Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umění propagandy - Evropa 1932

Učebnice zeměpisu pro měšťanské školy z roku 1932 (aktualizováno k roku 35) nevypadá zrovna jako typická ukázka propagandistického materiálu. Přesto i do tohoto oboru pronikají slova, věty a názory, které by si dnes už nikdo do učebnice nedovolil napsat. Teď mě napadá, jestli je to známkou silného vlivu propagandy tenkrát, anebo dnešním propagandistickým metodám kulturního marxismu - politické korektnosti. Ale spekulovat o tom nebudu, to nechám na vás.

ČSR 1932

Evropa je jediným dílem světa bez pouště, je obývaná lidmi plemene indoatlantského (bílého) a to čeledi arijské. Mezi nimi žije jen nepatrné procento Semitů (Židů), roztroušených mezi ostatními národy. Ve středu Evropy je ostrov maďarský, na Balkáně trochu Turků.

Skoro veškerá území východní Evropy spolu se Sibiří a Střední Asií zabírá největší stát světa po říši britské - Svaz socialistických sovětských republik, největší stát Slovanský. Nikde jinde na světě nebyl v poslední době učiněn pokus takových rozměrů o nové uspořádání života jako v tomto státě. Zřizování různých nejmodernějších podniků v tak ohromných rozměrech v zemi do té doby poměrně zaostalé nemá jinde příkladu.

Rusko vyrobí nejvíce řepného cukru v Evropě. V severnějších oblastech se pěstuje len a konopí, jichž vypěstuje Rusko nejvíce na světě (přes 2/3 sklizně). Velkostatky byly sovětskou vládou zabaveny a zavedeno v nich hospodářství státní (sovchozy) nebo družstevní (kolchozy). Některé výrobky jsou ruskou zvláštností - např. samovary, kaviár, juchta. Měnovou jednotkou je červonec.

Celé Rusko má nyní přes 160 mil. obyvatel, roční přírůstek je nejvyšší z celé Evropy. Rusko bývalo prvním nárazníkem výbojných dobyvatelů mongolského plemene (Hunů, Avarů, Maďarů, Tatarů), kteří se občas vyrojili ze stepí středoasijských. Tím vysvětlujeme okolnost, že v Rusku je vedle plemene bílého zastoupeno i plémě žluté. 

K bílému plemeni náleží: Rusové - dělí se na Velkorusy, Malorusy (neboli Ukrajince) a Bělorusy. Němci jsou roztroušeni v osadách hlavně na dolní Volze, Židů je nejvíce na jihozápadě, na západě ve Volyni jsou osady české.

Většina bílého plemene se hlásí k náboženství pravoslavnému, většina plemene mongolského k náboženství muslimskému, severní národové jsou namnoze dosud pohané.

Ruská města mají většinou domy dřevěné, ulice jsou nedlážděné, vyjímaje hlavní.

V pobaltických státech mají většinu obyvatelstva národové státotvorní. V Litvě Litevci, v Lotyšsku Lotyšové, v Estonsku Estonci, ve Finsku Finové. Litevci a Lotyšové jsou nejpříbuznější Slovanům, Estonci Finům.

Vedle národů státotvorných je v Estonsku nejvíce Rusů, v Lotyšsku Rusů a Poláků, v Litvě Židů a Poláků. Finové náleží plemeni mongolskému, náboženství jsou většinou luteránského a vzdělanost jejich je značná. Jsou velmi pracovití a pokročilí. 

Mezi Nory není téměř analfabetů. Již dávní předkové Norů - Normani, byli proslulými mořeplavci. Přes Island zajížděli do Grónska a kolem roku 1000 objevili Ameriku, téměř 500 let před Kolumbem, ale jejich objev upadl potom v zapomenutí.

Vývoj říše Britské náleží k nejpodivuhodnějším zjevům posledních století. Dost dlouho dřímaly síly této ostrovní říše i jejího obyvatelstva. Ani hospodářským životem, ani kulturou nevynikala Anglie nad ostatními státy. Převrat v životě těchto ostrovanů způsobil vynález parního stroje a Anglie se v době poměrně krátké stala nejprůmyslnějším státem. Stejně se vyvíjel zámořský obchod a loďstvo. Teprve nyní ji začínají ohrožovati v obchodním prvenství Spojené státy americké.

