Sto čertů v pytli

“V ódéesce Topolánek, u socanů Paroubek a v dalších stranách ještě horší korytáři.“ Tak hodnotili úroveň našich politiků dva studenti, kteří stáli za mnou v řadě na pokladnu v supermarketu.

Blíží se čas, kdy velké strany rozjedou znovu svou bombastickou předvolební kampaň. Pokusí se nás přesvědčit, že když v předčasných volbách dáme svůj hlas právě jim, zajistíme si na další čtyři roky ráj na zemi.

         S tchánem debatujeme o politice už 25 let. Po revoluci vždy volil Zemana, já Klause. Při minulých volbách k urně nešel. Byl znechucený tím, co kolem sebe viděl. Když jsem se ho ptal, co ho vedlo k tomuto rozhodnutí, ve svých 85 letech shrnul své “volební zkušenosti“ do výstižné věty: “Strč do pytle sto čertů, vytáhneš z něho zase jenom čerta!“

Spousta lidí s podobnými zážitky už na nějaké volby rezignovala. Kdybych měl teď jít k volbám, nevím, zda bych našel stranu, které bych mohl důvěřovat.

         Jsou ale volby do parlamentu opravdu tou nejdůležitější volbou mého života? Nebo je tu ještě nějaká jiná a mnohem důležitější volba?

         Ta nejdůležitější volba v mém životě se odehrává každý den. A často i několikrát denně. Nestačí ji udělat jednou za čtyři roky, ani jednou za čas. Opakuje se stále znovu a znovu.

O co jde? Jde o volbu mezi dobrem a zlem. Zda budu pomáhat a sloužit, nebo se rozhodnu škodit, ubližovat, zneužívat a okrádat.

Jozue, židovský vojevůdce, na sklonku svého života prohlásil: “Vyvolte si dnes, komu chcete sloužit... Já a můj dům budeme sloužit Hospodinu.“ (Bible – Jozue 24)

Není to jednoduchá volba. Někdy je rozdíl mezi dobrem a zlem téměř neznatelný. Jindy mohu mít pocit, že mne druzí budou mít  za blázna. Už léta přece platí heslo: “Kdo neokrádá stát, okrádá vlastní rodinu!“ Tak proč být poctivý, když můžeme mít pocit, že “za každý dobrý skutek budeme náležitě potrestáni“?

         Stačí se podívat do dějin. Připomeňme si jeden starý příběh:

Fleming byl chudý rolník. Jednou, když pracoval na poli, aby uživil svou rodinu, uslyšel z nedaleké bažiny volání o pomoc. Když tam doběhl, uviděl vyděšeného kluka po pás v černém bahně. Křičel a snažil se dostat ven. Fleming ho vytáhl a zachránil mu život.

Druhý den se u jeho domu zastavil luxusní vůz. Elegantně oblečený muž se představil jako otec kluka, kterého Fleming vysvobodil z bažiny.

"Rád bych se s vámi vyrovnal," řekl. "Včera jste zachránil mého syna."

"Nezlobte se, ale já za to nemohu přijmout peníze," odpověděl Fleming.

"Tohle je váš syn?" zeptal se šlechtic, když vedle rolníka uviděl mladého chlapce.

"Ano," řekl Fleming.

"Nabídnu vám tedy něco jiného. Poskytnu vašemu synovi stejnou úroveň vzdělání, jaké chci dát i mému synovi. Jestli je váš kluk alespoň trochu po vás, určitě na něho budeme jednou oba dva hrdí."

Stalo se. Mladý Fleming jednu z nejlepších škol a pak úspěšně promoval na Lékařské fakultě St.Mary´s Hospital Medical School v Londýně. Za svůj vynález penicilínu byl Alexander Fleming povýšen do šlechtického stavu a v roce 1945 dostal Nobelovu cenu.

Po letech, syn téhož šlechtice, který byl zachráněn z močálu, dostal zápal plic. Myslím, že víte, co mu zachránilo život tentokrát. Ano, penicilin.  

Tím šlechticem byl Lord Randolph Churchill.  A jeho syn?

Sir Winston Churchill – v době 2.světové války ministerský předseda Velké Británie. Ale také spisovatel, který v roce 1953 také dostal Nobelovu cenu.

Díky správné volbě prostého rolníka mohli dva lidé dělat to, k čemu měli nadání. Jejich Nobelovy ceny jsou důkazy, že to uměli.

Volba mezi dobrem a zlem. Mezi pohodlností a pracovitostí. Mezi... Co si zvolíš ty? Podle Bible nám Bůh zvláštním způsobem pomáhá poznat, co je správná volba. Lidé tomu říkají svědomí, Bible hovoří o “hlasu Ducha svatého“.

Tento hlas hovoří ke každému z nás. Chceš se rozhodnout správně i dnes?

Pak bys měl poslechnout zvláštní biblickou radu: “Jestliže dnes uslyšíte jeho hlas, nezatvrzujte svá srdce ve vzdoru!“ (Bible, list Židům 3)  

         Pokud jsi dočetl až sem, pak bych Ti chtěl popřát, aby ses každý den rozhodoval správně. A když se Ti to někdy nepodaří, nevzdávej to. Začni znova. Neboj se říci: “Bože, dnes jsem to nezvládl. Pomoz mi to napravit, a dej mi sílu se příště rozhodnout správně!“

         Rozhodni se pro správnou volbu. Začni s tím už teď.  

Autor: Vlastík Fürst | čtvrtek 12.11.2009 7:06 | karma článku: 33,71 | přečteno: 1700x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Na fotce nestárneme

5.5.2024 v 13:31 | Karma: 10,43

Vlastík Fürst

Ano, bude hůř

2.5.2024 v 19:10 | Karma: 23,14

Vlastík Fürst

Máš ho malýho

26.4.2024 v 17:38 | Karma: 23,79

Vlastík Fürst

Diskuze dospělých

21.4.2024 v 12:41 | Karma: 24,16