Když něco končí a něco začíná, aneb když se dva rozvedou neznamená to konec peripetií

člověk my řekl, že když se rozvede nebo rozejde a na všem se tak nějak domluvíte, před soudem jste rozvedeni, společné nemovitosti rozděleny, není už dál co řešit po materiální stránce...ale...

Při troše štěstí se vás tento případ netýká, ale mě se opět stal a nestačila jsem se OPAKOVANĚ divit, jak rychle se v hlavách lidí vše vyřeší. 

Případ první, manželé se rozvedli, ale neudělali si majetkové vyrovnání, ačkoliv spolu vlastnili nemovitost. A po několika letech se rozhodli společnou nemovitost prodat. Není problém, ne? Zdánlivě. Pokud neexistuje majetkové vyrovnání, kde se strany rozhodly na jiném dělení než 50:50, tak se bere za to, že zisk z nemovitosti nabyté za manželství se v případě prodeje dělí takzvaně půl napůl. Ale co když manžel/ka neinvestovali do koupě, zařízení ani korunu a druhá strana barikády s výplatou 50:50 nesouhlasí?

Spíš se ptejme, co se stane, když přivedete kupujícího, který je nadšen a najednou zjistíte, že bývalí manželé jsou jak dva podvraťáci, kteří nejsou schopni se dohodnout na ceně, dělení financí ani na samotném prodeji a tudíž nemůžete prodat? Kde nastala chyba? Kamarádka by řekla, že někde v Matrixu, já říkám, že na straně soudu, kterému nebylo předloženo manželské vyrovnání. Samozřejmě profesionál si nejdřív než začne prodávat vytiskne aktuální list vlastnictví. Ale i tak...nepříjemná situace. Vyřešeno mimomanželských vyrovnáním.

Ale co když se manželé dohodnou, rozsudek hovoří o připsání jednomu z manželů celou nemovitost a přesto nastane chybka? Protože ono mít rozsudek o rozvodu je věc jedna, ale formálně převést nemovitost je věc druhá. Tudíž jeden z bývalého páru musí zajít na katastr nemovitostí a rozsudek, kterým je změněno vlastnické právo fyzicky vložit. Co když to neudělají? Přesně po 3 letech se z rozvedeného manželství, kde je již zaniklé SJM (společné jmění manželů) stane podílové spoluvlastnictví, half and half.

Že vám se to nemůže stát, protože jste nebyli manželé? Omyl přátelé. Stačí, že si za trvání vztahu pořídíte společně nemovitost, nedej Bože na úvěr. Po rozchodu kromě tahanic o gauč, lednici a nevkusný konferenční stolek ještě musíte řešit vyvázání partnera z úvěru, pokud nemovitost připadla po dohodě vám, a posléze převést pouze na sebe vlastnické právo. Nebo samozřejmě možnost číslo dvě. Nemovitost bez výčitek a citové vazby prodat společně, zapomenout na nešváry a začít s čistým štítem.

Jedna věc, na kterou jsem ale narazila a možná by vás nemusela napadnout. Pokud jste společně koupili nemovitost před méně než 2 lety a předpokládám, že za výrazně nižší cenu než se nemovitosti v současné době prodávají, v případě rozdílu oproti pořizovací a prodejní ceně musíte zisk z prodeje zdanit daní z příjmu.

Pro podrobnější informace zabrouzdejte na internetu, ale 15% ze zisku je 15% ze zisku, tak pozor na to. Info najdete například na portalu zabývající se financemi jako finance.cz nebo mesec.cz

Přeji, abyste tyto situace nejlépe nemuseli řešit vůbec a pokud ano, nezapomínejte na katastr. Katastrální úřad není provázaný se soudem jako např. obchodní rejstřík.

 

Autor: Eliška Grecman | úterý 9.8.2016 17:47 | karma článku: 13,10 | přečteno: 798x