Od vpádu Normanů v 11. století nevstoupil žádný ozbrojený nepřítel na britskou půdu. Rozvojem letectví však je cena moře jako přirozené ochrany značně zmenšena.  Moře vychovalo povahu anglického námořníka k neohroženosti, vytrvalosti a podnikavosti. Také sport pomáhá utužovati mysl a kázeň. Národ si vynutil účast na veřejných záležitostech a navykl si sám bezvýhradné poslušnosti zákonů své země, úctě k právům a přesvědčení druhého.

Španělsko bylo v 16. a 17. století nejmocnějším státem evropským. Nad jeho územím slunce nikdy nezapadalo. Španělský mrav vládl ve všem vzdělaném světě. Ale bohatství osad stalo se Španělům kletbou. Drahé kovy zámoří vylákaly mnoho obyvatelstva a ti, kteří zůstali doma, odvykli práci. Později zavedl zemi do úpadku náboženský fanatismus a inkvisice. Část zámořských osad pozbylo Španělsko válkami, jiné se vzbouřily a osamostatnily se. Zbyly toliko ostrovy Kanárské. 

Balkánský poloostrov je z evropských území nejblíže Egypta a západní Asie, kde se ve středověku vyvinuli nejdříve kulturní národové. Obyvatelé Balkánu, zvláště Řekové se s nimi nejdříve stýkali, přejali od nich jejich vzdělanost a sami ji pak ještě zvelebili.

V době stěhování národů pronikli na Balkánský poloostrov od severu národové slovanští, ale ve 14. a 15. stoleté zmocnili se postupně poloostrova Turci. Pod jejich špatnou vládou se po celá staletí nevyvíjel jako jiné oblasti Evropy, ba pustl. Turecký útlak konečně roznítil porobené národy k odboji, až se osvobodili a založili vlastní státy. Národnostní pomíšenost vede k častým třenicím.

Jihoslované jsou zpravidla ztepilí a urostlí, horkokrevní a vznětliví. Svým hrdinským zápasem s Turky vzbudili obdiv světa, svým strašným utrpením za světové války jeho soucit. S námi pojí Jihoslovany staré a upřímné přátelství, byli jsme v mnohém jejich učiteli, jejich synové studovali na našich školách. Ještě více nás sblížilo společné utrpení od Habsburků, společný boj proti nim, společné vítězství, krví a útrapami draze zaplacené. Stejné zájmy vedly oba národy (spolu s Rumunskem) k tomu, aby utvořili užší jednotu, zvanou Malou dohodou.

Německá půda nevyniká zvláštní úrodností. Houževnatá píle musí opravovati a doplňovati nedostatky přírodní. Bohatou uhelnou oblast Sárska bylo Německo nuceno odstoupit do roku 1935 v užívání Francii. Obyvatelstvo Sárska hlasovalo v lednu 1935 pro připojení k Německu. Nato rozhodla Společnost národů, aby Sársko bylo vráceno Německé říši.

Měnovou jednotkou je říšská marka, ČSR má s Německem největší obchodní styky ze všech států světa. Zámořské osady muselo Německo po válce vydati vítězům. Lid německý je přičinlivý a šetrný, značně pokročilý, není mezi ním téměř analfabetů. Ve středověku, pod záminkou, že šíří křesťanství, poněmčili násilím polabské a pobaltské Slovany. Po 30 leté válce a později vystěhovalo se z Čech do Braniborska (okolí Berlína) mnoho emigrantů, zalidnili málo obydlené kraje a povznesli zemědělství a řemesla.

Gdaňsk tvoří s Polskem celní jednotu. Obyvatelstvo je sice téměř úplně německé (95%), ale Poláci mají zajištěnu rovnoprávnost. Nepřátelské chování Gdaňska přimělo Poláky, že si začali budovat námořní přístav na svém území v Gdyni. S ČSR má Polsko mnoho společných zájmů a zdravý rozum přikazuje oběma národům, žíti spolu v míru a přátelství.

Československo je stát střední velikosti, v Evropě je podle velikosti na 13. místě, podle počtu obyvatelstva na 9. místě. Cizince nejvíce zajímá národní svéráz některých krajů - lidové stavby, kroje, obyčeje, slavnosti. Jest tedy nutno takovéto zvláštnosti svědomitě zachovávati. Národopisně a přírodopisně je nejzachovalejší Podkarpatská Rus.

