněk Bobek

Ta naše armáda česká

Tak jsme se zase předvedli, hezky česky. Generál Šedivý napsal svůj názor, opřel se o svou celoživotní zkušenost a o své vzdělání, a napsal upřímně, co si myslí. Napsal to právě včas, doslova za 5 minut 12, v době, kdy se bude zase rozhodovat o změnách, o penězích a o organizaci naší armády. Pro pana generála je armáda národní poklad. OK, já bych to až tak vzletně nenazval, držel bych se víc při zemi, ale já nejsem generál, který armádě zasvětil celý svůj život, takže ode mne by to znělo divně.

12.6.2010 v 15:58 | Karma: 24,22 | Přečteno: 2267x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Bobek

Bombaj 9. 10. 2009 - 7. den – Rajské zahrady

Dnes jsme jen něco zařídili na půl hodinky a pak jsme si hráli na turisty. Výprava na Malabar Hill se ukázala jako skvělý nápad. Bombaj k nám otočila svou přívětivou tvář. Aspoň na chvíli, po těch náročných dnech aklimatizace. Zvykáme si, i když pomalu.

14.12.2009 v 8:28 | Karma: 8,23 | Přečteno: 922x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1087x
Narozen v Praze, žije v Brně, pracoval v mnoha - často velmi odlišných - profesích. Dnes se živí jako překladatel, tlumočník a učitel angličtiny na volné noze. Miluje rokenrol, blues, boogie-woogie, dobré jídlo a zajímavé knihy a filmy.