Republikánské primárky v USA – shrnutí událostí za leden 2012

V lednu 2012 vstoupilo do souboje o republikánskou nominaci na kandidáta pro prezidentské volby v USA, konající se v prosinci tohoto roku, 8 jejích osobností. Ve třech úvodních primárkách pokaždé zvítězil jiný kandidát a z dosažených výsledků lze konstatovat, že ve hře nyní zůstávájí jen čtyři. Šance na vítězství je otevřená pro kteréhokoli z nich a je očekáváno dlouhé a vyrovnané klání.

Charakterové rysy jednotlivých kandidátů zjednodušeně a humorně popisuje následující obrázek.

Too one-notemoc monotónní, Too plasticpříliš umělý, Too libertarianmoc libertariánský, Too self-importantpříliš sebe-středný, Too dimmoc nejasný, Too far-rightpříliš pravicový, Too underfundedmoc podfinancovaný, Too unknownmoc neznámý

Po prvních primárkách v Iowě došlo k přepočítání hlasů a za vítěze byl místo původně ohlášeného vítěze Mitta Romneyho vyhlášen Rick Santorum. Volební zisky republikánských kandidátů v uplynulých primárkách byly:

3.1.2012 - Iowa: Santorum (25%), Romney (25%), Paul (21%), Gingrich (13%)

10.1.2012 - New Hampshire: Romney (39%), Paul (23%), Huntsman (17%), Gingrich (9%)

21.1.2012 - South Carolina: Gingrich (40%), Romney (28%), Santorum (17%), Paul (13%)

Státy USA mají různou velikost a tím i jinou významnost. Souhrnné výsledky z proběhlých primárek z Iowy, New Hampshire a South Caroliny ukazuje následující graf.

O úspěchu během předvolební kampaně v jednotlivých státech rozhoduje výše financí a každý kandidát se více soustředí na jiný stát. Nutná je také schopnost získat dobrý výsledek v největších státech jako je Florida, New York, Texas či California, kde se konají primárky až v dubnu a červnu tohoto roku. Je tedy očekáván nejvyrovnanější souboj v historii, zmíněných 4 kandidátů, až do samotného konce letošních republikánských primárek a o vítězi mohou rozhodnout maličkosti.

 

Mitt Romney, Newt Gingrich, Ron Paul a Rick Santorum

Takovou maličkostí může být i aktivita podporovatelů nejstaršího kandidáta Rona Paula, který i přes svůj věk nejvíce oslovuje nejmladší, internetovou, generaci voličů a kteří se snaží svými nápaditými a humornými akcemi více medializovat jeho myšlenky a postoje, které nedostávají v amerických mainstreamových médiích tolik prostoru, jako myšlenky ostatních kandidátů.

 

 

Čtěte také na podobné téma:

Ron Paul - nadějný kandidát na prezidenta USA

Autor: Josef Zbořil | pondělí 23.1.2012 20:05 | karma článku: 11,78 | přečteno: 1123x