Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historie soubojů browserů

Browser [brauzr], česky řečeno prohlížeč internetových stránek, je počítačový program, což asi ví každý. Úkolem prohlížeče je zpracovat přijatý kód HTML (XHTML, XML) podle norem, zformátovat jej podle dostupného CSS a vykreslit jej do okna prohlížeče.

Historie

Pomineme-li úplně dřevní doby internetu (1976), kdy problémem bylo vykreslit alespoň textový obsah vzdáleného souboru, k prvnímu vážnějšímu průlomu došlo až v roce 1994. Tehdy uvedla společnost Netscape Communications Corporation na trh komerční prohlížeč Netscape Navigator (jeho předchůdcem byl prohlížeč Mosaic). Prohlížeč se sice s dnešními vůbec srovnávat nedal, ale umožňoval na tehdejší dobu naprostou špičku svého oboru a stal se záhy velmi populární.

V roce 1995 reagovala na tento úder společnost Microsoft Corporation uvedením nového OS Windows95, jehož součástí byl internetový prohlížeč Internet Explorer (MSIE) Oprava vložena 5/12: IE byl napevno implementován až ve Windows98 - děkuji za upozornění na chybu.. Díky zabudování prohlížeče přímo do systému (což byl geniální obchodní tah) záhy IE vítězí na celé čáře. Zavádí používání ActiveX, čímž konkurenci tvrdě válcuje. (Oba programy jsou komerční).

Tehdy začíná tzv. „první válka prohlížečů“. Obě firmy se snaží do svých prohlížečů implementovat nové a nové funkce (které konkurenční prohlížeč nedovede vykreslovat). Zároveň však dochází k totální ignoraci norem, podle kterých mají prohlížeče stránky zpracovávat. Microsoft tuto bitvu vyhrál na celé čáře. Díky masivnímu rozšíření OS Windows používá IE v roce 2004 neuvěřitelných 92 % uživatelů WWW!

Projekt Netscape samozřejmě nemohl tuto zdrcující prohru unést. Uvolňuje zdrojové kódy svého programu pod volnou licencí (zdarma). Na těchto zdrojových kódech vzniká posléze projekt Mozilla Firefox a stejnojmenný prohlížeč – ovšem zdarma. Začátkem roku 2009 již používá Firefox plných 22 % uživatelů – probíhá druhá světová válka prohlížečů.

Firma Microsoft se dopouští dvou chyb. Osudovou chybou se jí stává, že vykreslovací jádro MSIE je zároveň používáno i jako systémový souborový manažer (Průzkumník Windows). Tím dochází ke konfliktu různých cílů stejného programu. Druhá chyba se Microsoftu vrací v podobě prohraných arbitráží a soudů v mnoha státech, které firmu drasticky pokutují za porušování konkurenčního prostředí (IE je nedílnou částí OS Windows) a nařizují firmě otevřít systém jakémukoliv jinému prohlížeči (obdobně s Windows Media Playerem).

Microsoft reaguje po svém: omezuje investice do vývoje IE i WMP. Přestává sledovat trendy a odmítá se zpětně podřizovat mezinárodní autoritě W3C. Zvykl si, že je gigantem, který normy určuje, nikoliv respektuje. Prohlížeč MSIE beznadějně zastarává. Firefox naopak s W3C čile spolupracuje a dostává se do čela moderních a bezpečných prohlížečů.

Dnes

Microsoft byl donucen umožnit výběr výchozího prohlížeče (mj. utilitou C:\\windows\system32\browserchoice.exe). V současnosti je uživateli k prohlížení webových stránek  používána celá řada prohlížečů mj.: Windows Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Google Chrome, Opera (+ třeba čistě textové prohlížeče Lynx a Linxs).

Dnešní prohlížeče (a je jich o hodně více, než jsem uvedl) stojí asi na 4 základních  typech vykreslovacích jader:

  1. Trident – (MSIE, Maxthon, AmiWeb, AOL Explorer a další)
  2. Gecko – (Mozilla Firefox, Sea Monkey, Camino, K-Meleon, Flock a další)
  3. WebKit – (Konqueror, Safari, Chrome, Epiphany a další)
  4. Presto – (Opera, Nintendo DS, Nokia 770, Sony Mylo a další)
  5. Jiné – (Amaya, Arachne, Dillo a další)
  6. Textové – (Lynx, Elinks a další)

