Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je Brexit prvním krokem ke svobodnější Británii?

Ačkoliv se z mediální propagandy mohlo zdát, že po Brexitu nastane minimálně konec světa, strašení eurofanatiků nemělo na rozhodnutí Britů vliv, jaký si snad představovali.

Rozhodnutí britských voličů je pro celý mocenský projekt EU zásadním hřebíčkem do rakve. Nezbývá než doufat a věřit, že Británii budou následovat i další státy EU, mezi nimi snad jednou i Česká republika. Nevěřím příliš optimistickým tvrzením, že evropská politická elita využije tento impuls k jakési sebereflexi, zamyslí se nad celou koncepcí evropské integrace, a zařadí zpátečku, někam před Lisabonskou smlouvu, ale možná i před Maastricht. I kdyby nyní začaly v členských státech sílit hlasy po jakési reformě EU, a i kdyby tyto hlasy vedly k zásadně odlišnému složení Evropského parlamentu a Komise, které by se pokusilo Unii reformovat, obávám se, že rezistence obrovského byrokratického aparátu bude tak silná, že v podstatě nebude možné jakoukoliv reformu provést. Úřednická elita, nikým nevolená a nikomu se nezodpovídající, si nenechá své pohodlné živobytí jen tak sebrat. Právě ona činí Evropskou unii nereformovatelnou. I kdyby se stal zázrak, a v Evropském parlamentu a Komisi seděli samí euroskeptici, jediné, co může tuto úřednickou armádu a její vliv eliminovat, je zrušit jejich pracovní místa, nikoliv se pokoušet měnit jejich agendu.

Výsledek včerejšího referenda je pro zastánce svobody a demokracie nepochybně důvodem k oslavě. Ale až oslavy skončí, je na místě střízlivý pohled na věc. Téměř 52 % voličů rozhodlo o vystoupení Británie z EU. To je bohužel příliš těsný výsledek, který ukazuje, že britská společnost není nezávislosti své země nakloněna dostatečně výrazně, a rozhodnutí s tak těsným mandátem může vzbuzovat pochyby o správnosti takového kroku. Podobně jako bychom si při opačném výsledku kladli otázku, co znamenají pouhá čtyři procenta volebního rozdílu, která by rozhodla o dalším setrvání Británie ve svazu evropských socialistických republik.

Británe nastoupila cestu, na jejímž konci bude opět nezávislou a snad znovu hrdou zemí. Nicméně tím, že se Britové dostanou z područí bruselské politické aristokracie, nestanou se automaticky svobodnými. Jestliže chtějí zpět svobodu, co nejvolnější trh, kapitalismus, mají před sebou ještě mnoho práce: zbavit svůj vlastní politický systém bezpočtu nařízení a regulací, omezit vliv svých vlastních úředníků, a v neposlední řadě vyřešit islamizační tendence uvnitř britské společnosti.

51,9 % britských voličů rozhodlo, že chtějí ven z EU. To však ještě zdaleka neznamená, že všichni tito lidé jsou pro svobodu, volný trh, malý stát.

Jestliže Británie z EU za pár let skutečně vystoupí, stane se znovu plně odpovědnou za svůj politický systém - ten je nyní socialistický. A pokud jej dnes Británii diktuje Brusel, a táhne-li tento systém dnes Británii dolů, mají před sebou Britové další, ještě zásadnější rozhodnutí k řešení: chtějí se dál nechat táhnout dolů svým vlastním, nezávislým socialismem, nebo se, zbaveni koule na noze v podobě bruselské byrokracie, vydají blíže ke skutečně svobodnému, kapitalistickému systému?

Autor: Luboš Zálom | pátek 24.6.2016 13:32 | karma článku: 30,15 | přečteno: 997x
  • Další články autora

Luboš Zálom

Eurovolby skončily. Nezapomeňte

Okřídlené rčení tvrdí, že kdyby volby mohly něco změnit, dávno by byly zakázány. Osobně jej pokládám za velmi falešné a vlastně předem poraženecké. Co tedy letošní eurovolby? Změní se něco, nebo bude politika EU stále stejnější?

11.6.2024 v 16:39 | Karma: 18,24 | Přečteno: 589x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Ministr Hladík straší občany ČR falešným pojmem ekologická stopa

Před několika týdny vydalo ministerstvo životního prostředí, jemuž šéfuje lidový socialista Petr Hladík, že od 18. dubna žijí občané ČR na ekologický dluh. Vyděsilo vás to?

2.6.2024 v 15:16 | Karma: 24,48 | Přečteno: 530x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Kingdom Come, svoboda a trh

České internetové vody rozbouřil článek zveřejněný na jistém blogu na serveru idnes.cz. Autor textu v něm z jakéhosi ekonomicky-morálního hlediska rozebírá chystané vydání počítačovými hráči toužebně očekávané hry Kingdom Come 2.

20.5.2024 v 13:55 | Karma: 28,75 | Přečteno: 3993x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Chvála neposlušnosti

Austrálie zavedla tábory pro odpírače karantény. Kanadský Quebec zavádí pro neočkované občany speciální daň. Řecko jim zase uděluje pokutu 100 euro měsíčně. Itálie se chystá zakázat neočkovaným chodit do práce...

14.1.2022 v 18:43 | Karma: 40,86 | Přečteno: 2259x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Vydržme!

17. listopad je nebo spíše měl by být svátkem těch, kteří se neohnuli a nepodvolili. A dokázali se v pravý čas postavit za svou věc a za svoji svobodu.

18.11.2021 v 15:20 | Karma: 35,07 | Přečteno: 1107x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V Lovosicích hoří skládka pneumatik, zasahuje devět hasičských jednotek

22. července 2024  22:16

V Lovosicích na Litoměřicku hoří skládka pneumatik. Z místa požáru stoupá hustý černý kouř,...

Převážené baterie do elektromobilů se v kamionu vznítily. D1 čtyři hodiny stála

22. července 2024  22:06

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku byla čtyři hodiny neprůjezdná dálnice D1 ve směru...

VIDEO: Česká chovatelka uhodila psa na výstavě, pořadatelé ji vyloučili

22. července 2024  21:38

Během sobotní výstavy psů v maďarském Sarváru se neovládla česká vystavovatelka a po skončení...

Zoceleni z vesmíru i armády. Demokraté mají devět adeptů na viceprezidenta

22. července 2024  21:02

Už po oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že se nebude ucházet o znovuzvolení, začali jeho...

  • Počet článků 282
  • Celková karma 23,82
  • Průměrná čtenost 2470x
Jsem zastánce svobody jednotlivce a laissez-faire kapitalismu a hlásím se k odkazu myslitelů jako byl Ludwig von Mises, Murray Rothbard nebo Frederic Bastiat. Především jsem však stoupencem filozofie Objektivismu americké filozofky a spisovatelky Ayn Randové, podle mě nejvýznamnější obhájkyně svobody jednotlivce a kapitalismu. Od začátku 2014 člen Strany svobodných občanů, od 2019 místopředseda strany, dříve předseda středočeského krajského sdružení, lídr koalice Svobodných a Soukromníků pro volby do středočeského krajského zastupitelstva pro rok 2016 a středočeský lídr do parlamentních voleb 2017. V současné době zastupitel v Berouně za sdružení Lepší Beroun, které kandidovalo s podporou Svobodných a prosazuje jejich zásady komunální politiky. Dále mě lze charakterizovat jako příležitostného cyklistu, malíře, berounského patriota, příznivce jazzu a art-rocku a špatného hráče billiardu.