V ČSR jsou zastoupena obě plemena lidská obývající Evropu, totiž plémě bílé i mongolské. K plemeni mongolskému náleží z našich národů Maďaři. Ostatní národové V ČSR náleží k plemeni indoatlantskému (bílému). Jsou zastoupeny všechny 3 hlavní kmeny tohoto plemene, totiž slovanský, germánský a románský. K Slovanům patří v ČSR Čechoslováci, Poláci, Rusíni a Chorváti. Čechoslováci jsou národem státotvorným.  Slované, Germáni a Románi náleží k západním Arijcům. Z východních Arijců žije v ČSR asi 30.000 Cikánů, hlavně ve vých. Slovensku. Kromě Arijců náleží k bílému plemeni také Semité. Z těch jsou v ČSR Židé (1%), k východu jich přibývá, v Podkarpatské Rusi čítají téměř 13% obyvatelstva.

 Petr Dejmek: O Evropě, Zeměpis pro měšťanské školy, 1932, přepracované vydání 1935.

Autor: Vladislav Weiss | pondělí 5.5.2014 9:09 | karma článku: 11,16 | přečteno: 388x
  • Další články autora

Vladislav Weiss

Projev Karla H. Franka 30.4.1945

Poslední dubnový den roku 1945 bylo již jisté, že zhroucení Třetí říše je jen otázkou dnů a hodin. V tento okamžik se K. H. Frank rozhodl promluvit k českému národu. Tex jeho proslovu uvedla o den později Národní Politika.

12.11.2016 v 22:22 | Karma: 18,60 | Přečteno: 782x | Diskuse| Politika

Vladislav Weiss

Umění propagandy - Jak se dělá z Putina Hitler, agresor a zloduch

Jak se zdá, staré dobré metody propagandy jsou v dnešních médiích i politice oblíbené tak jako kdysi v nacistickém Německu či sovětském Rusku. Podívejme se na nejnovější ukázku dokonalé práce s jednou větou, která zazněla ve více než dvouhodinovém záznamu otázek a odpovědí ruského prezidenta Putina a studentů na diskusním fóru..

1.9.2014 v 9:09 | Karma: 35,51 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Ostatní

Vladislav Weiss

Umění propagandy - Voskovec a Werich: mravní zkáza a úpadek

Z odstupu více než pětasedmdesáti let se zdá, že tvorba Voskovce, Wericha a jejich Osvobozeného divadla byla jasná, jednoznačná, přímočará a podporována všemi Čechy (a Slováky). Nebylo tomu tak. A dá se říci, že tomu nebylo snad nikdy. Snad v každé dekádě museli čelit lidské hlouposti.

7.5.2014 v 9:09 | Karma: 14,15 | Přečteno: 1120x | Diskuse| Ostatní

Vladislav Weiss

Umění propagandy - Válka s kouřením ať to stojí, co to stojí

Kdysi dávno, v roce 2004, když Irsko jako první země v Evropě zavedla zákony proti kouření ve veřejných prostorách, mnozí tleskali. Chráníme tím zdraví, nebudeme smrdět, budeme moci do hospody i s dětmi. Jen někteří namítali, že zdraví je propagandistům ukradené. A že boj proti kouření je jen testovacím balónkem k dalším a dalším zákazům. Až jednou bude zakázáno kouřit ve všech zemích a všude, včetně vlastních bytů, pak mašinérie pojede dále. A podobný boj nastane proti alkoholu, cukru, tuku a tak dále a tak dále.

7.3.2014 v 9:09 | Karma: 25,25 | Přečteno: 1085x | Diskuse| Společnost

Vladislav Weiss

Umění propagandy - Základy životní moudrosti

Dr. Šimsa napsal přesně před devadesáti léty zajímavou příručku o životní moudrosti. Kdybyste opravili archaické české výrazy a příručku vydali znovu, byla by opět aktuální. O čem to svědčí? O tom, že by dr. Šimsa byl geniálním myslitelem? Anebo spíše o tom, že nečteme. A když čteme, tak nepřemýšlíme. A když přemýšlíme, tak neaplikujeme získané znalosti... Je to hrozné... všechno marno, jak říká klasik...

4.11.2013 v 10:10 | Karma: 20,18 | Přečteno: 740x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17

Desetitisíce Francouzů dnes vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Dny v týdnu vidí barevně. Obrazy nelze číst logicky, říká malířka Klára Sedlo

15. června 2024  18:01

Už na vysoké škole se seznámila se svou současnou kurátorkou a začala se uměním naplno živit....

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2660x
Oblíbené motto: Dělej věci tak, jak nejlépe umíš, ale ani o trochu lépe!


geovisite