A máme viníka - národ tleská

Byl znám pro svoji výraznou rétoriku, výřečnost. Nebál se použít ostřejších slov  při debatách s oponenty. Jeho výroky byly známější, než – li on sám. Na sociálních sítí nás baví „jeho facka od Macka“, netají se také svoji bigamií.Na adresu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna řekl: "Pane ministře vnitra, pokud myslíte, že vám někdo boj s korupcí ještě bude vážně  věřit, tak jediné, co pro ten boj s korupcí můžete udělat je, že odejde celá tato vláda, protože jste skutečně panoptikem". Je to výrok, se kterým předběhl dobu.

Dnešní tisk je plný „kauzy Rath". Plní se jí všechny titulky denního tisku, plné jsou diskuze, blogy mají dnes snad jediné téma. Media spekulují, zda byl úplatek dán ve spojitosti s nemocnicí v Kladně, či s rekonstrukcí zámku v Buštěhradě. Jednou čteme, že byl úplatek dán v boxu, jednou v krabici od bot, či vína. Jsou to jen spekulace a pokud dobře vím a znám, tak obviněný je nevinný, dokud se mu vina neprokáže. Nechci se pana doktora nikterak zastávat, ale braní úplatků je přeci věcí veřejnou, věcí známou a naší vládou tolerovanou.

Podívejme se jen na Ministerstvo obrany České republiky. Kolik tu najdeme obdobných kauz, které skončily s výsledkem – nikdo nepotrestán, nikdo vinen. Nebo už jsme zažili kauzu, ve které by šli účastníci korupčního jednání do vězení, platili vysoké pokuty? Nestalo se vůbec nic.

Nejznámější je snad kauza Gripenů, což byl jeden z největších armádních skandálů. Podle britských vyšetřovatelů měly být úplatky za transakci nabízeny desítkám českých politiků a úředníků. Padnout na ně mělo přes miliardu rakouských šilinků, tedy tři procenta hodnoty zakázky. Jako o jednom z příkladů korupce se o gripenech ve své depeši zmínil i americký velvyslanec v Praze William Cabaniss a mimo jiné uvedl, že "Kalousek si přišel při plánování nákupu švédských gripenů na tolik peněz, že si teď může dovolit být nejpoctivější muž ve vládě".

Do království zapomnění neodešla ani kauza Pandury. Velká hra o nákup obrněných vozů. Americká depeše z Wikileaks tvrdí, že poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marek Dalík si na podzim roku 2007 řekl o úplatek 480 milionů korun za obnovení pandurského kontraktu. Tendr byl nakonec obnoven, vláda v roce 2009 nakoupila oproti Portugalcům čtyřnásobně předražené obrněnce. Za 107 vozů dala 14,4 miliardy korun.

Další kauzou je „kauza pana Bartáka", obrněných vozidel Iveco. Ministerstvo obrany pod vedením Martina Bartáka uvedlo, že společně se Slovenskem nakoupí přes stovku obrněných vozidel Iveco za 3,6 miliardy. Podle všeho šlo jen o účelový trik, aby nákup proběhl bez výběrového řízení - Slováci nakonec s Čechy žádná Iveca nekoupili. Ministerstvo obrany v dubnu přiznalo Hospodářským novinám, že se při nákupu vozidel plýtvalo. Česko si objednalo 112 italských strojů za více než čtyři miliardy korun, jenomže armáda jich ve skutečnosti požadovala pouze 19. Barták poté zahájil další nákup vozů Iveco pro chemickou jednotku, opět bez výběrového řízení. Současný šéf resortu Alexandr Vondra (ODS) nechal projekt běžet. A armáda počtvrté. čtyři letadla CASA vyšla i se servisem na čtyři miliardy, nákup proběhl bez řádného tendru. Kontrakt byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Bartáka do ministerské funkce. Londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia uvedl, že například Portugalce jeden letoun CASA vyšel na 418 milionů korun. Česká armáda za něj zaplatila 875 milionů. Ministerstvo obrany se hájí, že lze jen těžko srovnávat nákupy různých zemí. Češi si objednali čtyři přepravní verze pro náklad a vojáky, ke kterým si nechali přimontovat systém pasivní ochrany, jenž navíc nefunguje a letadla tak nemůžou na misi do Afghánistánu, kvůli které byl koupeny. Portugalci měli vyšší požadavky. Nákup zprostředkovával Omnipol, jehož představitel Richard Háva má blízko k současnému ministrovi financí Kalouskovi. Protože letadlům CASA stále nefunguje pasivní ochrana, Omnipol platí sankce v řádech desetitisíců denně.

