Hrozí Evropě „energetická válka“?

V sobotu 3. listopadu proběhla v Ostravě v rámci konference Fórum 2000 výroční konference Česko-německého diskusního fóra s tématem „Energetická politika“.

V diskuzních panelech vystoupili například Prof. Dr. Wolfgang Buchholz, Univerzita v Řezně, Německo, Vojtěch Kotecký, programový ředitel, Hnutí Duha, ČR,  Mgr.Tomáš Jan Podivínský, náměstek ministra pro technickou ochranu životního prostředí, Ministerstvo životního prostředí, ČR, Arnold Vaatz, místopředseda parlamentní skupiny CDU/CSU, Německo, doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D., sekce Energetická bezpečnost, Masarykova Univerzita v Brně, ČR, Ondřej Liška, Předseda, Strana zelených, ČR, Stephan Auer, velvyslanec, pověřenec pro otázky energie, Ministerstvo zahraničních věcí, Německo, Václav Bartuška, Velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti, Ministerstvo zahraničních věcí, ČR, Eva Hager, vyslankyně, Sekce mezinárodních energetických otázek, Ministerstvo zahraničí, Rakousko, RNDr. Vladimír Wagner CSc, jaderný fyzik, člen Nezávislé energetické Komise II. ČR.

Akce se překvapivě netěšila příliš velkému zájmu médií, možná proto, že v Brně zároveň probíhal sjezd ODS. Ostatně, ministr životního prostředí ČR Václav Chalupa se za neúčast na ostravské akci omluvil právě z tohoto důvodu.

 První debatní panel přinesl zklamání zejména u české strany: účastníci z Německa zahájili „německo-německý“ dialog na téma odstoupení od jaderné energetiky. Ukázalo se však, že i v České republice u tohoto tématu koluje několik mýtů. Vojtěch Kotecký musel několikrát opakovat, že české nevládní  ekologické organizace nevolají po uzavření českých jaderných elektráren, a totéž padlo i z úst Ondřeje Lišky a zástupců české Strany zelených. Ano, naprosto legitimní je otázka, zdali Česká republika potřebuje dostavět JE Temelín. Ukazuje se totiž, že do této dostavby se příliš nehrne ani provozovatel elektrárny ČEZ. Zdá se, že dostavění Temelína prosazuje pouze současná česká vláda, a opravdu vážně myšlená  je otázka, proč. Vývoj nasvědčuje tomu,  že České republice nehrozí nedostatek elektrické energie v budoucnu, necháme-li jaderné elektrárny „dožít“, budeme modernizovat ostatní "parní" elektrárny, masivně budeme investovat do úsporných technologií, dokončíme ekologickou daňovou reformu a doplníme výrobu elektrické energie o malé, třeba i rodinné zdroje. A obrovské investice, které vyžaduje dostavba Temelína, by více pomohly našemu průmyslu i našim domácnostem v případě jejich využití ve financování inovací.

 Mimořádně dramatický byl závěr konference: Václav Bartuška oznámil, že česká strana vážně uvažuje o technickém řešení, které nám umožní odpojit se od německých sítí v okamžiku přetížení naší distribuční soustavy. Doslova řekl: „Ani německá vláda by nejednala jinak. V otázce, zdali se stát účastníkem středoevropského „blackoutu“, nebo zachránit alespoň vlastní zemi před totálním spálením distribučních sítí je odpověď jasná.“

Účastníci konference se však shodli na jednom: společná energetická politika v rámci EU je jediným řešením. Když nic jiného, tak právě toky energií mohou být tmelem Evropské unie. Ne „energetická válka“, ale vzájemná spolupráce jak v oblasti výroby, tak v energetické cenové a daňové politice, to je jediné řešení pro budoucnost.

 Organizátorům konference přeji, aby se jim podobnou debatu podařilo vyvolat přímo na půdě Evropského parlamentu. Téma, ale i občané všech zemí EU si to rozhodně zaslouží.

Autor: Ladislav Vrchovský | pondělí 5.11.2012 19:50 | karma článku: 8,96 | přečteno: 900x