Umění propagandy - Jak se dělá z Putina Hitler, agresor a zloduch

Jak se zdá, staré dobré metody propagandy jsou v dnešních médiích i politice oblíbené tak jako kdysi v nacistickém Německu či sovětském Rusku. Podívejme se na nejnovější ukázku dokonalé práce s jednou větou, která zazněla ve více než dvouhodinovém záznamu otázek a odpovědí ruského prezidenta Putina a studentů na diskusním fóru..

Z věty, kterou prezident Putin použil, vzali propagandisté dvě slova: "jaderná velmoc". Pečlivě očistili tato dvě slova od všech slov, která byla okolo, a přeinterpretovali odpověď tak, jak potřebovali, aby jim zněla. Například takto: 

„Mohu rovnou říci: Rusko je daleko od toho, aby se nechalo vtáhnout do nějakých rozsáhlých konfliktů. Nechceme to a ani se k tomu nechystáme,” řekl Putin, ale hned dodal: „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost.“

Takto upravenou verzi pak předložili politikům, kteří samozřejmě nejsou schopni si poslechnout originál, takže pracují už s upravenou propagandistickou verzí. A na tyto nesmysly nabalují nové a nové bláboly. Například bývalá šéfka sněmovny Miroslava Němcová, zní velice vyplašeně. Právě o to propagandistům šlo. Dosáhli svého cíle, překroutili původní slova a "důvěryhodný politik" reaguje na něco, co se nikdy nestalo nebo nebylo řečeno: 

Tak mluví agresor! „Z dosavadního průběhu, kdy Rusko - tedy vlastně Putin - anektoval v rozporu s mezinárodním právem Krym, kdy lhali o ruských maskovaných jednotkách, kde předvedli světu nechutné pokrytecké divadlo s humanitárním konvojem, nelze brát zmínky o jaderné velmoci jinak, než jako otevřené vyhrožování ničivou válkou. Takové výroky nesděluje ten, kdo ctí právo, suverenitu cizí země, kdo usiluje o mír a spolupráci. Tak mluví agresor,“ uvedla Miroslava Němcová.

Pokud chcete vědět, co ruský prezident opravdu řekl, pak překlad otázky studenta a odpovědi Putina je zde. Schválně, jestli cítíte to otevřené vyhrožování ničivou válkou... 

Na dotaz studenta, že se historie v dějinách opakuje a jak je možné zajistit, aby nebylo Rusko vtáhnuto do světové války, jak může pomoci historická paměť národa.
Odpověď: „Historická paměť lidu je důležitou součástí naší kultury. Je to důležité pro naší současnost, i pro naší budoucnost. Opíráme se o naši historickou zkušenost. Proto vám mohu hned sdělit, že Rusko je daleko od toho, aby se nechávalo zatahovat do velkých válečných konfliktů. Nechceme to, nechystáme se to udělat. Je jisté, že musíme být schopni odrazit jakoukoliv agresi. Naši partneři již v minulosti pochopili, že není dobré nás zapojovat do různých konfliktů. Sláva bohu snad nikdo nepřemýšlí o tom, že by chtěl způsobit nějaký velký vojenský konflikt s Ruskem. Připomínám, že Rusko je jednou z největších jaderných velmocí. To nejsou slova, to je realita. My si upevňujeme vojenskou obranu ve vysoké kvalitě, je stále více kompaktní a efektivní. Máme výzbroj, která je odpovídající naší době, pokračujeme a budeme to dělat dál. Není to proto, abychom někomu vyhrožovali, chceme se cítit bezpečně a rozvíjet ekonomiku země i její sociální oblast - Jen silní se mohou cítit bezpečně. Je pravdou, že svět se vyvíjí cyklicky a podle mého názoru je to závislé na ekonomických cyklech. Vývoj ekonomiky, i změna technologií mají vliv na život lidí, má to vliv na jejich blahobyt, ekonomické postavení a politickou situaci. Například v Evropě požadavky rostou, ale je stále těžší uspokojovat rostoucí spotřebu. Potom je snaha to kompenzovat pomocí zahraniční politiky i vojenské politiky. No a já předpokládám, že nejen naše historická paměť, ale i historická paměť všech národů nás povede k mírovým řešením jakýchkoliv konfliktů, které vznikaly, vznikají a budou vznikat. My jsme zastánci politických dohod a kompromisů.“

Pokud chcete slyšet reálně vyřčená slova, začínají přibližně po 101 minutě záznamu zde.

Autor: Vladislav Weiss | pondělí 1.9.2014 9:09 | karma článku: 35,51 | přečteno: 1568x