Pokud dobře počítám, zmínila jsem „ pouze" čtyři korupční kauzy a čerpala: http://zpravy.ihned.cz/c1-52707620-je-mnoho-cest-jak-se-vyhnout-pravidlum

Všechny výše uvedené kauzy pochází z ministerstva obrany a ve dvou výše uvedených figuruje jméno nynějšího ministra financí. A takových kauz najdeme v naší vládě nespočetné množství: kauza Bém, podnikavý pan Gross...aj. a vše bez trestu. 

Vláda Petra Nečase si dala velký úkol „boj s korupcí". Jak sleduji okolní dějí, politickou situaci, tisk, splnit tento úkol se nedaří. Možná se o to ani nesnaží.

Korupce jako taková není problémem jen vlády, ale především společnosti. V ČR není zajištěna transparentnost státních zakázek, tedy není a nemůže být zřejmé, jak se rozpočtové prostředky profinancují. Korupce je defakto krádež, jenže to si v tuto chvíli uvědomuje jen velmi malá hrstka občanů. Blíží se krajské volby. Z billboardů na nás budou křičet hesla typu: Nenecháme dál rozkrádat náš stát a voličům se snad už musí na tváři vyloudit úsměv. Nevím, zda od pobavení se, či nad nostalgií, kdy jsme těmto heslům věřili.

Míra korupce v ČR je tak vysoká, že zachvátila kontrolní mechanismy, které ji mají držet pod pokličkou, tedy policie, státní zastupitelstvo. Naprostá většina občanů této republiky je se současným stavem velmi znepokojena, ale není ochotna pro změnu udělat vůbec nic. Buď neví, co udělat, nebo se uspokojí s tvrzením, že sami nic nezmůžou, nic nezmění. Snížila se nám afektivní a pudová stránka života, stali se znáš neteční, lhostejní a naprosto pasivní lidé. Tento náš stav je velmi úrodnou půdu právě pro rostlinku korupčnici.

Reálné odhady mluví o tom, že se u nás rozkrade kolem 120 miliard ročně. Míra státního dluhu je pro nás likvidační a přitom by stačilo tak málo. Nekrást. Obávám se toho, že Česká republika je nejzkorumpovanější zemí střední Evropy.

Chápu, že problém korupce nevyřeší prodavačka uzenin, dělník od stroje či uklizečka. Sama sebe jsem se ptala, proč s korupcí veřejně nebojuje podnikatelská elita. Má peníze, vliv i moc. Nejspíš to bude tím, že se bojí. Místo oznámení korupce se bude řešit to, jak k daným informacím přišla, jak se k ní dané informace dostala. Chybí nám morálka. Sám pan prezident o korupci mluvil tak, jakoby snad ani nebyla. Pokud takto o daném problému mluví i hlava státu, je nadmíru jasné, že z daného boje s korupcí u nás nikdy nic nebude!!

Vraťme se ale na začátek: MUDr. David Rath je obviněn z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Byl vzat do vazby, aby nemohl ovlivňovat případné svědky či utéci. ČSSD žádá jeho odstoupení. Jinak snad klid. Žádné třeskuté výlevy koalice, žádné radikální projevy opozice. Možná to svědčí o tom, že to nebyl a není jen David Rath, který by měl být v dané kauze obviněn. Možná se jen všechny vládnoucí strany domluvily na tom, že vyhlásí mír a z obviněného bude „obětní beránek". Nebylo by to poprvé ani naposledy. Vždyť jsme národem, který s korupcí bojuje, korupci dle zákona trestá a snaží se ji vymýtit.

 

 

 

Autor: Petra Zámečková | středa 16.5.2012 13:40 | karma článku: 47,57 | přečteno: 17101x