Trochu neférová Přísaha

Tak se nám pan bývalý policejní kriminalista Šlachta rozhodl, že změní politické prostředí a díky své čestnosti a erudici se dá opětovně do služby státu v podobě politiky a tedy i kandidatury do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Na tom by asi nebylo nic divného, politické strany vznikají a zanikají. Před volbami do Poslanecké sněmovny je to dokonce velice častý jev. Vzpomeňme například na Radka Johna, který objížděl Českou republiku a představoval křišťálově čisté Věci veřejné, aby pak v závětří místo něj vládl guru Vít Bárta. Jak to dopadlo s touto politickou stranou víme. Před posledními volbami zase přišel králík z klobouku v podobě politologa Petra Robejška a jeho Realisté, kteří už jsou také reálně mrtví a dokonce i strana zanikla.

 

            A nyní v době, kdy hnutí ANO a velký bojovník proti korupci Andrej Babiš, padá strmě dolů, přichází Robert Šlachta. Také nejprve napsal knihu o tom, jak je to tu všechno zkorumpované, špatné a jak on čestný policista honil ty největší darebáky v podobě nepřiznaných daňově ulitých kabelek. Jak je tedy konečně (po kolikáté už milý národe se ptám) nutné něco s tou politickou korupcí udělat. Jak je třeba hrát fér, dodržovat zákony a být morálně čistý.

 

            A tak pan dnes již – „politik“ Robert Šlachta objíždí republiku a sbírá podpisy pod své, ještě nezaložené politické hnutí. Co na tom, že už se objevuje v průzkumech a že média o něm hovoří již jako o vzniklém hnutí. V těchto věcech ale zákon hovoří jasně: k založení politické strany nebo hnutí jsou potřeba stanovy a 1000 podpisů pod petici. Pan Šlachta nám slavnostně každý den mediálně sděluje, kolik už takových podpisů nasbíral.  A že jich už již je dobře přes tři tisíce. Potud vše v pořádku.

 

            Jenže pak tu je jedno velké ALE. Kdyby totiž byl pan Šlachta tak  férový a čestný, jak o sobě říká, tak by již v okamžiku sesbíraných 1500 – 2000 podpisů mazal na Ministerstvo vnitra a nechal své hnutí řádně zaregistrovat. Pak by se ho ale týkaly všechny záležitosti zákona o politických stranách a hnutí, zákona o volbách atd. Z toho vyplývá, že by musel řádně označovat všechny materiály, sdělit Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí příjmy a výdaje na kampaň a vše vést transparentně. Ne jen naoko transparentně přes zapsaný spolek, kde nikdo nic nekontroluje. Oh ano i když se honosí transparentním účtem. Otázkou tedy je, proč pan Šlachta otevřeně nezaloží politické hnutí, proč točí peníze přes zapsaný spolek. Samozřejmě, že zákon z hlediska kontroly financí, které se jinak točí v politice, pamatuje i na tzv. třetí osoby, které jsou ze zákona povinny v případě konání volební kampaně se přihlásit shora uvedenému Úřadu pro dohled … Jenže ani to pan Šlachta a jeho slavný zaspaný spolek (zatím žádné hnutí) neučinil.

 

            A tak si můžeme klást otázku, za čí peníze se zde vytváří nové politické hnutí, které ještě ani politickým hnutím není. Přesto má mega reklamní kampaň na facebooku, venkovní PR, mediální PR, reklamní předměty a citově podbarvené roušky logem jednoho možná budoucího hnutí. Zároveň se můžeme ptát, zda je férové vést politickou kampaň a přitom nedodržovat nařízení zákona o politických stranách a politických hnutích a zákona o volbách do Poslanecké sněmovny PČR.

 

            Já bych se chtěl ale zeptat na jinou otázku. Zda někomu přijde rozdílné, když hnutí či stranu zakládal Radek John, Andrej Babiš nebo nyní Robert Šlachta. Nepřipadá mi to.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Vondrouš | pondělí 22.2.2021 17:23 | karma článku: 22,38 | přečteno: 1384x