Hodnocení

  1. MSIE – léta čím dál tím více zastaralý prohlížeč plný bezpečnostních chyb a chybné filosofie: „vykresli to jak umíš“. Nadále je však součástí OS Windows (Průzkumník), tudíž řada uživatelů netuší, že může používat i jiné prohlížeče a používá MSIE nadále. Spravedlivě je třeba dodat, že verze MSIE-9 se o hodně zlepšila. Ale pokud se podíváme na prohlížeče z hlediska dodržování norem, stále má co dohánět. Verze MSIE-4 až MSIE-7 jsou dnes naprosto nepoužitelné.
  2. Mozilla Firefox – mimořádně úspěšný prohlížeč, avšak snaha o inovace a přídavné moduly z něj dnes udělaly trochu obézního Otesánka se značnými nároky na paměť. Jeho obliba zvolna klesá.
  3. Opera – ač má uživatelů poměrně velmi málo, jedná se o velmi kvalitní prohlížeč jdoucí s dobou. Náskok má zejména v aurálních výstupech a celkově vynikající koncepcí přívětivosti k postiženým lidem. Kdo se s ním dobře seznámil, nedá na něj dopustit.
  4. Google Chrome – je třeba vypíchnout projekt Google, který investoval obrovské prostředky do vývoje skutečně moderního a výkonného webového prohlížeče Chrome. V září 2008 byly uvolněny první verze ve 43 jazykových mutacích. Chrome zaznamenal raketový nástup počtu uživatelů.
  5. Safari – je v podstatě starším sourozencem Chrome určeným pro OS Apple – MAC, i když je dnes dostupný i v kompilaci pro OS Windows (ale bez české lokalizace). Z hlediska respektu k normám W3C snad dokonce nejlepší.

Budoucnost

Odhadovat trendy je vždy ošemetné, ale pokud se pokusíme počítat pravděpodobnosti pomocí lineárního trendu, pak se zdá, že budoucnost může vypadat asi takto:

Z grafu můžeme vyčíst průsečík užívanosti Google Chrome a Mozilla Firefox v minulém měsíci a s použitím trendu můžeme odhadnout, že počet uživatelů MSIE přestane být dominantní někdy o prázdninách 2012, pokud se Microsoft neodhodlá k razantnímu řezu. Jisté náznaky tu jsou.

Nejsmutnější je, že nekonečný zástup vývojářů byl celá léta nucen vytvářet stránky pro „normální“ prohlížeče a k tomu několik variant pro MSIE. Kdo jim tu zbytečnou vícepráci zaplatí??? Že by to udělal William Gates velmi pochybuji.

A vždycky jdu „do kolen“ když se na otázku: „jaký prohlížeč používáš?“ dozvím: „Seznam“. :-((

Autor: Petr Závladský | neděle 4.12.2011 13:15 | karma článku: 9,69 | přečteno: 918x
  • Další články autora

Petr Závladský

K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.

17.2.2016 v 11:11 | Karma: 30,43 | Přečteno: 1861x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...

15.12.2015 v 11:00 | Karma: 23,29 | Přečteno: 1183x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:

7.11.2015 v 16:10 | Karma: 18,16 | Přečteno: 1258x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.

27.9.2015 v 16:52 | Karma: 34,13 | Přečteno: 1142x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Maličko o kavkách a také o lidech

Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...

26.9.2015 v 17:25 | Karma: 18,99 | Přečteno: 518x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Soudcům doplatíme šest krácených platů zpětně ve výplatě za červen, slíbil Blažek

3. června 2024  15:55,  aktualizováno  16:16

Soudci dostanou v návaznosti na nález Ústavního soudu z minulého týdne nové platové výměry od...

Zákulisí superdebaty iDNES.cz: ve studiu hádky, jinak se lídři dobře bavili

3. června 2024  16:12

Zpravodajský portál iDNES.cz v pondělí odvysílal jednu z posledních superdebat před eurovolbami....

V Palermu zatkli nebezpečného českého překupníka drog. Unikal čtyři roky

3. června 2024  16:11

V italském Palermu zadrželi dlouho hledaného českého občana odsouzeného za nelegální obchod s...

Zaplavený jih Německa zasáhnou další lijáky. Řezno vyhlásilo stav katastrofy

3. června 2024  8:01,  aktualizováno  16:02

Jih Německa, který čelí záplavám, čelí dalším lijákům, varují meteorologové. Podle Německé...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1688x
Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.