Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Trochu neférová Přísaha

Tak se nám pan bývalý policejní kriminalista Šlachta rozhodl, že změní politické prostředí a díky své čestnosti a erudici se dá opětovně do služby státu v podobě politiky a tedy i kandidatury do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Na tom by asi nebylo nic divného, politické strany vznikají a zanikají. Před volbami do Poslanecké sněmovny je to dokonce velice častý jev. Vzpomeňme například na Radka Johna, který objížděl Českou republiku a představoval křišťálově čisté Věci veřejné, aby pak v závětří místo něj vládl guru Vít Bárta. Jak to dopadlo s touto politickou stranou víme. Před posledními volbami zase přišel králík z klobouku v podobě politologa Petra Robejška a jeho Realisté, kteří už jsou také reálně mrtví a dokonce i strana zanikla.

 

            A nyní v době, kdy hnutí ANO a velký bojovník proti korupci Andrej Babiš, padá strmě dolů, přichází Robert Šlachta. Také nejprve napsal knihu o tom, jak je to tu všechno zkorumpované, špatné a jak on čestný policista honil ty největší darebáky v podobě nepřiznaných daňově ulitých kabelek. Jak je tedy konečně (po kolikáté už milý národe se ptám) nutné něco s tou politickou korupcí udělat. Jak je třeba hrát fér, dodržovat zákony a být morálně čistý.

 

            A tak pan dnes již – „politik“ Robert Šlachta objíždí republiku a sbírá podpisy pod své, ještě nezaložené politické hnutí. Co na tom, že už se objevuje v průzkumech a že média o něm hovoří již jako o vzniklém hnutí. V těchto věcech ale zákon hovoří jasně: k založení politické strany nebo hnutí jsou potřeba stanovy a 1000 podpisů pod petici. Pan Šlachta nám slavnostně každý den mediálně sděluje, kolik už takových podpisů nasbíral.  A že jich už již je dobře přes tři tisíce. Potud vše v pořádku.

 

            Jenže pak tu je jedno velké ALE. Kdyby totiž byl pan Šlachta tak  férový a čestný, jak o sobě říká, tak by již v okamžiku sesbíraných 1500 – 2000 podpisů mazal na Ministerstvo vnitra a nechal své hnutí řádně zaregistrovat. Pak by se ho ale týkaly všechny záležitosti zákona o politických stranách a hnutí, zákona o volbách atd. Z toho vyplývá, že by musel řádně označovat všechny materiály, sdělit Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí příjmy a výdaje na kampaň a vše vést transparentně. Ne jen naoko transparentně přes zapsaný spolek, kde nikdo nic nekontroluje. Oh ano i když se honosí transparentním účtem. Otázkou tedy je, proč pan Šlachta otevřeně nezaloží politické hnutí, proč točí peníze přes zapsaný spolek. Samozřejmě, že zákon z hlediska kontroly financí, které se jinak točí v politice, pamatuje i na tzv. třetí osoby, které jsou ze zákona povinny v případě konání volební kampaně se přihlásit shora uvedenému Úřadu pro dohled … Jenže ani to pan Šlachta a jeho slavný zaspaný spolek (zatím žádné hnutí) neučinil.

 

            A tak si můžeme klást otázku, za čí peníze se zde vytváří nové politické hnutí, které ještě ani politickým hnutím není. Přesto má mega reklamní kampaň na facebooku, venkovní PR, mediální PR, reklamní předměty a citově podbarvené roušky logem jednoho možná budoucího hnutí. Zároveň se můžeme ptát, zda je férové vést politickou kampaň a přitom nedodržovat nařízení zákona o politických stranách a politických hnutích a zákona o volbách do Poslanecké sněmovny PČR.

 

            Já bych se chtěl ale zeptat na jinou otázku. Zda někomu přijde rozdílné, když hnutí či stranu zakládal Radek John, Andrej Babiš nebo nyní Robert Šlachta. Nepřipadá mi to.

Autor: Jan Vondrouš | pondělí 22.2.2021 17:23 | karma článku: 22,38 | přečteno: 1389x

Další články autora

Jan Vondrouš

Proč se nepřihlásím k Evropské národnosti!

V současné době někteří politici veřejně agitují za přiznání se k jakési Evropské národnosti. Tomuto jejich počinu nerozumím a zdá se mi spíše jako obyčejná zlodějina.

27.3.2021 v 9:17 | Karma: 29,96 | Přečteno: 851x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jan Vondrouš

Arogance mocných nezná mezí

Já jsem king! A kdo je víc? Asi tak by se dal popsat včerejší fotbalový zápas Slavie, který sice proběhl v rámci všech bezpečnostních a hygienických pravidel správně, avšak ulpěla na něm jakási morální pachuť.

19.2.2021 v 12:01 | Karma: 29,38 | Přečteno: 855x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jan Vondrouš

Hamáčkova logika

V poslední době se rozhořela diskuze o kandidátce za ČSSD v Ústeckém kraji. Snad největším rekordmanem v nelogickém myšlení se stal sám předseda Jan Hamáček.

30.7.2020 v 7:44 | Karma: 22,41 | Přečteno: 523x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jan Vondrouš

Vyklidí levice pozice? Aneb proč sociální demokraté mlčí?

Sociální demokraté dnes v rámci republikové kampaně představili kandidáty do Senátu PČR. Tak trochu jsem očekával, že se dozvíme i konečné stanovisko o kandidátce do Ústeckého kraje. Přeci jenom, podání kandidátky má být v úterý.

23.7.2020 v 18:27 | Karma: 17,47 | Přečteno: 500x | Diskuse | Politika

Jan Vondrouš

Má se snížit volební právo z dnešních 18 let na 16? Já myslím, že ne.

V době první republiky mohl volit každý občan starší 21 let. Až těsně před volbami roku 1946 komunisté prosadili snížení volebního práva z 21 na 18 a dobře věděli proč.

20.4.2019 v 17:12 | Karma: 32,15 | Přečteno: 841x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Měl jsem na to myslet, než přišla horka. Lidé spílají a vykupují větráky, chybí i klimatizace

Koupaliště Petynka (červen 2026)
13. srpna 2026  7:32,  aktualizováno  7:32

Když minulý týden teploty vystoupaly téměř ke čtyřiceti stupňům Celsia, rozhodla se Marie z Dejvic,...

Před mosteckým magistrátem se v sobotu konají tradiční Výpěstkové trhy

Ilustrační foto.
13. srpna 2026  6:59

Milovníci zahradničení, květin i domácích sazenic se mohou opět těšit na tradiční Výpěstkové trhy,...

Ve Štěchovicích hořela pětipatrová budova, vnitřní konstrukce se zhroutily

Hasiči likvidují požár ve Štěchovicích. (13. srpna 2026)
13. srpna 2026  6:52,  aktualizováno  6:52

Hasiči zasahují od středečního večera u požáru pětipatrové budovy a sousedního přízemního objektu...

I jediná jiskra nebo horký výfuk teď zapálí les či pole, varují vědci

„Klíčová je vlhkost materiálu,“ vysvětluje Martin Trčka z katedry požární...
13. srpna 2026  6:22,  aktualizováno  6:22

Vysoké letní teploty a dlouhodobé sucho výrazně zvyšují riziko vzniku lesních a polních požárů,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 43
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1407x
člen strany VIZENS,  autor je podnikatelem v oblasti obchodu a vývozu skla, zároveň působí na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

kontakt: vondrous.j@centrum.cz

web: www.vizens.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×