Nouzový stav v kuchyni! /Gastroblog/

V mých adolescentních dobách bych každého, kdo by mi řekl, že budu jednou sama pravidelně vařit či snad péct, označila za jedince nepříčetného a smyslů zbaveného. Leč stalo se a také na mne došlo. 

Období nouze uhodilo i na naši spižírnu, ovšem naštěstí ne co do složení, ale co do kreativity. Přiznám se, že když denně vařím, mívám již pocit, že jsem se provařila kuchařkou od začátku do konce a ještě pozpátku a už nevím, co bych… A OBI toho času zavřené... A tak nejen že jsem toho ani tehdy nenechala, ale ještě jsem začala péct. To abych tu bláznivou dobu, kdy si nemůžeme zajít posedět do restaurací, kaváren či cukráren, nějak pěkně přežila. Sladce a s úsměvem. A taky dobře najedený muž, je spokojený muž a lépe se vám to pak spolu táhne.

Nejlepší na začátek. MALINOVÝ DORT. Jestli čekáte složitosti, budete muset jinam. Na to jsem doma zavřená zatím krátkou dobu. Vše musím stihnout večer nebo ráno, takže jednoduchost je základ. 

Malinový dort

90 g másla, 200 g čokolády (čím vyšší obsah kakaa, tím lépe), 1 vanilkový cukr, 4 vejce, špetka soli, 40 g cukru krystal, 1 balení Malinové smetanové náplně Dr. Oetker, 2 balení 33% šlehačky ke šlehání (cca 400-500 ml), čerstvé borůvky a maliny na ozdobu, případně lístky máty

Hned na začátek si oddělíme žloutky od bílků. Bílky vyšleháme se špetkou soli v tuhý sníh a nakonec do nich zašleháme cukr krystal, stačí krátce. Poté si na kousíčky nalámanou čokoládu s máslem rozehřejeme ve vodní lázni. Jakmile se máslo s čokoládou spojí, sundáme z plotýnky a necháme chvíli zchladnout. Přidáme vanilkový cukr a postupně vmícháváme do čokoládové směsi žloutky. Poté do ni přidáme také vyšlehané bílky. Rozhodně už nešleháme mixérem, pouze lehkými krouživými pohyby zašleháváme do čokoládové hmoty, až nám nakonec vznikne nadýchaná čokoládová pěna. Tu nalijeme do předem vymazané a vysypané kulaté formy (průměr cca 24 cm) a dáme upéct do předehřáté trouby na 160 stupňů. Pečeme 14-18 minut. Po upečení vyndáme a necháme vychladnout. Dort se sám krásně odlepí od okrajů formy. 

Mezitím si ušleháme malinovou smetanovou náplň společně se šlehačkami (měly by být vychlazené rovnou z lednice). Náplň krásně zhoustne asi během minuty a drží parádně tvar. Nakonec ji naneseme na vychladlý korpus. Tady už záleží na fantazii, budete-li mít dostatek borůvek a malin, klidně je dejte i do krému během nanášení na korpus, je ho dostatek, a až budete mít dort naříznutý, bude uvnitř krému zdobený kousky ovoce. Já zdobila borůvkami po boku krému a navrch jsem dala maliny, borůvky, malinký trošek šlehačky, která mi zbyla ještě z jiného dezertu a lístky máty. Ale to už opravdu záležím na každém. A konečně jsem si hrstičku borůvek vyšetřila a dala je do kastrůlku s malým množstvím vody (tak aby zakryla dno). Rozvařila jsem je se špetkou moučkového cukru a celý dort touto šťávou pokopala. Dokonalá pastva pro oči. A chuť je jedna báseň! 

Nevím, proč to ta čeština má tak divně dané, ale nyní DORT PAVLOVA ČI MINI PAVLOVKY taky nejvíc nejlepčejší, i když to prý neexistuje, když už je něco nejlepší. Jestli jste někdo někdy jedl dort Pavlova, víte moc dobře, že jen těžko něco jiného vzbudí tolik stékajících kapének po bradě. Nevím tedy, jestli je to dort vhodný do této zavirované doby, ale já ho v různých variacích pekla v posledním měsíci asi třikrát. Pochopitelně s pozitivními ohlasy. :-)) Nejdříve jsem zkusila základní recept, dvě velké placky na jeden velký dort, pak jsem si ale oblíbila mini placičky, jedna placička, jedna porce. A teď ta skutečně směšná lehkost přípravy a náročnost na suroviny:

2 bílky, 100 g cukru (ne nic jsem nezapomněla, vážně… mimochodem, perfektní, když pečete mazanec a je vám ty bílky pak líto vyhazovat. Někdy dělám i ze 3 bílků a 150 g cukru… jo, matika je matika, prostě jeden bílek na 50 g cukru a pak už si to člověk určuje sám, má-li to v čem šlehat). Celá hrůza tkví v tom, že to šleháte na plný výkon minimálně deset minut. Že to nic není? Také jsem si to myslela, než jsem z dlouhé chvíle s mixérem v ruce chtěla ze zlozvyku usednout na linku a způsobila si lehký otřes mozku o digestoř. Takže radši to vydržte vestoje. :-) Nuže lehce mixérem zpěníme bílky a pak už jen přidáme cukr a šleháme a šleháme a šleháme a nakonec i možná šilháme. Hotovo je ve chvíli, kdy jsou bílky po vyjmutí metly takové konzistence, že špičky nepadají a drží tvar. Ušlehané bílky můžeme nanést buď ve dvou stejně velkých plackách na pečicí papír na plech (dobré je si tužkou předkreslit kruhy, abyste je měli stejně velké), a nebo si lžící tvarujeme kolečka na zmíněné mini Pavlovky. Následně vložíme plech do předem vyhřáté trouby na 100 až 120 stupňů a pečeme. Při 120 stupních je to pečené cca za půl hodinky, ale bílky chytnou narůžovělou barvu. Já dávám na 120 na deset minut a pak stáhnu na 100 stupňů a pozor – 3 hodiny se o troubu vůbec nestarám. Nic se nepeče, ale suší. A hotovo máte po třech hodinách, kdy sundáváte kolečka vypadající jako polystyren. Nemá ani moc cenu to pokoušet dřív, zbytečně by se vám mohly zlomit. Usušená kolečka snadno sundáte.

A čím ozdobit? Základ je promazat placky ušlehanou šlehačkou (někdo dává i cukr, já už ji nesladím) a nechat hodinku odpočinout. Placky změknou a je to delikatesa. Na povrchu rozhodně můžete dozdobit nějakým měkkým ovocem.

Mé variace:

Mini Pavlovky s citrónovým krémem, šlehačkou a lesním ovocem

Citrónový krém – Lemon curd. Zní to vznešeně? Taky to je něco chuťově nepopsatelného a zase směšně jednoduchého.

2 vejce, 60 g cukru moučka, šťáva z 1 citrónu a 60 g rozpuštěného másla (nikoliv vroucího, aby se vám vejce nesrazila!) Mixérem ušleháte vejce s cukrem asi jen minutku do pěny, tak aby se spojily. Následně přidáte šťávu z citrónu a rozpuštěné máslo. Vše promícháte. Poté dáte do nádoby vhodné do mikrovlnné trouby (šlo by to ve vodní lázni, ale je to zbytečně pracné). Krém dáte do mikrovlnky na výkon cca 500-600 W a každou půl minutu zastavíte a zamícháte. To je důležité, jinak se vám vejce povaří a srazí, takže po 30 vteřinách míchejte. Do dvou minut se stane zázrak a vše se spojí na pudinkovou konzistenci. Déle už neohřívejte, pořádně promíchejte a nechejte vychladnout. Pak už jen naneste třeba na Mini Pavlovky, na to šlehačku a lesní a ovoce a jste bohyní v kuchyni.

Mini Pavlovky s borůvkovým krémem, šlehačkou a mátou

Borůvkový krém – tak tady máte celou škálu možností, jestli si udělat jen pyré, nebo třeba jako já, rozvařit borůvky s cukrem ve vodě a smíchat s mascarpone do hladkého krému, na to šlehačku a ozdobit čerstvými borůvkami a mátou! Ta je tam důležitá, dovede to celé k dokonalosti.

Zdobit můžete, čím vás napadne, co máte rádi. Jen to chce, aby trošku Pavlovky nasály vlhkost buď ze šlehačky, nebo z krému a zvláčněly… Ale je to prostě delikatesa.

OVOCNÉ TIRAMISU

Tiramisu pravé, to italské, je tutovka a snad skoro každý z nás se s ním setkal. Já mám však miláčka, který tento dezert s kávovým nádechem příliš nevyhledává. Zato miluje ovocné buchty. Tak jsem si vymyslela zlatou střední cestu a ta zlatá barva tu není jen pouhou frází.

Ovocné tiramisu

500 g mascarpone, 5 lžic cukru krupice (já dávám velmi sporé lžíce, nemám ráda přeslazené dezerty, ale krémy si každý dokáže dosladit podle chuti sám), 5 vajec, 1 balení cukrářských piškotů, borůvky a maliny, holandské kakao na posypání

Žloutky poctivě vyšleháme s cukrem do nadýchané pěny (třeba zase aspoň 5 minutek), z bílků si vyšleháme tuhý sníh. Do žloutků následně vmícháme mascarpone, pečlivě promícháme a nakonec přidáme tuhý sníh. I tady platí, jakmile přidáváme bílky, už nikdy nešleháme mixérem a jen lehkými pohyby vmícháváme, aby krém zůstal nadýchaný. Mezitím si vezme například zapékací mísu a každý cukrářský piškot namáčíme do pyré připraveného z rozvařeného ovoce, trošky cukru a vody. Piškot vždy na vteřinku namočíme z jedné a pak z druhé strany, ale nenamáčíme dlouze, aby se nerozpadl. Vyskládáme jím celé dno mísy, navrch pak natřeme připravený krém. Následně skládáme druhé patro piškotů. Opět potřeme zbývajícím krémem a celé můžeme posypat kakaem, ještě dozdobit ovocem, nebo pokropit zbylou ovocnou šťávou. Pak vše necháme uležet v lednici. Minimálně dvě hodiny, ale do druhého dne je to zcela ideální.

No a tak bych mohla pokračovat dál… Tak zas třeba příště. Každopádně pečte, jezte, smějte se, mějte se rádi a užívejte jaro.

 

 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jitka Zámečníková | úterý 28.4.2020 16:56 | karma článku: 18,84 | přečteno: 810x